Mehmet Abi; Ne yazık ki yüzlerce binlerce insanlarda hatta sende, bende bile olduğu gibi  Mustafa Kemal’inde doğduğu gün ve ayı bilinmiyor. Annesine sorulduğunda bizim annelerininiz gibi cevap veriyor. ‘’Bir bahar günüydü’’ demiş. Daha sonra Mustafa Kemal bir cihan kahramanı olunca gazeteciler, yazarlar, bilim adamları araştırmaya başlamış Annesine sorulmuş, Annesi yaştaki o mahallede oturan kadınlara sorulmuş ‘’Hangi ay mı ne bileyim o günlerde kabak kızartılırdı’’şeklinde cevaplar alınmış. Selanik’te kabak Mayıs ayında kızartılırmış çünkü Selanık’te kabak mayıs ayında yetişirmiş,  başka yerlerden de kabak gelmez, 
Şimdi doğum tarihi Mayıs1881 olduğunu bulduk. Aslında 1880 mi 1881 mi diye de bir çok tartışma var ama sonunda 1881 tarihinde karara varılıyor.
Şadancığım; 19 Mayıs’ı Mustafa Kemal de benimsemiş gibi gözüküyor. Afet İnan 1959 yılında yayımladığı kitap da yazdığına göre, yabancı bir ansiklopedi için Mustafa Kemal’e doğum günü sorulduğunda ‘’Bu bir 19 Mayıs Günü niye olmasın’’ diyor. 
 Afet İnan, kitabında Mustafa Kemal’e Annesinin bir bahar ayında doğdun diye söylediğini de yazıyor.
19 Mayıs 1932 de Arkadaşı Reşit Saffet Atabinen, Mustafa Kemal’e ‘’doğum gününüzü kutlarım’’ diye telgraf çekmesi Mustafa Kemal’in hoşuna gitmiştir.
  Mehmet Abi; Mustafa Kemal’in kız kardeşinin Abisinin 13 Mayıs da doğduğunu söylediğini yazanlarda olmuş ama bu çok dikkate alınmamış gözüküyor, 
Mustafa Kemal’in, annesinin sürekli okuduğu Musafa'nın kenarında  doğum günü hatta saati bile yazılı olduğu da söylentiler arasında. Mustafa Kemal bir gün Ankara Belediyesinden şahsen nüfus cüzdanını almaya gitmek için hazırlanırken sorarlar Nüfus cüzdanında gün ay hangi gün olsun diye ‘’Sene yetişir, yoksa bir gün gelir doğum günümü kutlamaya kalkarlar padişahlara benzerim’’ der. 
 Hem Mustafa Kemal’e 19 Mayıs 1881 tarihi çok yakışıyor. 
Kendisi de ne diyor Nutuk’a başlarken ‘’1919 senesi Mayıs’ının 19. Günü Samsun’a çıktım…’’diye başlıyor yazmaya.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Mehmet Kurtoğlu 3 ay önce

Damındaki Atatürk evini gezdiğimde Atatürk’ün kendi yazısıyla 19 Mayıs neden olmasın gibibeyanını okuduğumu (hafızam yanıltmıyorsa)hatırlıyorum.Bunu Samsun’daki arkadaşlarla doğrulamaya çalışacağım.