ATATÜRK#039;Ü ANLAMAK

 Değerli okuyucularımız uzun süredir tasarladığımız ATATÜRK köşesini yayına sunmaya karar verdik. Köşenin adını             “ATATÜRK’Ü ANLAMK “ diyeceğiz.

  Bu köşedeki Atatürk’le ilgili yazıları, belgelere dayanarak, gerek kendisinin kaleme aldıklarından, gerekse onun için yazılanları burada sizlerle paylaşacağız

Yazımızı kronolojik bir sıra içinde değil de özgürce her sayımızda farklı konular olacak şekilde yayınlayacağız.

İlk yazımızı 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI dolayısıyla  prof. Dr. İsmail Kayabal ve Cemender Aslanoğlu’nun  beraber kaleme aldıkları  kurtuluş savaşımızdan bir kesitle başlamak istiyorum.

 “TÜRK İSTİKLAL SAVAŞI’IN amacı sadece Türk yurdunu saldırganlardan korumak ve kurtarmak değildi. Türk bağımsızlığının korunması, adli ve ekonomik bağımsızlığın sağlanması, bunun yanında öteki sosyal, sosyo-ekonomik ve politik amaçlara varılmasıdır. İstiklal savaşımızın iç politik durumla olan ilişkisi  ise hilafet, saltanat, şeriatçılık, feodalizim , tek kelimeyle her alandaki anarşi ve çıkarcılıktan arınmaktır

İşte yukarıda kısaca açıklanan bu sebepler yüzünden istiklal savaşı Türkler için başlatılması ve her ne pahasına olursa olsun kazanılması gerekli olan milli bir dava olmuştur.

Bu milli davada savaşılan cephelerden en önemlisinden biri olan Sakarya Meydan Muharebesidir.

30 Ağustos  1922 günü saat 17,00 de 25.ağır topçu alayının topları ateş açtı bunu bütün  topçuların ateşleri takip etti.

11. Tümen  22,30 da  Yunan Kuvvetlerini son savunma mevzilerinden çıkardı.

1. Kolordu; 1,2 ve 7. Yunan Tümenlerini tutmakta oldukları mevzilerinden püskürterek çok kanlı bir savaş sonunda mevzilerini terk etmelerini sağladı.

Uşak yönüne çekilen düşman birliklerinin toplanmasına müsaade etmemek gerekirdi. Bu birliklerin Eskişehir yönüne çekilen Yunan Kolordusuyla birleşerek İzmir yönünde yeniden savunma mevzileri düzenlemeleri düşünülebilir. Bu kuvvetler birleşip İzmir’e varmadan hızlı hareket ederek hızla İzmir’e varmak gerekliydi.

Bu kararın alınmasından sonra Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK aşağıdaki tarihi emrini vermiştir.

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları: Afyonkarahisar-Dumlupınar Büyük Meydan Muharebesinde zulmedici bir ordunun asıl unsurlarını inanılmayacak kadar az bir zamanda yok ettiniz. Büyük ve soylu Milletimizin fedakârlıklarına yaraşır olduğunuzu gösterdiniz. Sahibiniz olan Büyük Türk Milleti geleceğinden güven duymaya haklıdır. Muharebe meydanlarındaki beceriklilik ve fedakârlılıklarınızı yakından görüyor ve takip ediyorum. Milletimizin hakkınızda verdiği değere aracılık etmek görevini arkasını bırakmayarak devamlı yapacağım.    ORDULAR İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ, İLERİ”        


                                                                                                                                                         T.B.M.M. Başkanı

                                                                                                                                                                                            Başkumandan                                                                                                                                                                                                       MUSTAFA KEMAL

kaynak:

Türk Kültürü dergisi : yıl 1973 sayı 131

Doruk dergisi 2185 özel sayı-1 yıl 1976Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner397

banner398

banner399

banner400

banner401

banner387

banner388

banner389

banner390

banner391

banner392

banner393

banner394

banner395

banner396