ATATÜRK#039;Ü ANLAMAK

Anadolu’yu kurtarıp devlet kuruncaya kadar atalarımız ne çileler çekti. Sonunda milyonlarca kilometrekarelik ülkemizden Anadolu kaldı elimiz de. Bu toprakları bağımsız hür ve hiçbir ülkenin bizi yönetmesine müsaade etmeden ülkemizi  süper devlet yapıp gelecek nesillerimize teslim etmemiz lazımdır.

Büyük Atam Mustafa Kemal diyor ki;

“Hürriyet ve istikbal benim karakterimdir. Ben milletimin ve en büyük ecdadımın en kıymetli mevrusatından (soyundanım, mirasındanım)olan istiklal aşkı ile yanan bir kişiyim. Çocukluğumdan bu güne kadar ailevi, hususi ve resmi hayatımın her safhasına yakından vakıf(Şahit) olanlarca bu aşkım malumdur(Bilinir.)

   Bence bir millette şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi, mutlaka o milletin hürriyet ve istiklal ile sahip olmasıyla kaimdir(Mümkündür). Ben şahsen bu saydığım evsafa (özellik)çok emniyet veririm.  Bu evsafın kendimde mevcudiyetini iddia edebilmek için, milletimin de aynı evsaf ile muttasıf (Şart) olmasını bilirim.

    Ben yaşayabilmek için mutlaka müstekil (Bağımsız) bir milletin evladı olmalıyım. Bu sebeple milli istiklal bence bir hayat meselesidir.  Millet ve memleketin menfaati icap ettirdiği takdirde beşeriyeti (dünyadaki)  teşkil eden milletlerden her birey ile medeniyet seviyesinde olan dostluk ve siyaset münasebetini büyük bir hassasiyetle taktir ederim. Ancak benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin de, bu arzusundan vazgeçinceye kadar bilsinler ki düşmanıyım. “ 

  (  Nisan 1920 Ankara Gazetesi verdiği demeçtir.)
ŞADAN KÖSE

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×