zeytin ağacı ile ilgili görsel sonucu

 

  Ben bir zeytin ağacıyım, yaşam ömrüm çok uzundur benim Anadolu da ne savaşlar gördüm  ne kahramanlar gördüm , bir çok da korkaklar gördüm. Ne depremler beni salladı, seller, yağmurlar kışlar yaşadım.  Yıllarca benim meyvemi toplamak için beni dövdüler meyvemi toplarken kolumu kırdılar gözümü çıkardılar, yediğim dayağın acısını yaralarını kolay kolay atlatamadım. Bir sene sonra meyveyi az verdin diye bu safer daha çok kızdılar. Ben onlara hiç kızmadım ayakta olduğum sürece onlara meyve vermeye devam ettim. Hiç şikayet etmem bana az su versinler, gübre de vermesinler hiç üzülmem kızman meyvemi vermeye devam ederim. Çok dövdükleri zaman yaralarımı tedavi edebilmek için meyveyi çok vermeye yetişemediğimden bir sene sonra az meyve verdim meyvemi toplarken o sene az dayak yediğimden bir sene sonra yeniden çok verdim ama yine dayak yedim bu yüzyıllarca sürdü. Şimdiki gençler  bunun farkına vardılar artık beni dövmüyorlar ben de onlara her sene bereketli  ve bol meyve veriyorum.

 Meyvemden çıkardıkları yağları artık bilinçli kullanıyorlar, yemeklerini benimle yapıyorlar ona bir de at koydular zeytinyağlı yemekler dediler bunu duyunca gururlanıyorum. “Bilim insanları zeytinyağlı yemekleri yiyin daha sağlıklı olursunuz” diye konferanslar veriyorlar her yerde. 

  Beni çekemeyenler kıskananlar yine de çok. Yer altı madenlerini çıkarmak için yıllardır beni kesiyorlar odun yapıyorlar. Sadece onlar mı? Anadolu toprağına düşman olan komşularımız da bana zarar vermek için ellerinden geleni yapıyorlar. Yunanlılar yıllarca Ege Bölgesindeki zeytincilik yapan insanlardan odun olarak beni satmalarını istediler. Zaman zaman deniz aşırı ülkelere odun olarak giden kardeşlerim olmadı mı tabi oldu. Üreticilerimizi kandırdılar meyvesinden üç beş yılda kazanacakları parayı odunumuzun bir tonuna teklif ettiler, üreticilerimiz de sıcak parayı görünce dayanamadılar bizi odun olarak sattılar. Anadolu toprağını süsleyen bir ağacım ben, bu böyle geldi böyle daha yüzyıllarca devam edecek.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Zeki Özgen 8 ay önce

Güzel...Resmî nereden buldun çok beğendim.Aradaki insan figürü foto sop değilse harika.Selamlar yakında görüşmek üzere.