ADANADA KURTULUŞ COŞKUSU

Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıl dönümü törenlerle kutlandı. Adana Valisi İlhan Atış, halkın kurtuluş törenine coşkuyla katıldığını belirterek, "Bu tür törenler 90 yıl öncesinin bir daha yaşanmaması için örnek oluyor" dedi.
Kurtuluş bayramı etkinlikleri, Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Çelenk koyma törenine Adana Valisi İlhan Atış, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Eröz, MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan, Yılmaz Tankut ve çok sayıda gazi ile vatandaş katıldı.
Vali Atış, çelenk koyma töreninde herkesle tek tek bayramlaştı. Bayramlaşma sırasında bir gazi, Vali Atış'a Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından kurtuluş bayramı için hazırlatılan üzerinde Türk bayrağı, Atatürk portresi ve Adana'nın simgeleri Taşköprü ile Büyüksaat'in olduğu çıkartmayı yakasına yapıştırmak istedi. Ancak Vali Atış, "Bu yapışınca bir daha çıkmaz" diyerek gaziye izin vermedi.
Daha sonra saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Akabinde sırasıyla Adana Valisi Atış ve çeşitli kurumlar adına çelenkler sunuldu. Çelenk sunumunun ardından Adana Valisi Atış, makamında tebrikleri kabul etti.
Daha sonra Uğur Mumcu Meydanı'ndaki törene geçildi. Burada Adana Valisi Atış, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmer Eröz, halkın bayramını kutladı. Alanı binlerce vatandaş Türk bayrağı ile donatarak coşkulu bir kutlama yaptı.
Törene 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Eröz eşiyle birlikte katılmasına rağmen protokolde askere ayrılan yerlerin boş kaldığı gözlendi.
Törende öğrenciler kurtuluşu anlatan şiirler okurken Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da yaptığı konuşmada Kurtuluş Savaşı'nın hissiyatının Adana'da doğduğunu, Adanalıların kendi illerini düşman işgalinden kurtardıktan sonra İzmir'e giderek Yunanlıları denize döktüklerini söyledi
Konuşmanın ardından 6. Kolordu Komutanlığı'na bağlı asker ve askeri araçlar, okullar, gaziler, Adana Emniyet Müdürlüğü ve sivil toplum örgütleri tören yürüyüşü gerçekleştirdi.
Tören yürüyüşünün ardından Adana Valisi Atış, yaptığı açıklamada, "5 Ocak kurtuluş bayramımızı bulunanların coşkusuyla kutladık. Güzel bir kutlama olduğunu düşünüyorum. Bugünler aslında bir daha o günlere düşmemek için yapılır. Adanalılar 5 Ocak gününü güzel kutladılar" dedi.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Zihni Aldırmaz'da kutlamanın coşkulu geçtiğini belirterek, MHP'den istifasıyla ilgili sorulara "Burası yeri değil" diyerek yanıt vermedi.
Protokol törenden ayrılırken bir kişi engelli olduğunu ileri sürerek 3 aydır maaş alamadığını iddia edip Vali Atış'a şikayette bulundu. Şahıs, polisler tarafından uzaklaştırıldı.
Törene Adana AK Parti milletvekilleri Vahit Kirişci, Ali Küçükaydın, Necdet Ünüvar, MHP Adana milletvekilleri Yılmaz Tankut ve Kürşat Atılgan da katıldı.İHA
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×