ADANANIN KURTULUŞU

Seyhan Belediyesi MHP Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Mustafa Topal, 1920 yılında işgalci Fransız destekli Ermenilerin Adana’da soykırıma giriştiğini söyledi.
Topal, 5 Ocak Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıldönümü dolayısıyla partisi adına mecliste söz alarak bir konuşma yaptı. Topal, 1. Dünya Savaşı'ndan sonra oluşan şartlarda Fransızların Adana ve bölgesini işgale başladığını, Ermenilerin de işgalci güçlerle işbirliği yaptığını anlattı. Fransızların Suriye ve başka bölgelerden getirdiği on binlerce Ermeni’yi Çukurova’ya yerleştirdiğini ardından cüret kazanan işgalci çetelerin yağmaya başladığını, Adana’da can ve mal güvenliğinin kalmadığını ifade etti.
Türklere karşı en şiddetli saldırıların 1920 yılında başladığını belirten Topal, "Temmuz 1920’lerde Ermeniler tarafından Adana’da şiddetli bir soykırım harekatına girilmiş ve bu harekat sonucu on binlerce kadınlı-çocuklu Adanalı Toroslara doğru çekilmişlerdir. 4 gün süren bu çekilme hadisesi tarihte ‘kaç kaç’ olayı olarak anılmıştır" diye konuştu.
Savaşın çok zor şartlarda kazanıldığını ve işgalcilerin kovulduğunu belirten Topal, "Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu savaşlarda fedakarlık gösteren bölgemiz kahramanlarından Sinan Tekelioğlu, Kara Afat, Selahattin Adil, Manisalı Ali, Osman Çamurdan, İbo Osman, Hacı Ağa, Ökkeşlioğlu Efe, Emin Ağa, Şıh Cemil Nardalı, Kara Fatma, Tayyar Zaime gibi nice kahramanlarımızı minnet, şükran ve rahmetle anıyor, bütün Adanalı hemşehrilerimizin bayramını kutluyorum" dedi.İHA
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×