Ceyhan 100 milyar dolarlık yatırım için gün sayıyor

LALE ŞİRKETİ CEYHAN VE HATAY’DA 100 mİLYAR dOLARLIK YATIRIM Yapacak.

Azerbaycan'da üretilen ham petrolü, Türkiye üzerinden dünyaya taşıyan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı Projesi ile bir enerji merkezi haline gelen Adana'nın Ceyhan ilçesi, önümüzdeki yıllarda dünyanın 2. petrol ve doğalgaz limanına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Ceyhan’da kurdukları LALE şirketi adına Ceyhan Belediyesi Meclis Salonu’nda bir basın toplantısı yapan Türkiye Proje Koordinatörü Hakan Coşar, hedeflerini ve amaçlarını anttı.

Coşar, Ceyhan ve Hatay Bölgesinde yaklaşık 100 Milyar Dolarlık yatırım yapmak için fizibilite çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek, “Groupe Noble, Vitol, Part Of Rotterdam ve Argos şirketleriyle İskenderun Körfezinde büyük bir yatırım yapılacaktır. Bunun için Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talep ettik. Bu projemizi kendisine de sunacağız ve en kısa zamanda bölgeye ilk kazmayı vuracağız” dedi.

Türkiye ve Hollanda’nın sembolü olan Lale’nin iki ülke arasında dostluğu sembolize etmesinden dolayı şirketlerine böyle bir verdiklerini söyleyen Coşar, “Bakü-Tiflis-Ceyhan, Samsun-Ceyhan, Kerkük-Yumurtalık boru hatlarıyla bölge ekonomisinin büyük bir ivme kazanacaktır. Biz de bu bölgede 12 rafineri kurmayı hedefliyoruz. Ama bunun ötesinde Yaklaşık 10 bin kişi istihdam edilecek” şeklinde konuştu.

 Projenin önümüzdeki yıl başlaması durumunda 2015 yılda tamamlanması beklendiğini de ifade eden Coşar şunları kaydetti; “ Biz Şirket olarak 5 Milyar Dolarlık yatırım yapacağız. Bölgede 12 Rafineri kurulacak bu rafinerilerin tanesi 5 Milyar dolardır. Bunun yanında 3 adet Tersane ve Termik Elektrik Tesisleri olacak. Bu işletmelerin tamamı liman bölgesinde olacağı için burası Dünyanın En Büyük İkinci Limanı olacak. Türkiye’ye 312 Şirket gelecek. Bütün bunlar için biz hazırız” dedi.

BAŞKAN SÖZLÜ, HEYECANLA BEKLİYORUZ

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise bu projelerin sorunsuzca yapılmasını tüm Ceyhan halkı ve bölge halkı gibi kendilerin de heyecanla beklediklerini ifade ederek, “ Yapılacak bu limanla Ceyhan ve Yumurtalık bölgesinin daha da gelişeceğini düşünüyoruz. Bizim için yatırımcı velinimettir. Bölge halkı yatırımcıların gelmesini bekliyor” dedi.

Başkan Sözlü, limanın yapılacağı bölgenin hükümetin kontrolünden olduğunun altını çizerek, “Biz daha öncede söyledik. Yine söylüyoruz hükümet elini çabuk tutmalı. İnsanlarımızın heyecanları bitmek üzere.  Hem Çalık Grubu’nun hem diğer yatırımcılarını önünün mutlaka açılması lazım. Zeminin uygun hale gelmesi bizim için büyük önem arz ediyor. Biz Ceyhan’ın yerel yönetimi olarak bizim bölgeye gelen misafirleri doğru bilgilendirmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan Coşar’n bu gün saat: 16:’da Adana Valisi İlhan Atış’a çıkacağı da kaydedildi.anadoludahergün
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×