ERDEMLİ: ÇÖZÜMÜ ÜRETECEK GÜÇTEYİZ

İlçemizin sorunları bellidir. Türkiye ölçeğinde baktığımız vakit işsizlik Erdemlimizin de en büyük sorunlarından birisidir. Bugün Erdemlide binlerce gencimiz geçim sıkıntılarından dolayı işsizler kervanına katılmakta ya da birçoğu gündelik işlerle geçimlerini sürdürmeye çalışmaktadırlar.

Erdemli öznelinde bakıldığı vakit ise, başta sebze ve narenciye yetiştiriciliğine dayanan ekonomik yapımızı ayakta tutan üreticinin sorunları ise en başta yer alan meselelerdir. Geçen sene ve daha önceki seneler para etmeyen sebze ürünleri bu sene biraz kıpırdamış ancak yıllarca birikmiş çiftçinin borcunu dahi ödemeye yetmemiştir.

Limon her sene olduğu gibi üreticinin elinde kalmış, millet perişan vaziyette çaresiz bırakılmıştır. Limona kızan üretici binlerce hektar arazide limon ağaçlarını kesmiş limondan umudunu yitirmiştir. Bu ise gelecek için önemli bir kayıptır. Aksi halde Limonuyla isim yapmış bölgemizde yıllar sonra bir limon ağacının ekili halde bulunması zor gözükmektedir.

Dolayısıyla ilçemizin ekonomik yapısı çiftçimizin önderliğinde sebze, narenciye yetiştiriciliğine dayalıdır.  Erdemli bunun yanında son yıllarda inşaat sektörüyle birlikte ekonomiye katkı sunmuş fakat bu Erdemlideki ekonomik katma değeri yükseltmeye yetmemiştir. İşsizlik büyük oranda her gün artmaktadır.

İnsanımızın emeğinin karşılığını alamaması durumunda sıkıntı büyümekte, çözüm bekledikleri ise çare olamamaktadırlar. Erdemli de siyaset yapan, yıllardır destek bulan insanlara sormak gerekir. Acaba Erdemlide hangi taşın üzerine taş koydunuz? Erdemlinin sorunlarına çözüm üretmek amacıyla yıllardır ne yaptınız?

8 yılı aşkın iktidarda olan AKP hükümeti; Limon üreticisinin, çiftçilikle geçimini sağlayan üreticinin hangi sorununu çözdü. Limon Erdemlide dalında bırakıldı. Yıllardır süren bu duruma ciddi anlamda eğilen, çözüm üreten hükümet ortada yok.  Sadece seçim zamanı koltuğunun hesabını yapanlar, artık ucuz siyaset üretmekten ellerini ve dillerini çekmelidirler.

Dengesiz ekonomik yapıya sahip sebze ve meyve fiyatları kalıcı olan bir dengeye getirilmelidir. İnsan ürettiğini bildiği gibi, satacağı malın kıymetini de bilerek en azından uykusuz geçirdiği gecelerin, nasır tutmuş ellerin, sıkıntıyla dert dolmuş yüreğinin belki birazını teselli edecektir.

Ama ne yazık ki, Yörük çocuklarının duygularını istismar ederek, seçim zamanı kendini gösteren, yıllarca birkaç yandaş kişinin işinde terfi, tayin, hastane, postane vesair işiyle ilgilenmek siyaset olmamalıdır. Siyaset;  Erdemliye hizmet getirmek, işsizliğin çözümü için yatırım yaptırmak, Allahtan başka kimsesi olmayan, 3–5 çocukla hanımıyla gece gündüz çalışıp, gün yüzü görmeyen üreticinin derdine çözüm üretmektir. Türkiye genelinde verilen çiftçi ve üretici destekleri sadece zengin olan, dönümlerce yerini dahi bilmediği, yolunu bilmediği içinde ne ekili dahi olduğunu bilmediği arazi sahiplerinin cebine akmaktadır. Bunların çözümü ise kolaydır.

Çözüm; sorunların tespitinde terazinin bir tarafına sadece ihracatçıyı, veya tüccarı koyarak üretilmemeli;  terazinin diğer tarafında, gece soğukta sebzeye don vurmasını önlemek için serada sabaha kadar bekleyen, ağaca evladı gibi bakan, elleri nasır tutmuş üretici mutlaka olmalıdır. Bunu yapmak içinse inançlı olmak, yürekli olmak, çalışkan olmak ve her şeyden önemlisi ise samimi olmak gerekir.

Bu anlamda; gelecek 2011 seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi, milletimizle ilgili,  tüm sorunları tespit etmiş, çözüm önerilerini hazırlamış, nasıl bir Türkiye olması gerektiğini ve nasıl yönetilmesi gerektiğini anlatacağı seçim beyannamesini, 28 Ocak 1920 tarihinde bütün dünyaya haykırdığı Misakı Milli Kararlarının yıl dönümü olan 90. Yılına denk gelen 28 Ocak 2011 de Ankara’da bütün milletimizle paylaşacaktır.

Milliyetçi Hareket partisi olarak ne makam ne mülk beklentisi içindeyiz; ne de hemşerilerimizin duygularını istismar eden sahte ve ucuz siyaset peşindeyiz.

Biz sadece ALLAH rızası için İlahi Kelimetullah için, Erdemlimiz için daha iyisini yapma sevdasındayız.

 

12.01.2011

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ

ERDEMLİ İLÇE BAŞKANLIĞIHERGUNTURK
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×