Pendikte ipler kopuyor

Pendik’te ipler kopuyor

Pendik Belediyesinin girişimleri ve karşılıklı yazışmalar sonucu harekete geçen Tuzla Liman Başkanlığı, yıllardır Pendik sahilinde izinsiz ve bağlı olarak bekleyen gemileri kaldırıyor. Artık sabırlarının kalmadığını ifade eden Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin; “Verdiğimiz mühlete uymazlarsa artık bir gece yarısı operasyonuyla gemilerin karaya bağlanan iplerini kesmeyi bile düşünürüz.” dedi.

Pendik sahilinde yıllardır izinsiz ve bağlı olarak bekleyen gemiler, nihayet kaldırılıyor. Pendik Belediyesinin girişimleri ve karşılıklı yazışmalardan sonra harekete geçen Tuzla Liman Başkanlığı, bölgesinde kalan gemilerin Kıyı Kanunu Mevzuatı’na ve Tuzla Liman Başkanlığı Yönetmeliği’ne göre aykırı yerde bağlandıklarını tespit etti. Yetkililerden edinilen bilgiye göre, Tuzla Liman Başkanlığı Yönetmeliği’nin 6. Maddesi’ne göre, gemilerin belirlenen yerlerde sadece iskele ve rıhtımlara yanaştırılabileceği belirtilirken; sahildeki gemilerin kayalıklara bağlanmasının tutarlı olmadığı ifade edildi. Bunun üzerine, Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü, Tuzla Liman Başkanlığı, Pendik Belediyesi ve beraberindeki heyet, gemilere denetimlerde bulundu. Tuzla Liman Başkanlığı, çoğu hacizli ya da hasarlı olan 41 gemi için sahiplerine tebligat dağıttı ve ardından cezai işlem uyguladı. Anadolu yakasında henüz yediemin otoparkı bulunmamasından dolayı gemilere park yeri araştırılırken; bu sıkıntının kısa süre içerisinde giderileceği bildirildi.

Gemiler ekolojik denge için tehlike oluşturuyor

Sahilde mevzuatlara aykırı bir şekilde bekletilen gemilerin, görüntü kirliliğinin yanı sıra çevresel bir felaket de oluşturması, durumun vahametini daha da ortaya çıkarıyor. Gemilerde bulunan sintine ve balast depolarından denize bırakılan atıklar, bakteri ve istilacı deniz canlılarını barındırdığından dolayı denizin ekolojik dengesine yönelik büyük tehlike oluşturuyor. Aynı zamanda gemilerde yapılan tadilat çalışmalarında kullanılan kanserojen boyalar ve metal atıklar dengesiz biçimde denize atılıyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, yıllardır ilçemizde bulunan gemilerin kıyılarımızda çevresel felaket oluşturduğunu ve bunun daha büyük boyutlara ulaşmaması için gerekli girişimlerde bulunduklarını belirtti. Şahin; “Artık sabrımız kalmadı. Verdiğimiz mühlete uymazlarsa artık bir gece yarısı operasyonuyla gemilerin karaya bağlanan iplerini kesmeyi bile düşünürüz. Sonrasında sabah uyandıklarında kendilerini nerede bulurlar bilinmez.” dedi.

 

 

Vatandaş gemilerden son derece rahatsız;

Pendikliler, gemilerin görüntü ve çevre kirliliği oluşturduğun ve sahilden istifade etmelerine engel teşkil ettiğini ifade ediyor. İşte bazı vatandaşların görüşleri:

 

Ayhan Erdoğan (Esnaf) : Uzun yıllardır Pendik’te esnaflık yapıyoruz. Son dönemlerde sahil bölgesine yapılan çok güzel çalışmalar var. Yürüyüş alanları, spor alanları, dinlenme mekânları ve marina sahile çok değer kattı. Ama uzunca bir süredir atıl durumda olan ve kullanılmayan gemiler ve tekneler çevre açısından hiç de hoş olmayan görüntüler sergiliyor.

Recai Ata (Esnaf) : Başıboş tekneler,  görüntü kirliliğinin yanı sıra bence en büyük olumsuz etkiyi doğaya veriyor. Sahil bölgesinde görülen yağ ve mazot atıkları balıkların ve diğer canlıların yaşam alanlarını öldürüyor. Bu da bizim içimizi sızlatıyor.

Hüseyin Gündüz (Esnaf): Pendik’e yakışmayan bir görüntü sergiliyorlar. Zaman zaman sahil de yürüyüş yapıyorum ve özellikle bu teknelerden doğaya atılan yağ ve mazot o bölgedeki canlıların yaşamlarını tehdit ediyor. Daha duyarlı olunması gerektiğini düşünüyorum.

İbrahim Turuca: Doğma büyüme Pendikliyim, eskiden sahilde lüfer, kofana gibi birçok balığı buralardan yakalardık. Buradaki başıboş gemiler tabiri caizse çöplük, demir yığınından farksız değil. Denizcilikte bir terim vardır  ‘kıçtankaraya bağlanma’ diye buradaki gemilerin hepsi de bu şekilde karaya bağlanmış. Atıklar denize gidiyor, ihtiyaç atığı haricinde gemi pisliği de atılıyor.  Özellikle liman içinde ve bu teknelerin bulunduğu alanda yakalanan balıklar pişirildiğinde mazot ve yakıt kokuyor.

Günay Köker (Taksici): Askerliğini Savarona’da yapmış bir bahriyeli olarak şunu açıkça söyleyebilirim ki buradaki tekneler Pendik’e yakışmıyor. Aileler için hoş olmayan durumlar burada sıkça yaşanıyor. Ya bir an önce çeki düzen verilmeli ya da kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.



anadoludahergün
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×