Mersin ,bir ucu Çamlıyayla ,diğer ucu Anamur arasında 13 ilçeyi bağrında barındıran 15.853 km2'lik yüz ölçümü ile coğrafi anlamda,vergi tahakkuku ve tahsilatı anlamında Türkiye'de ilk 6 lık derecesini istikrarlı şekilde koruyan başarısı ile ekonomik anlamda,eşsiz doğası,denizi,sahip olduğu tarihi,ve dini miraslarıyla turizm anlamında yeryüzü cenneti bir şehir. Gelin görün ki 10 Ekim 2016 tarihine kadar bir 1/50 binlik çevre düzenleme planı bile yok.Şehrin önünü açacak ,geleceğindeki muhteşem ufuklara start verecek şehirciliğin olmazsa olmazı planı yol haritası yok.

Sahipsiz Mersin Büyükşehir adını nicelikten niteliğe taşıyacak ekonomik ,sosyal, sportif ,turizm anlamında var olan potansiyelini tetikleyecek,1/100 bin ölçekli planıyla bütünleştirecek ,çevre düzeniyle ilgili 1/50 binlik planı yok. 10 Ekim 2016 tarihinde Mersin Büyükşehir Belediyesi meclisi uzun süre rafda bekletilen özverili ve büyük emeklerle hazırlanan 1/50 bin lik çevre düzenleme planını onayladı ve Mersin için bir milat gerçekleşti.Mersin’in geleceğindeki devasal engeller kaldırıldı ,büyük bir ayıptan kurtulundu ve daha güzel daha güçlü daha mutlu ve huzurlu bir Mersin umudu yüreklere serpildi. Serpildi serpilmesine,tarihe bir not düşüldü düşülmesine lakin gelin görün ki bunca yıldır Mersin’in önüne bir plan koyamayanlar,bir yol haritası çizemiyenler kıyameti kopartmaya kalktılar ve Akkuyu Nükleer Santrali’nin arkasına sığınmaya kalktılar. Neymiş Nükleer santrale evet denilmiş,Büyükşehir Belediye Başkanı sözünde durmamış,Ak Parti Mhp koalisyon yapmış vs vs vs… Nükleer Santrale,Nükleer Santralin Mersin’de olmasına karşı çıkabilirsiniz destek olabilirsiniz ama bazı gerçekleri göz ardı edemezsiniz.  Akkuyu Nükleer santralinde Start 1963 yılında verilmiş. Bir çok aşamalar atlanmış bu güne gelinmiş. Uluslararası anlaşmalarla yapımının ivedi olarak tamamlanması konusunda kararlar alınmış, Ağustos 2016 tarihi itibari ile teşvik kapsamına alınmış ve de Türkiye Cumhuriyeti Devletinin enerji politikasında tercih edilen bir enerji yatırım seçeneği olmuş. Akkuyu ile birlikte Sinop ta yapılacak olan 2. Santralin de sürecinde önemli mesafeler kat edilmiş hatta 3. Bir santral için de fizibilite çalışmaları yapılmakta.

 15 yıl gibi bir süre içerisinde 1/50 bin,1/100 bin gibi planlardan ve planlamalardan bi haber anlayış ve siyasetin temsilcisi Milletvekili Büyükşehir Belediye Meclisinde provakatif eylemler sergilemeye çalışıyor, Nükleer’e karşı çıkyor, Mersin’in ve Mersin'de yaşayanların sağlığı adına(!) Karıştırılan bir şey vardı oysa ,1/50 binlik planın görüşüldüğü yer TBMM salonu değil Mersin Büyükşehir meclis salonu idi. TBMM salonunda Nükleer konusunda vakti zamanında ilgili kanunlar çıkarılırken,kararlar alınırken (20 Kasım 1978­ Enerji Bakanı Deniz Baykal “Türkiye’nin nükleer enerji konusunda daha fazla gecikmeye tahammülü kalmadığını”söyleyerek desteklerken) destek verenler ,sessiz kalanlar bugün her şey bitmiş inşaatı başlamakta olan bir santral için Büyükşehir Belediye meclisinde itiraz ediyor görüntüsü milletin hafızasıyla dalga geçmekten öte bir şey değildir.Sanırım asıl amaç Nükleeri bahane ederek Mersin'in önünü açacak projelerin yol haritasını engellemeye kalkmak Mersin'e ihanettir.

Tüm bu gerçekler dâhilinde durumu anlamalı ve ona göre değerlendirmelerde bulunmalıyız. Akkuyu Nükleer santraline nükleer enerjiye karşı olanlar 1963 yılından bu güne boşa geçirilen zamanı iyi değerlendirmeleri,1/50 binlik projede Mersin’in geleceğinde önemli yerler tutacak olan çalışmaları takip ederek nükleer felaketten çok daha yakıcı ve yıkıcı rant ekonomisine prim verecek yatırımlarda benzer hassasiyeti göstermelidir. 1/50 bin ölçekli plan 10 yıl önce geçmiş olsaydı Mersin'de Savunma Sanayi'nde önemli bir yer tutan Zırhlı araçlar üretilmeye başlanmış, olacaktı, MTSO’nu girişimleriyle şimdi sadece yedek parçasının da parçası üretilebiliyor.1/50 bin ölçekli plan bu günkü haliyle 5­10 yıl önce geçmiş olsaydı Mersin Serbest Bölgesi'nin genişlemesi ve geliştirilmesi ile işsizliğin hat safhada olduğu Mersin'imizde en az 2000 gencimize iş imkânı sağlanacak, ihracat hacminde sağlanacak artışdan da üreticiden, esnafına iş adamına herkes payını alacaktı. Bunlar Mersin'in ufkundaki fırsatlardan sadece bir kaç örnek. Hal böyle iken bu gün herkesin bu plana ve uygulayacak olanlara sahip çıkması gerekir. Planın görüşülmesi öncesi Siyasi Partilerin, STK’ların göstermiş olduğu birlik ve beraberliği devam ettirmeleri gerekir.

Bremen Mızıkacılarını biliriz çoğumuz, farklı yeteneklerin, farklı kimliklerin bir araya gelmesiyle neler yapılabileceğini biliriz. Toplum olarak Mızıkçıları da biliriz. Mızıkacılara ne kadar sevimli yaklaşırsak, Mızıkçılarında o kadar sevimsiz olduğunu biliriz. Mızıkacılar eserlerini sergilesinler şarkılarını söylesinler, mersin’in geleceğindeki Mutluluk karnavalına renk katsınlar ama Mızıkçılar da insaniyet namına sussunlar. Plansız programsız bir Şehrin ayıbını Nükleer karşıtlığı ile örtmek yerine, Mersin’e 1/50 binlik çevre düzenleme planı ile kazandırılacak olan fırsat ve imkânlara sahip çıkmak Mersin'de yaşayan her bireyin tarihi sorumluluğudur.

Mersin'imize yıllar sonra olması gereken projeyi kazandıran, Mersin’in geleceğine sahip çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı’nı, destekleyen Büyükşehir belediyesi Meclis üyelerini, Planın hazırlanmasında emeği geçen teknik ve idari kadroyu, destek olan Siyasi Parti Temsilcilerini ve STK yönetici ve üyelerini yürekten kutluyorum.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×