17 milyon Öğrenci Ders Başı Yaptı

  İlkokul birinci  sınıf ve anaokulu  öğrencilerinin bir hafta önce uyum  eğitimiyle başladığı 2013-2014  Eğitim-Öğretim Yılı için ilk  ders zili çaldı. Yaklaşık 3 aylık aradan sonra 17 milyon  öğrenci ve 800 bin  öğretmen  dersbaşı yaptı. Sabah  saatlerinden itibaren  okul bahçelerini dolduran  öğrenciler,  arkadaşlarıyla hasret giderdi. Bahçede koşturup  arkadaşlarıyla  oyun oynayan  öğrenciler, kendilerini zorlu bir  maratonun beklediğini dile getirdi.  Arkadaşlarını özlediklerini aktaran  öğrenciler, bazı  arkadaşlarının ve  öğretmenlerinin ise başka  okulagittiği için çok üzüldüklerini ifade etti.

 

Okullarda  yapılan törenlerin ardından  sınıfları  dolduran  öğrenci  ve  öğretmenler   yeni   eğitim  ve öğretim yılına başlamış oldu.  Öğrencilerin   heyecanını  paylaşan bazı veliler de  çocuklarıyla  birlikte  okul  bahçesinde ilk zilin çalmasını bekledi.

 

 

2013-2014  eğitim  öğretim yılının birinci  dönemi  24 Ocak 2014 Cuma günü sona erecek. 27 Ocak - 7 Şubat tarihleri  arasında yarıyıl  tatilini yapacak   olan   öğrenciler  için ikinci  dönemin  ilk zili 10 Şubat 2014  Pazartesi  günü çalacak. 13 Haziran 2014  tarihinde  ise  yaz  tatiline girilecek.

 

OKULLARIN AÇILMASIYLA TRAFİK YOĞUNLUĞU DA ARTTI

Okulların açılması sebebiyle özellikle İstanbul ve Ankara'da şehir içi trafik de artış gösterdi. İstanbul'da Sabahın ilk saatlerinde anayollarda trafik yoğunluğuna rastlanmadı. Günün ilk ışıklarıyla birlikte trafikte, okul servisi yoğunluğu arttı.

Ankara'da da okul servislerinin trafiğe çıkması yoğunluğun artmasına neden oldu. Bazı duraklardan otobüslerin doluluk gerekçesiyle durmadan geçmesi vatandaşların tepkisini çekerken trafiğin yoğunluğu nedeniyle bazı yerlerde küçük kazaların yaşandığı görüldü.

Polis ekipleri, anayollarda, kritik noktalarda trafikte sorun yaşanmaması için önlem aldı. Yetkililer vatandaşlara ilk gün toplu taşıma araçlarını kullanmaları yönünde uyarılarda bulundu.

 

ÖZÜRSÜZ DEVAMSIZLIK 10 GÜNLE SINIRLANDIRILDI

AKP hükümetinin, her yıl yaptığı yönetmelik değişiklikleri ise velileri ve eğitimcileri şaşkına çevirdi. Yeni eğitim yılında öğrencileri önemli bir de değişiklikler bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı ortaöğretime yeni geçiş sistemiyle, bu yıl 8'inci sınıfta olacak öğrenciler, sınavla öğrenci alan liselere yerleşebilmek için 6 temel dersten iki dönemde Bakanlıkça yapılacak sınavlara girecek.

Yeni eğitim öğretim yılında ortaöğretim kurumlarına devam zorunluluğu getirilerek, özürsüz devamsızlık 10 günle, özürlü özürsüz toplam devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı. 2 gün üst üste mazeretsiz devamsızlık yapan öğrenciye disiplin uygulanacak. Velinin yazılı beyanı, özür belgesi kapsamında değerlendirilerek devamsızlıkta velinin takip ve sorumluluğunun önemi artırıldı.

 

Başarı puanı 45'ten 50 puana yükseltildi, öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesine yönelik puanlar yeniden belirlendi. Buna göre iki dönem puanının aritmetik ortalaması en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olan öğrenciler başarılı sayılacak ve sınıf geçebilecek. Uygulamadaki puan ve notla değerlendirme esasına dayanan ikili ölçme değerlendirme sistemi kaldırıldı. Yerine sadece puanı esas alan tekli değerlendirme sistemine dönüştürüldü.



ORTADOĞU GAZETESİ
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×