Ders zili sorunlu çalıyor

 2013 2014  Eğitim Öğretim yılı 16 Eylül 2013  Pazartesi günü başlayacak. 1.  sınıf ve  okul öncesi  öğrenciler uyum eğitimine tabi tutulacağı için her sene olduğu gibi, bu yıl da  okula 1 hafta erken başladı.

2013 2014  Eğitim  öğretim yılının birinci  dönemi  24 Ocak 2014 Cuma günü sona erecek. 27 Ocak - 7 Şubat tarihleri  arasında yarıyıl  tatilini yapacak   olan   öğrenciler  için ikinci  dönemin  ilk zili 10 Şubat 2014  Pazartesi  günü çalacak. 13 Haziran 2014  tarihinde  ise  yaz  tatiline girilecek.

 

ÖZÜRSÜZ DEVAMSIZLIK 10 GÜNLE SINIRLANDIRILDI

ANKA'nın haberine göre  yeni   eğitim  öğretim yılında  ortaöğretim   kurumlarına  devam zorunluluğu  getirilerek , özürsüz devamsızlık 10 günle, özürlü özürsüz  toplam  devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı. 2 gün üst üste mazeretsiz devamsızlık yapan  öğrenciye  disiplin uygulanacak. Velinin  yazılı  beyanı, özür  belgesi  kapsamında değerlendirilerek  devamsızlıkta velinin takip ve  sorumluluğunun  önemi artırıldı.

 

Başarı   puanı  45'ten 50  puana  yükseltildi,  öğrencininders  yılı sonunda herhangi bir  dersten   başarılı sayılabilmesine yönelik  puanlar  yeniden belirlendi. Buna göre iki  dönem  puanının aritmetik ortalaması en az 50 veya birinci  dönem  puanı ne olursa olsun ikinci  dönem  puanı en az 70 olan öğrenciler başarılı sayılacak ve sınıf geçebilecek. Uygulamadaki puan ve notla değerlendirme esasına dayanan ikili ölçme değerlendirme sistemi kaldırıldı. Yerine sadece puanı esas alan tekli değerlendirme sistemine dönüştürüldü.

 

"YENİ SINAV SİSTEMİ ADİL VE BAŞARILI BİR EĞİTİMİN ÖNÜNÜ AÇMAYACAK"

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 2013-2014 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla ilgili bir açıklama yaptı. 2013-2014 eğitim-öğretim yılında zillerin yine sorunlarla çaldığının altını çizen Koncuk, "Bu eğitim-öğretim yılı tıpkı geçen yıl gibi ilklere sahne olacaktır. 2013-2014 eğitim-öğretim yılında yapılan en önemli değişiklik ise, ortaöğretime geçiş sistemi ile ilgilidir. Yeni sınav sisteminin önümüzdeki dönemde neler getireceğini çok daha iyi görebileceğiz. Ancak Türk Eğitim-Sen olarak sistemi genel hatları ile değerlendirdiğimizde; Bakanlığın 4+4+4 sisteminde olduğu gibi yine sınıfta kalacağını ve telafisi zor hatalara imza atacağını öngörüyoruz" dedi.

Koncuk, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Yeni sistem gerçekten sınav yarışını ortadan kaldırarak, adil ve başarılı bir eğitimin önünü açar mı, dershanelerin tamamen ortadan kalkmasına neden olur mu? Yeni sistem de, tıpkı SBS gibi sınav odaklıdır.

 

SBS'NİN SADECE İSMİ DEĞİŞMİŞTİR

Bu haliyle SBS'nin sadece ismi değişmiştir. Hatta SBS'de öğrenciler yılda tek sınava girer ve tek sınavın stresini yaşarken; yeni sınav sistemi ile birlikte 8. sınıfta 12 sınava girecek, kendilerini sık sık yarış ve heyecan içinde bulacaktır. Hatta sistemin önümüzdeki yıllarda 6 ve 7'nci sınıflara genişletilmesi ve açık uçlu soruların da devreye girmesiyle birlikte sınav baskısı daha da küçük yaşlarda ortaya çıkacaktır.

 

Bakan her ne kadar bunun yeni bir sınav olmadığını, yazılı sınavların merkezden gönderilecek sorularla yapılacağının altını çizse de; okulda yapılan yazılı sınav farklıdır, yazılı sınavların merkezi olarak yapılması ve sonuçlarının da merkezi olarak değerlendirilmesi farklıdır. Bu nedenle "Yeni bir sınav getirmiyoruz, öğrenciler sınav stresi yaşamayacaklar" şeklindeki söylemler gerçeği yansıtmadığı gibi, komik ifadelerdir ve bunun yeni bir heyecan ve stres getirmeyeceğini söylemek eğitimle hiç ilgisi olmayanların bile dile getireceği ifadeler değildir.

 

Bu sistem dershanelere kilit vuramaz. Zira sınav olduğu sürece dershanelerin olması kaçınılmaz olacaktır. Bu sistem ile ilgili en büyük endişelerden birisi de müfredata ilişkindir. Her okulda müfredat aynı şekilde işlenememektedir. Bazı bölgelerde kar tatilleri ya da öğretmen açığı gibi nedenlerle müfredatta sıkıntı yaşanması kaçınılmazdır. Bu sistemle birlikte iller arası, bölgeler arası, okullar arası eşitsizliğin de giderilmeyeceği çok açıktır. ORTADOĞU GAZETESİ
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×