Gözne İlköğretim Okulu Sigara Bırakma Etkinliği
Gözne ilköğretim okulu öğrencileri 20 Ekim 2011 tarihinde hazırladıkları el ilanı ve afişlerle sigaranın zararlarını anlatan bir dizi etkinlik hazırladı. Esnaf, Gözne Belediyesi ve kahvehaneler ziyaret edilerek sigaranın zararları anlatıldı. 

Toroslar- Gözne İlköğretim Okulu Sağlık Beslenme ve Temizlik Kulübü tarafından toplum hizmeti etkinliği düzenledi.

Gözne İlköğretim Okulu Sağlık Beslenme ve Temizlik Kulübü öğretmenleri Yasemin Çokkeser ve Zübeyde Deniz ve diğer öğretmenler ve öğrenciler 20 Ekim 2011 Perşembe günü Toplum Hizmeti Etkinliği çerçevesinde hazırladıkları el ilanı ve afişlerle sigaranın zararlarını anlatan bir dizi etkinlik hazırladılar. Hazırlanan etkinlik çerçevesinde, Gözne’de faaliyet gösteren esnaflar, Gözne Belediyesi personelleri ve beldede hizmet veren kahvehaneler tek-tek ziyaret edildi. Bu ziyaretlerde sigaranın zararları anlatıldı. 

Okul Müdürü Yavuz Gündüz etkinlik ile ilgili olarak şunları söyledi: “ Tütün ve sigaranın, güçlü bağımlılık yapma özelliği vardır. Bu özellik, nikotinle ilgilidir. Nikotin, morfin ve kokain ölçüsünde bağımlılık yapan bir maddedir. İçerdiği nikotin nedeniyle, sigara dünyadaki en yaygın ve en kolay yakalanılabilen ilaç bağımlılığıdır. Sigaranın, Avrupalı kâşiflerin Kuzey Amerika ya gidip, oranın yerli halkıyla barış çubuğu tüttürmesine kadar uzanan çok eski bir tarihçesi var

Nüfusun neredeyse altı milyara ulaştığı geniş dünyamız üzerinde yaşıyoruz. Pek çok zenginliği olan dünyamızda tütün çok önemli bir endüstri olmaya devam ediyor. Yıllık sigara üretiminden her birimize yaklaşık bin paket düşüyor. Bu da toplam altı trilyon paket sigara yapıyor! Bu rakam, sektörün para hacminin ne kadar büyük olduğuna dair bir fikir veriyor. Kısacası, sigara satışı, sektöre yaklaşık 200 milyar dolarlık (yaklaşık 1 Katrilyon 500 Trilyon Türk Lirası) bir gelir sağlıyor ve tabii parayı paylaşan dev sigara şirketleri, her yıl biraz daha devleşiyor. Her yıl ülkemizde 100.000 insanımızı erken yaşlarda sigaraya kurban vermekteyiz eğer önlem alınmazsa önümüzdeki 20 yılda bu sayı 250.000 e çıkacak.

Sigara insan vücuduna birçok açıdan zarar vermektedir. Bunlardan bazılarını sıralayacak olur isek; İnsan beynine, doğurganlık oranına, solunum sistemine, bütçeye, ozon tabakasına ve dolaşım sistemine zararları vardır. Dünya sağlık örgütüne göre 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Yine dünya sağlık örgütüne göre ölümcül akciğer kanserinin sebebi sigaradır. Sigaranın yol açtığı ölümler; trafik, terör, iş kazaları vb. tüm ölümlerin toplamından beş kat daha fazladır. 

Ülkemizde 7.11.1996 kabul edilen 4207 Sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının
Önlenmesine Dair Kanun sigaranın içilmesini yasal olarak önlemeye çalışan kanundur.”
 Dedi.”, 

Toplum Hizmeti Etkinliğini Gözne İlköğretim Okul Müdürü Yavuz Gündüz, Sağlık Beslenme ve Temizlik Kulübü öğretmenleri Yasemin Çokkeser ve Zübeyde Deniz ve diğer öğretmenler hazırladı. Gözne İlköğretim Okul Müdürü Yavuz Gündüz etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti. 

Okul Müdürü Yavuz GÜNDÜZ etkinliği hazırlayan kulüp öğretmenleri Yasemin ÇOKKESER ve Zübeyde DENİZ ve diğer öğretmenlere teşekkür ederek bu tür etkinliklerin yararını belirtti.


HERGUNTURK
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×