KOCA : quot;TÜM ÖĞRETMENLERİMİZE ULAŞTIRDIKquot;

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, gerçekleştirdikleri projelerle ilgili açıklamada bulundu.

Mersin İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca, Strateji Geliştirme (Ar-Ge) 2018-2019 2. çalışma dönemi kapsamında gerçekleştirdikleri projelerle ilgili bilgiler aktardı. Koca, açıklamasında Mersin İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi'nin, 13 İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile 1142 okulun ve kurumun proje hazırlama, sunma ve yürütmesini, eğitimin kapasitesini geliştirmek üzere eğitim vermesini, proje hazırlama konusunda gönüllü öğretmenlere rehberlik etmesini, teknik destek sağlamasını ve proje sonuçlarının diğer okullar ve kurumlar ile paylaşılmasını amaçladığını vurgulayarak, "Mersin’de 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Türkiye’de ilk olan müstakil bir Proje Koordinasyon ve Öğrenme Merkezi hizmete açılmıştır. Bu da öğretmen arkadaşlarımızın çok daha verimli çalışmalarına katkıda bulunmuştur. Bu kurum, başarılı çalışmaların devamlılığını sağlamak ve eğitimin niteliğini arttırmak amacı ile STEM, Kodlama, Robotik ve Akıl Oyunları atölyeleri ile proje faaliyetlerinde bir ‘üs’ olarak kullanılacaktır." dedi.

Bilim insanlarının yetiştirilebilmesi amacıyla öğrencilerin daha fazla deney ve araştırma yapabilmeleri konusunda, yaptıkları çalışmalarla büyük bir azim ve inançla mücadele ettiklerini ifade eden Koca, "13 ilçemizde proje sevdalısı öğretmenlerimize yönelik bilgilendirme toplantıları ve atölye çalışmaları yaptık. Her yıl yüzlerce öğrenci ve öğretmenimiz, TÜBİTAK’ın desteklediği doğa ve bilim temalı projelerde uygulamalı gerçekleştirilen etkinliklere katılmaktadır. TÜBİTAK Ortaokul öğrencileri araştırma projeleri yarışması kapsamında proje başvuru sayımızı 882 projeye ulaştırarak bölge birinciliğini elde ettik. Mersin Lise öğrencileri araştırma projeleri yarışmasında proje başvuru sayısında Türkiye birincisi olmuştur.

Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda, okul idarecilerinin mesleki gelişimlerini desteklemek ve 2019 yaz tatili dönemini değerlendirmek amacıyla 18 Temmuz – 1 Eylül 2019 tarihleri arasında Müdürlüğümüz tarafından “Yönetici Akademisi” adı altında önemli bir projeyi de hayata geçirdik.
Bu projede Mersin, Tarsus, Toros ve Çağ Üniversitelerinin işbirliğiyle 24 akademisyen tarafından 13 ilçemizde bulunan 1047 okul müdürüne “Liderlik, Yönetim Becerileri, Motivasyon ve İletişim” gibi farklı konularda seminerler verilmiştir. Her bir idareci 60 saatlik konferans ve 40 saatlik seminer olmak üzere toplamda 100 saatlik eğitim almıştır. Bu projeyle Mersin Türkiye’de bir ilke de imza atmıştır." dedi.

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2018-2019 eğitim öğretim yılını büyük bir başarıyla tamamladıklarını dile getiren Koca, şunları söyledi :

"Bizim için bu senenin gurur verici çalışmalarından biri olan 'Öğretmen Akademisi’nin çok fazla sayıda öğretmenimize ulaşmasını sağlamamız oldu. Mersin Üniversitesi ile işbirliği sayesinde atölye çalışmalarımızın çok etkin geçirildiğini belirtmek isterim.

Bu yıl içinde 'Mersin Masalına Sahip Çık' projesi ile öğrencilerimizle Erdemli masallarını tanıştırma fırsatı yakaladık. 'Mersin Masalına Sahip Çık' projesi kapsamında Erdemli masallarının 5 kitap halinde basılması için çalışmalarımıza başladık, ayrıca Suriyeli öğrencilerimiz ile 'Benimle Hayal Kurar mısın?' adlı bir kitabın da basım aşaması tamamlanmak üzere. Bütün bunlar, eğitimin kalitesinin artırılması açısından yaptığımız güzel ve etkili çalışmalardır. 

'Fikrinle Büyü, Fikrinle Yürü' dijital oyun yarışmalarıyla öğrencilerimizin pasif oynayıcı koltuğundan kalkarak yaratıcı bir kimliğe bürünmeleri ve oyun tasarlamaları sağlanmıştır.
eTwinning ve Avrupa Birliği Erasmus+ Ka1 ve Ka2 derecelerimiz ve olumlu sonuçlanan projelerimizle Mersin birincilikleri göğsümüzü kabartmıştır. Mersin 2016-2019 yılları boyunca Erasmus KA1 projelerinde ve 2015-2019 yılları boyunca eTwinning de birinciliği elden bırakmamıştır.

Mersin Milli Eğitim Ar-Ge birimi olarak birlikte hareket edip, birlikte düşünüp ve birlikte yaparak başarıyı elde ettiğimize inanıyorum."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×