Koncuk, kadroya geçişi pasta keserek kutlayacağız

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un sözleşmeli öğretmenlerle ilgili açıklamada bulundu.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 8 kasım tarihinde, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceğine ilişkin verdiği sözün 502. Gününü yaş pasta keserek kutlayacağını söyledi.

Koncuk;”Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun, sözleşmelileri kadroya alacağına ilişkin verdiği sözün üzerinden bugün tam 478 gün geçti. Bakan Çubukçu, bu sözü ilk kez 24 Haziran 2009 tarihinde verdi.

Sayın Çubukçu, Türk Eğitim-Sen olarak kendisini ziyaretimizde artık sözleşmeli öğretmen alınmayacağını, mevcut sözleşmeli öğretmenlerin tamamının kadroya geçirileceğini söyledi. Çubukçu aynı gün sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi ve bundan sonraki süreçte Milli Eğitim Bakanlığı’na sözleşmeli yerine kadrolu öğretmen alınması yönündeki kararı TRT 3/GAP televizyonundan canlı olarak yayımlanan “Gelecek Eğitimle Gelecek” programında açıkladı. Çubukçu 25 Haziran 2009 tarihinde de basın açıklaması yaparak, bu sözünü bir kez daha tekrarladı.

Çubukçu 24 Haziran 2009 tarihinden bu yana sürekli sözleşmelilerin kadroya geçirileceğini söylese de, bu söz havada kaldı. Çubukçu, 2 Temmuz 2009 tarihinde sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasına ilişkin düzenlemeyi Kasım ayına kadar yetiştirmeyi planladıklarını açıkladı. Çubukçu, Türk Eğitim-Sen’in 13 Mart tarihindeki mitinginden önce, 9 Mart 2010 tarihinde 70 bin civarındaki öğretmenin kadroya geçirilmesi konusundaki hazırlıkların belli bir aşamaya geldiğini belirterek, “Bu konuda yapılacak düzenlemeye ilişkin taslağı Maliye Bakanlığına gönderdik” dedi. Sayın Çubukçu, 13 Ağustos 2010 tarihinde de bir televizyon kanalında, “kademeli olarak sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçireceğiz. İlk etapta 5 yılını tamamlayanları kadroya alacağız. Bunu bitirdik. Maliye’den haber bekliyoruz” dedi. Bakan Çubukçu’nun, Türk Eğitim-Sen’in 13 Mart mitingi öncesinde verdiği sözler nerede kaldı?

 Görüldüğü üzere Bakan Çubukçu sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile ilgili ne söylediyse, hangi sözleri verdiyse gerçekleşmedi. Verdiği söz sık sık Maliye Bakanlığı’nın duvarına çarpan Çubukçu, bu süreçte çok pasif kaldı. Ne Başbakan’a ne de Maliye Bakanına konuyla ilgili baskı yapamayan Çubukçu, Bakanlığını yönetmek konusunda yeteri kadar insiyatif ortaya koyamadı. Geride ise; sözünü tutmayan bir Bakan ve giderek umutsuzluğa sürüklenen gözü yaşlı 62 bin sözleşmeli öğretmen kaldı.

 Sözleşmeli öğretmenler sabırsızlıkla TBMM’nin açılmasını bekledi. 62 bin sözleşmeli öğretmenin gözü, kulağı TBMM’deydi. Ancak sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi ile ilgili TBMM’den de bugüne kadar bir ses çıkmadı. Hayallerini ertelemek zorunda kalan, “ha bugün, ha yarın” denilerek sürekli oyalanan sözleşmeli öğretmenler için bıçak kemiğe dayandı.

Yıllardır atanmak için büyük mücadele veren, alın teri döken öğretmenlerimiz beceriksiz yöneticilerin elinde heba olmaktadır. Öğretmenlik mesleği artık “zulüm mesleği” haline gelmiştir.

Sözleşmeli öğretmenlerin atama ve yer değiştirme hakkı yoktur. Sözleşmeli öğretmenler okullarında yönetici olamazlar. Mahkeme kararlarına rağmen, 30 günden fazla rapor alan sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri feshedilmektedir. Bu insanlık suçunu işleyen bizzat Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendisidir. “Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü olacak” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da her nedense hukukun hiçe sayılmasına, kanser hastası olan sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmelerinin feshedilmesine seyirci kalmaktadır.

“Sözleşmeli öğretmenle kadrolu öğretmen arasında fark yok” diye kamuoyunu yalan beyanlarla aldatanlar, kanser hastası olan ve 30 günden fazla rapor aldığı için sözleşmeleri feshedilen öğretmenlerin çığlığı karşısında da duyarsızdır. Hasta olan sözleşmeli öğretmenleri gözden çıkaran, onlara çalışma imkânı vermeyen Bakanlık, öğretmenlerin iş güvencesini ortadan kaldırmak için büyük gayret göstermektedir.

Bu noktada Türk Eğitim-Sen olarak, Sayın Nimet Çubukçu’nun tutamadığı sözünün 502. günü olan 8 Kasım 2010 tarihinde, Milli Eğitim Bakanlığı önünde tutulmayan sözün 502. gününü YAŞ PASTA KESEREK kutlayacağız! Nimet Çubukçu’nun söz verdiği tarihte doğan çocuklar bugün 2 yaşını doldurmak üzeredir. Bu eylemde, Sayın Bakan’a sözünü bir kez daha hatırlatacağız, söz verip de tutmamanın ne kadar ayıp olduğunu Bakan Çubukçu’nun yüzüne bir kez daha vuracağız.  

 Sözleşmeli öğretmenler laf değil, icraat beklemektedir. Sözleşmeli öğretmenler oyalanmak ve süslü yalanlarla kandırılmak istememektedir. Sözleşmeli öğretmenler ağzına bir parmak bal çalanları affetmemektedir. Sözleşmeli öğretmenler artık kadro müjdesi beklemektedir.

 Öğretmenlerin gerek atanmadan önce yaşadığı KPSS hırsızlığı, yetersiz öğretmen istihdam politikasının yarattığı olumsuzluklar; gerekse atandıktan sonra yaşadığı baskı, sürgün, adam kayırma, sözleşmeli, kadrolu gibi farklı hukuk normlarına tabi olmak, ortalama gelir düzeyinin altında yaşamaya mahkûm edilmek gibi sorunlar nedeniyle yüz binlerce öğretmen eğitim fakültelerini tercih ettiklerine pişman edilmektedir” dedi.anadoludahergün
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×