Ülkücülerden, 2023 gençlik Eğitimi

Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı Sosyal Faaliyetler birimi başkanı Merve Rabia Meral tarafından düzenlenen ‘2023 gençlik Eğitimi’ 5. Haftayıda geride bıraktı.

 

11 Aralık 2010 Cumartesi günü çok partili yönetim ve parlementer sistem dersi verildi. Milliyetçi Hareket Partisi MYK üyesi Hayrettin Nuhoğlu’nun anlatımıyla gerçekleştirilen derste öncelikle kavramlar üzerinde duruldu. Vatan,Millet, Demokrasi,hükümet,parlemento gibi kavramlar üzerinde açıklamalar yapıldı. Ve tarih bilincinin ne kadar önemli olduğu vurgulandı. 1 ekim 2010 tarihinde Ani harabelerinde Cuma namazının kılınmasını örnek vererek 946 yıl boyunca yaşatılan tarih bilincini öğrencilerle paylaştı. Selçuklu hükümdarı Alparslan’ın 1096 da Cuma namazı kıldığı fethiye camiinde MHP partisinin yüzyıllar sonra Cuma namazını kılmasını Ülkücülerde yaşayan tarih bilincinin en önemli örneği olarak sundu.

 

Dersin ilerleyen saatlerinde Devlet yapılarından bahsedildi. Hukuk devleti, liberal devleti sosyal devlet gibi tanımlamalara açıklık getirildi. Yönetim biçimleri hocamız tarafından 2 başlık altında incelendi. Cumhuriyet ve mutlakiyet. Günümüzde Cumhuriyetle yönetiliyor gibi görünmesine rağmen aslında uygulamada cumhuriyet yönetimine sahip olmayan devletlerden bahsedildi.

 

Parti sistemlerinin üzerinde özellikle duruldu. Tek parti sistemi, atomlaşmış parti sistemi, hakim parti sistemi, ılımlı çok parti sistemi vs.. TBMM nin yapısından bahsedildi. İdeolojik temelli partilerden bahsedildi ve bunun en önemli örneği olarak Milliyetçi Hareket Partisinden bahsedildi. Dersin bitimine 15 dk kala Hayrettin Hocamız öğrencilerin sorularını yanıtladı ve ders soru-cevap şeklinde bitirildi.anadoludahergün
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×