BAKİ ŞİMŞEK SORDU BAKAN CEVAPLADI

 MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Meclis Genel kurulunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Ahmet Arslan’a Mersin’in sorunları hakkında sormuş olduğu sorulara Bakanlıktan  cevap geldi. MHP Mersin milletvekili Baki Şimşek'in sorduğu sorular ve bakanlık tarafından cevaplanan sorular şu şekilde;

Soru-Eshab-I Kehf'e bırakılmış ama gişe olmadığı için Eshab-I Kehf'e de çıkış verilmiyor

Cevap- (Mersin-Tarsus Otoyolu) Ayrımı-Mersin OSB- D400 otoyol bağlantı kapsamında Eshab-I Kehf'e bağlantı verilecektir

Soru- Bugüne kadar kaç kilometre duble yol yaptık? Bu yolların ne kadarı daha önceden mevcut devlet yoluydu? bunlara şerit ilave ederek yaptık; ne kadarı hiç yoktu, bu konuda bir açıklama yapmanızı bekliyorum.

Cevap- Karayolu trafiğinde, can ve mal emniyetini daha güvenli hale getirmek, sürücülere daha konforlu seyir imkanı sağlamak üzere, öncelikle tek şeritli olan karayolu ağımızın bölünmüş yola dönüştürülmesi esas alınmıştır. 2003 yılından bu yana yapılan çalışmalar kapsamında, mevcut yollar bölünmüş yol haline getirilmiş, köprü, viyadük, tünel yapımıyla da yolların standartları yükseltilerek mesafeler kısaltılmıştır.
2003 yılı öncesi 6.101 km uzunluğunda olan bölünmüş yolumuz mevcut iken 03 Kasım 2017 itibari ile bölünmüş yol uzunluğumuz 25.709 km'ye ulaşmıştır. Ayrıca 2003 yılı öncesi 8.644 km uzunluğunda Bitümlü sıcak Karışım kaplamalı yolumuz mevcut iken aynı tarih itibari ile Bitümlü Sıcak Karışım Kaplamalı yol uzunluğumuz 22.822 km'ye ulaşmıştır.

Soru-Tarsus'un Türkiye'de 58 ilden daha büyük olan Tarsus'ta maalesef bir araç muayene istasyonu yok. Tarsuslular sizden bir araç muayene müjdesi bekliyorlar

Cevap- Araç muayene istasyonlarının özelleştirilmesi esnasında Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca Mersin ilinde Merkez ilçe, Erdemli, Silifke, Anamur, Mut ve Tarsus İlçelerine araç muayene istasyonu kurulması öngörülmüş ve Tarsus ilçesi Huzurkent Beldesine kurulan araç muayene istasyonu 04.08.2008 tarihinde hizmete açılmıştır. Ancak, 5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Huzurkent beldesinin Akdeniz ilçesine bağlanması sonucunda bu istasyon Akdeniz ilçesi sınırları içerisinde kalmıştır. Bu istasyonun Tarsus ilçesine uzaklığı 5 km olduğundan ihtiyacı karşılayabilmektedir.

Soru-Mersin'e şehir hastanesi yapıldı, Türkiye'nin en büyük şehir hastanelerinden bir tanesi ama buraya otoyoldan bir çıkış yok. Şehir hastanesi de otoyola çok yakın. Bununla İlgili projenin ivedi olarak hayata geçirilmesini bekliyoruz.

Cevap-Mersin Şehir Hastanesine, Mersin Şehir merkezi otoyol bağlantısı (Gözne Bağlantısı) üzerindeki Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Binası önünde yapılmakta olan kavşaktan bağlantı sağlanabileceği gibi, Mersin-Gözne İl Yolu km:4+900'deki mevcut otogar kavşağından da bağlantı sağlanmaktadır.
Soru-Telefon operatörlerinin şebekeden şebekeye geçişte online geçişler yapamıyorlar. Yani, her şeyi online yapabiliyoruz, kağıt israfını engelleyebiliyoruz, hat değiştirirken bunu niye yapamıyoruz? Bu teknik olarak yapılabilecek bir şey. İlk Abone nereye yapılmışsa orada zaten bütün bilgiler tanımlanmış, dosyası var. Diğer kuruma bu firmalar versinler ve insanlar online hat değiştirebilsinler. Bu konuda Bilgi Teknolojilerinin bir çalışma yapmasını bekliyorum

Cevap-Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) tarafından hazırlanan ve elektronik ortamda abonelik sözleşmelerinin kurulabilmesine imkan veren Yönetmelik Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Ayrıca, "Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği" 28.10.2017 tarihli ve 30224 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olup, hali hazırda Yöentmelik'in sadece 7'nci maddesinin birinci ve dokuzuncu fıkraları yürürlüğe girmiştir. Bahsi geçen hükümler ile BTK tarafından belirlenecek usuller ile elektronik ortamda abonelik sözleşmesinin yapılabilmesinin önü açılmıştır. 
Bu kapsamda, yürütülen çalışmaların tamamlanması ile ilk etapta tüketicilere; işletmeci işyeri veya bayilerinde ya da işletmecilerin bu imkanı sunabileceği tüketici ev veya işyerlerinde abonelik sözleşmelerini tablet, bilgisayar ekranı vb. ortamlarda elektronik kalemle imzalayarak elektronik ortamda abonelik sözleşmesi yapma imkanı getirilecektir. Diğer yandan, e-devlet veya internet üzerinden işletmeciler arasında geçiş başvurusu yapılabilmesine imkan verecek düzenlemelerin hazırlanması yine yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında çalışma planı içerisinde yer almaktadır. Bununla birlikte, numara taşıma veya internet servis sağlayıcı değişikliği işlemlerinde, geçiş başvurusu ile birlikte, yeni işletmeci ile de ayrı bir abonelik sözleşmesi tesis edilmesi gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×