BAŞKAN UMUT TOPAL#39;DAN 3 OCAK MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Yenişehir ilçe başkanı Umut  Topalın Mesajı Şu Şekilde; 

 Milattan önce 200’lü yıllarda Hun Türk Ordusunun, Milattan sonra 385’lerde Avrupa Hun Devletinin akınlarına sahne olan Mersin ve Adana bölgesi Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusu Kutalmış Oğlu Süleyman Şah önderliğindeki Türkmen gruplarının 1082-1083 yılları arasındaki akınlarıyla Türk topraklarına katılmış ve Osmanlı Devleti ile bölgenin Türkleşmesi Yörük Türkmenlerin bölgeye göçü aracılığı ile sağlanarak Mersin kadim Türk Yurdu haline getirilmiştir.

Osmanlı Devletinin I.Dünya Harbinden yenik çıkmasıyla başlayan Türk Yurdunun paylaşılması çabalarından Mersin’de nasibini almış ve 30 Ekim 1918 tarihli Mondros Ateşkes Antlaşması akabinde, 17 Aralık 1918’de Müslüman Hintli askerlerin çoğunluğu oluşturduğu İngilizler tarafından işgal edilen Mersin, daha sonra gönüllü Ermeni birliklerden oluşan Fransızlara terk edilmiştir.  
Ermeni birliklerin, şehir içinde yaptıkları insanlık dışı taşkınlıklar ise, işgal acısını yaşayan Mersinlilerin acılarının, bir kat daha artmasına neden olurken, Mersinliler, işgalin ve barbarlığın acısıyla karşı karşıya kalmışlardır. Bu durum üzerine Çavuşlu Köyü’nden Hıdıroğlu Ali Efendi, Yanparlı Hüseyin, Mezitlili Emin Efendi ve Gökçil İsa gibi yerel eşraf, din adamı, yerel yönetici ve askerlerden oluşan ve merkezi Gözne yaylası olan bir Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurularak, Mersinli milli müdafaa güçlerinin işgallere karşı daha örgütlü mücadelesi sağlanmış Mersin ve çevresindeki Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri, işgalin sonuna kadar, Kuvva-i Milliye’nin ihtiyaçlarını ve donanımlarını tamamlayarak, hizmette bulunmuşlardır.
1918 ve 1923 tarihlerini kapsayan ve Türk’ün yeniden ayağa kalkışının bir sembolü olan Millî Mücadele döneminin tüm hareketliliği, acıları ve gururu Güney Cephesinin diğer illerinde olduğu gibi Mersin’de de yaşanmıştır. 
1917 yılında başlayan işgalin, 20 Ekim 1921 tarihinde imzalanan Ankara Antlaşması ile sona ermesi sağlanmış ve Fransızlar'ın Tarsus'u boşalttıkları gün, Adana'daki Türk alayının bir taburu ve bir süvari bölüğü Tarsus'un ardından 3 Ocak 1922'de de Mersin'e girmiş ve Türk Yurdu Mersin’in de kurtuluşu sağlanmıştır.
 Güney cephesinde yaşanan, sayıca ve silah bakımından üstün Fransızlara karşı oluşturulan bu milli mücadelenin başlatılması ve işgallere son verilmesi ise bizzat Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dehasıyla olmuş, hem cemiyetlerin kuruluş ve mücadele aşamalarında, hem de işgallerin sona ermesi amacıyla yapılan görüşmelerde bizzat müdahalelerde bulunmuştur. 
Eğer; Tarihin, bugünlerimizi şekillendirdiğini kabul ediyorsak, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Mersinliler, Mersin’e sahip çıkınız” sözünü de biz Mersinliler için bir rehber kabul etmeliyiz. Aynı acıların tekrarlanmaması için bugün hemen düşünmeye başlamalıyız. 
Türk Milletinin ve Türk Devletinin üzerine sürekli oyunların oynandığı günümüzde Türk olarak bizlere düşen geçmişin hatalarından ders alarak bu cennet vatanın güzide bir parçası olan Mersin’imize sahip çıkmak adına gece gündüz demeden çalışmalı ve mücadele etmeliyiz.Bu vesileyle 3 Ocak Mersin’inimizin kurtuluş gününü kutluyor,bu toprakların adının ilelebet Mersin olarak anılması ve tekrar Türk Yurdu olması uğrunda canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet,ebediyete intikal eden gazilerimizi minnet ve şükran ile anıyorum.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×