Büyükşehirden Kurban kesim yerlerine uyarı

BELİRLENEN YERLERİN DIŞINDA CADDE, SOKAK VE PARK GİBİ KAMU ALANLARINDA KURBAN SATIŞI VE KESİMİ YAPILMAYACAKTIR

 

KURALLARI İHLAL EDENLERE PARA CEZASI UYGULANACAKTIR

 

BÜYÜKŞEHİR’DEN UYARI...

 

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Zafer Arslan, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurban satış ve kesim yerleriyle ilgili bir dizi önlemler alındığını söyledi.

16 Kasım 2010 tarihinde başlayacak olan Kurban Bayramı’nda dini amaçla ve ibadet maksadıyla kurban kesmek isteyen vatandaşların kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak bizzat kesmelerine veya vekalet yoluyla kestirmelerine yardımcı olunması amacıyla ilçe belediyesi zabıta müdürleriyle yapılan toplantıda çeşitli kararlar alındığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Zafer Arslan, “8 Kasım 2010 tarihinden önce şehir merkezinde kurbanlık satmak yasak“ dedi.

Kurban Bayramı öncesi ve süresince şehir içerisinde istenmeyen görüntülere ve çevre kirliliğine meydan vermemek için Büyükşehir, Seyhan, Yüreğir, Çukurova ve Sarıçam Belediyeleri Zabıta Ekiplerinin birlikte çalışacağını anlatan Arslan, “Daha önce olduğu gibi bu bayramda da belirlenen yerlerin dışında kurban satışı ve kesimi yapılmayacak olup, 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanununa göre; belirlenen yerler dışında hayvan satanlara 286 TL., hayvan kesim yerlerinden başka yerlerde kesenlere 1.114 TL., çevreyi kurban atıkları ile kirletenlere de 5326 Sayılı kabahatler Kanunu’nun  41. Maddesine göre 71 TL ceza kesilecektir” şeklinde konuştu.

Zabıta Daire Başkanı Zafer Arslan, daha sonra şu açıklamayı yaptı;“İlçe Belediyeleri ile yapılan ortak çalışmada Seyhan, Yüreğir, Çukurova ve Sarıçam’da kurban satış ve kesim yerlerini belirledik. 16 Kasım günü başlayacak olan Kurban Bayramı’nı halkımızın huzur ve güven içerisinde geçirmeleri için zabıta ekiplerimiz periyodik olarak denetimlerini sürdüreceklerdir.

Ayrıca, özel kişiler Belediyelerimizden izin aldıktan sonra kendi arazilerinde Veteriner hekim kontrolünde ve hijyenik şartlarını yerine getirdikleri takdirde kesim yapabilecek. cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurban kesilmeyecektir.

Bilindiği gibi ülkemizde kaçak hayvan girişi olmaktadır. Telafisi mümkün olmayan hastalıklar bulaşacağından Tarım İl Müdürlüğü Menşe Şahadetnamesi ve kulak küpesi arz etmektedir. Halkımızın kurbanlık alırken bu konulara dikkat etmesi gerekmektedir. Vatandaşlarımızın dilek ve şikayetleri aşağıda belirtilen numaralara bildirilecektir”.anadoludahergün
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×