Çobanoğlu, Atatürkü anıyoruz

Çobanoğlu, Atatürk’ü anıyoruz

 

Milliyetçi Hareket Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Kırşehir Milletvekili Metin Çobanoğlu 10 Kasım Atatürk'ün vefatının 72. yıl dönümü nedeniyle anma mesajı yayınladı.

 

Çobanoğlu’nun 10 Kasım nedeniyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Mesajı:

 

Bildiğiniz üzere, 10 Kasım Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat yıldönümünüdür. Hayatını içinden yetiştiği Türk milletine adayan aziz Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin üzerinden 72 yıl geçmiş bulunmaktadır.       

Yaktığı bağımsızlık meşalesinin altına milletimizi toplayarak; işgale, esarete ve teslimiyete başkaldıran ve haddini bildiren Gazi Mustafa Kemal’e çok şey borçlu olduğumuz hepinizin malumudur. O; milletiyle tek vücut olmuş, kurtuluş mücadelesini ne mutlu ki Cumhuriyetle sonuçlandırmış bir önderdir. Dönemin şartları şöyle bir düşünülecek olunursa, yapılanların ne kadar eşsiz olduğu ve hangi bedellerin ödenerek bugünlere gelindiği çok daha iyi anlaşılabilir.    

Ancak bu zor ve altından kalkması güç şartlar altında kendisi, millet adına attığı her adımın, aldığı her kararın, gerçekleştirdiği her icraatın mutlaka meşruiyetine dikkat ve özen göstermiştir. Bunu ise milli uyanışı sağlamak üzere Anadolu’nun bağrında, milletimizin maddi ve manevi gücünü harekete geçirirken bile dikkate almış ve pusulası yapmıştır.

Türk milletine, geçmişindeki zaferlerini tekrarlayabileceğini bıkmadan, usanmadan anlatmış ve ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyerek tarihe geçen bir irade göstermiştir. Mustafa Kemal Milli Mücadelenin başarıya ulaşmasında; asırlardan beri çekilen milli felaketlerin neden olduğu uyanıklığın ve aziz vatanımızın her yöresini sulayan şehit kanlarının belirleyici olduğunu iyi biliyordu. Kazanma iradesine sahip ve bağımsızlığına düşkün olan bir milletin ayağa kalkınca hangi mucizeleri gerçekleştirebileceğini en iyi o gösterdi.

Milletimize inandı ve güvendi. Milletimiz gibi Kırşehirli hemşerilerimizde ona inanıp güvendi. Kendisine ve kurtuluş davasına inan Kırşehirlilerle buluşmak için ilk olarak Aralık 1919’da Mucur’dan şehrimize giriş yaptı, Kırşehir’den 200 kadar atlı Gölhisar sırtlarında, Mutasarrıf Vekili Ali Hikmet Bey başta olmak üzere, memurlar ve yediden yetmişe Kırşehirliler ise Kılıççı Köprüsü’nde toplanmışlardı. Kırşehirden sonra Kaman’a hareket eden M. Kemal’i Sofular Köyü’nde Kaman atlıları karşılarlar. Mustafa Kemal Paşa Kırşehirde çevre köylerden ve kentlerden gelenlerle görüşüp Kurtuluş davasını anlatır. Mustafa Kemal Hacı Bektaş, Mucur, Kırşehir, Kaman’daki bu tepkilerden memnun olarak Ankara’ya dönmüştür.

Anadolu harekete geçerken tabii Kırşehir de geri kalmadı. Memleketin işgal edilmesinin verdiği üzüntü, Kırşehir’de Milli Mücadele ruhunu ortaya çıkardı. Kırşehirliler tepkisiz kalmayıp yurdunu sonuna kadar savundular. Sivas Kongresinde alınan kararlar gereği Kırşehirliler de Cemiyetin Kırşehir şubesini faaliyete geçirmişlerdir.

Ulusal Kurtuluş Savaşı boyunca Kırşehir bağımsızlık yolundan hiç ayrılmadı. Ulusal direnişi kırmak isteyen ayaklanmalara da hiç karışmadılar. Gerek yiyecek, giyecek, para ve gerekse asker olarak tüm gücünü Mustafa Kemal’in emrine verdiler. Kurtuluş Savaşı sona erdiğinde ise Kırşehirli her aile ya şehit vermiştir ya da gazi. Fakat sonuçta Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında Mustafa Kemal’e en büyük desteği verenler arasında hemşerilerimiz de yerlerini almışlardır.

Bugün Cumhuriyetimiz tehlikelere maruz kalsa da, dişini gösteren mihraklar Kırşehirli şehitlerinde akıttığı kanlarıyla sınırları çizilen vatan topraklarımızı pay etmeye hazırlansalar da, bilsinler ki karşılarında bu Cumhuriyete tüm unsurlarıyla destek veren Kırşehirlileri, Türk Milletini bulacaklardır.

Cumhuriyet’e ve kurucu liderine yönelik sistemli ve organize saldırıların yoğunlaştığı şu günlerde; dünden bugüne ulaşan milli değerlerimize her vatansever tarafından artık sahip çıkılması öncelikli bir mesele haline gelmiştir.

Gücünü dün olduğu gibi Türk milletinden alan ve milli mücadelenin hatıralarını içinde taşıyan Milliyetçi Hareket ise hain emellere sahip mihraklara ve onun yerli işbirlikçilerine asla geçit vermeyecektir.

Varlığı sona ermiş kabul edilen büyük milletimizi, temellerinden çökmüş ve ömrü tamamlanmış bir imparatorluğun enkazı altından çekip çıkararak, hürriyetine kavuşturan bu büyük devlet adamını minnet ve şükran duygularımızla bir kez daha yâd ediyoruz.

Bu tarihi gerçekler ışığında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının yıldönümünde aziz hatırasını hürmetle anıyor, kendisine, kurucu kahramanlarımıza ve muhterem şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

 


anadoludahergün
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×