Gölgeli 3 Mayıs Matem ve Gözyaşıdır”

Başkan Gölgeli yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi.

3 Mayıs, Türk Milliyetçileri için son derece önemli, anlamlı ve unutulmaması gereken bir gündür. Çünkü 3 Mayıs, matem ve gözyaşıdır. Tabutluk ve işkence karşısında müthiş bir Türkçü direniş ile anılır. Ölüme terk edilen Türkçü fikir adamlarının, diriliş adımlarını anlatır.Aslında her şey, kendini Türkçü olmakla öven dönemin başbakanı Şükrü Saraçoğlu'nun ülkede estirmek istediği komünizm rüzgarına karşı; Türkçü Nihal Atsız'ın yazmış olduğu mektup ile başlar. Nihal Atsız'ın sert ve onurlu cümleleri ile Türkçü bir destan başlar.

Milli Eğitimde komünist propagandaların yapıldığını, komünist Nazım Hikmet için hapishaneye devletin gizlice para gönderdiğini, Sabahattin Ali'nin Türk Devleti aleyhine faaliyet yürüttüğünü bu mektuplarda açık açık anlatır. Daha sonra bu mektupları Orhun dergisinde yayınlar. Bu iki mektup ile başlayan mahkeme süreci, 3 Mayıs 1944 günü "Irkçılık ve Turancılık Davası" adını alır. Başbuğ Alparslan Türkeş, Zeki Velidi Togan, Reha Oğuz Türkkan, Nihal Atsız ve Osman Yüksel Serdengeçti başta olmak üzere 23 Türk Milliyetçisi sanık olarak yargılanır.

29 Mart 1945 tarihinde sona eren davada, 23 sanık çeşitli cezalara çarptırılır. Başbuğ Türkeş ve Nihal Atsız başta olmak üzere; Türk Milliyetçilerine akla hayale gelmeyecek işkenceler yapılır. Tabutluklarda adeta ölmeye bırakılır. 3 Mayıs, Atsız'ın söylediği gibi; "Bir bayram değildir. Milli şuurun ayaklanmasıdır." Bir diğer tabirle; 3 Mayıs, Türk milliyetçilerinin varlık davası için çektikleri acının, elemin, gözyaşının ifadesidir. Türkçü Fikir Adamlarının başlatmış olduğu Türklük destanıdır. 3 Mayıs'ta asıl amaç; Atatürk'ün kurmuş olduğu bu devletin felsefesini oluşturan Türk Milliyetçiliğini yok etmektir. Atatürk'ün fikirlerini silmek, ilkelerini unutturmaktır. Komünizm hevesli idarecilerin, Türklük ateşini söndürmek için atmış olduğu iftira çamurudur.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle; 3 Mayıs Milliyetçiler Günü'nün, yeni nesiller tarafından dosdoğru idrak edilmesini diliyorum. Bu uğurda ebediyete intikal eden Türk büyüklerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. 3 Mayıs ruhu ebediyen yaşasın!

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×