Gölgeli :quot;30 Ağustos Türk Milletinin Topyekün Verdiği Mücadelenin, Zaferle Sonuçlandığı Gündürquot;
              30 Ağustos 1922; Türk Milletini yok etmek isteyenlere karşı, kadınıyla çocuğuyla, ordusuyla topyekun verdiği kutlu bir mücadelenin ve kendi istikbalini kurtardığı Zafer Gününün adıdır. Büyük Taarruz'un, yani Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin zaferle sonuçlandığı gündür. Yok edilmek istenen Yüce Türk Milletinin şanlı baş'kaldırısına liderlik eden Mustafa Kemal ATATÜRK; mağrur, gururlu ve geçmişi zaferle dolu olan milletimize bir kahramanlık destanı daha yazdırmıştır. Düşmanı püskürten Türk Milleti, kendi istiklalini kendisi yazmıştır.

O dönemi bir hatırlayalım; savaştan yeni çıkmış bir ülke, her tarafı işgal altında. Yanmış köyler, yıkılmış evler, yağmalanmış topraklar. Düşman çizmesi altında inleyen, yıkık, buruk, çaresiz insanlar. Gözü yaşlı analar, hem yetim hem öksüz kalan çocuklar... Hem içten hem de dıştan yıkılmaya başlanmış koca bir imparatorluk. Fıtratı gereği, vatanı namus bilen Yüce Türk Milleti; vatansız kalmak üzere. Minarelerden ezanlar susturuluyor, göklerden bayraklar indiriliyor. Yakılıyor, yıkılıyor; bir tarih hain ellerce yok ediliyor...

Derken, bir ADAM çıkıyor: "Biz Türkler tarih boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz." diyor. Bu sözler, bir milletin kaderini baştan sonra değiştiriyor. Yakılan, yıkılan, yok edilmek üzere olan Türk Milleti "TİTREYİP KENDİNE GELİYOR" Topyekun bir savaş, muazzam bir inanç, sarsılmaz bir iman, birbirine kenetlenmiş bir millet. Türk Irkı, ceddinden miras bu vatanı; namusuyla, şerefiyle, son nefesi ve son damla kanıyla koruyor. Batmak üzere olan bir imparatorluğun üzerine güneş yeniden doğuyor.

İşte Başkomutan Atatürk, bağımsız bir cumhuriyetin ilk sinyallerini bu destanla veriyor. Bir millet yeniden diriliyor, milli ruh ayağa kalkıyor. Türk Milleti, yedi cihana damarlarındaki asil kanın kudretini gösteriyor. Türk vatanında, Türk'ün hakimiyeti yeniden doğuyor. Sözlerime son verirken; Yüce Türk Milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum.

Bu doğrultuda canlarını hiçe sayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm ceddimize şükranlarımı sunuyor, rahmet ve minnetle anıyorum. Ne mutlu Türk'üm Diyene!

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×