Gölgeli quot;İstiklal Marşı, Türk Milletinin Namusudur, Gurur Vesikasıdır. quot;

 Başkan Gölgeli, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 98’inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Gölgeli, mesajında şunları kaydetti:

Mehmet Akif, İstiklal Marşı'nı yazmaya karar verdiği an yerinden kalkar, odasına geçer. Kağıt kalem bulamaz, tırnağıyla duvara kazır: "KORKMA!"

İşte, bir destanın kağıda dökülüşü böyle başlar. Her kelimesi istiklal kokar, her cümlesinde kahramanlık saklıdır. Taceddin Dergahı’na doğru giderken; ceplerine doldura doldura, yüreğine doldura doldura İstiklal Marşı'nın o müthiş dizelerini yazar. Bahtiyar Vahabzade der ki: "Ben inanmıyorum onun kalemiyle yazdığına. Birisi onun kulağına söyledi."
İşte, hakikat budur, inanç budur.

Taceddin Dergahında yazarken, hatıra defterine de not eder iki gün süren İstiklal Marşı'nı yazma süreci. Öyle,ki, bazen uykunun arasında uyanıyor, aklına geliyor, yazıyor, geri uyuyordu. "Bazen beynimden geçenlere kalemim yetişmiyordu." diyerek de ekliyor. "Şu an İslam aleminde benim omuzlarımdaki yükü hisseden başka bir insan var mıdır bu milletin İstiklal Marşını yazacak?" diyerek, üzerindeki sorumluluğu dile getiriyor. İşte İstiklal Marşını bu duygu ve düşüncelerle yazıyor.

Çanakkale'de şehit olan 100 binlerce Türk'ün ardından, aziz hatıralarını yaşatmak uğruna ele alınmış bu şiirde; cepheye sesleniyor Mehmet Akif: "Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak.." Yüzyıllar sonrasına da bir gözdağı veriyor :"TÜRK" diyor, yenilmeyecek!

"Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı." diyor. Tanı ki, çiğnetme düşmana bu aziz vatanı. Ki bu topraklar, senin atanın kanıyla sulandı. Verme diyor, verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı!

İstiklal Marşı, Türk milletinin namusudur. Gurur vesikasıdır. İstiklal Marşı, hürriyet nişanemizdir. Nesilden nesile aktarılacak olan milli mirasımız, tarih şuurumuzdur. Her bir dizesi, dünyaya ders niteliğindedir. Benliğini unutmayan, geçmişine sahip çıkan ve geleceğe umutla yürüyen Türk nesillerinin cesaret abidesidir.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşımızın kabulünün 98.yılında; başta İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u ve istiklalimiz uğruna şehit düşen bütün vatan evlatlarımızı rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

Yüce Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×