Kaya, kadınlar ülkenin geleceğidir

KADINLAR ÜLKENİN GELECEĞİDİR.

 

MHP Derince İlçe Kadın Kolları Yönetim Kurulu adına Yönetim Kurulu Başkanı Müveyla KAYA Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 76. Yıl dönümünü kutladı.

Kaya; “ Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 76. Yıl dönümünü kutluyoruz. Bu gün Türk Kadını için son derece önemli bir gündür.  Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği 1934 yılında Avrupa, Amerika ve Asya'daki birçok ülkede kadınlar bu haktan mahrumken, modern dediğimiz ülkelerde; Kadınlara seçilme hakkı Fransa'da 1944, İtalya'da 1945, Yunanistan'da 1952 ve İsviçre'de ise 1971 yılında kavuştuğunu unutmayalım. Türkiye'nin dünyada kadına bu hakkı veren ilk devletlerin başında gelmektedir.

Türkiye Cumhuriyet'in geleceği gençlerin elinde yükseleceği, bu geçlerin ise manevi ve milli değerlere bağlı olarak yetişmeleri ancak kadınlar ile mümkün olacaktır. Kadın modernleşmenin gerçek yüzü, aynı zamanda annelik vasfıyla, yeni nesli yetiştiren beyinler olduğu gerçeği göz ardı edilemez.

Türk kadının seçme ve seçilme hakkının yasalardan aldığı, ancak temsil noktasında kendine yeterince yer bulamaktadır. Kadınlarımız politikaya çok geç başlıyor, ekonomik özgürlüğünün olmaması, Türk Kadının Aile yapısındaki konumu itibariyle siyasetin sadece seçme bölümünde yer almakta,  seçilme alanında ise yeteri kadar yer alamadıklarını görmekteyiz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiği 1934 yılından günümüze kadar kadınların, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanındaki aldıkları görevleri başarıyla icra etmişlerdir.

Türk Kadının eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Zira biz kadınlar özelde ailenin genelde ise toplumun temelini oluşturmaktayız.

Gazi Mustafa  Kemal ATATÜRK ““Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın”

“Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim, diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, o fedakar, o ilahi kudrete sahip Anadolu kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim.” sözü biz kadınlara verilen bir şeref madalyasıdır.

Mensubiyeti ile şereflendiğimiz yüce dinimiz İslam’ın “Cennet Anaların ayakları altındadır.” müjdesine nail olmuş kadınlara yönelik her türlü şiddete, ayrımcılığa karşı olduğumuzu bu vesileyle belirtmek isterim.


Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınların, bu anlamlı gününü en kalbi duygularımla kutluyor, vefanın, sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza başarı, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum” dedi.anadoludahergün
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×