KENTSEL BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI

 Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Bağlar Mahallesi’ndeki bilgilendirme toplantısı Kuran-ı Kerim okunması, MHP ilçe Başkanı Ertuğrul Bodur’un dua etmesiyle başladı.

Daha sonra söz alan Bağlar Mahalle Muhtarı Fikret Kaya, Belediye Başkanı Şevket Can’a hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Kentsel dönüşümle ilgili vatandaşları bilgilendirmek için bu tür toplantılar yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Şevket Can, “13 mahallemizde 2.5 yıldır yapmış olduğumuz çalışmanın sonucunu aldık. Kentsel dönüşümü yapabilmek için bu mücadeleyi verdik. Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz'ın Tarsus’a hizmette emeği çok. 13 mahallemizde büyükşehir belediyemizden 1/5000’lik nazım imar planını geçirerek, ardından Tarsus Belediyesi olarak bizlerde 1/1000’lik planımızı gerçekleştirdik. Revizyonumuz onaylandı. Artık bu mahallelerimizde kentsel dönüşüm başlıyor. Belediyelerin anayasası imar planıdır diyebiliriz. İmar planı değişmeden evlerimiz değişmez, yollarımız daha geniş olamaz, yeşil alanlarımız daha fazla, daha büyük olamaz, eski evlerimizin yerlerine yenileri gelemez. Biz Tarsus’ta artık bunu başardık. Artık sizlerin kapılarını müteahhitler çalmaya başladı. Dün kimse gelmiyordu. Bu imar planının ardından gelecekler, görüşmeler yapacaksınız. Kentsel dönüşümün temelini inşallah birlikte atacağız” dedi.

Bağlar Mahallesi’nin bir an önce kentsel dönüşüme geçmesi gerektiğini belirten Başkan Can, “Bağlar Mahallesini geldik, inceledik. Kaleburcu Caddesi ve Eshab-ı Kehf Caddesi, 0414 Sokak ve 0452 Sokak arasında kalan ve 0406 Sokak, 0428 Sokak'ın olduğu bölgeyi kapsayan kısımlar, kısacası bu mahallemizde emsal dediğimiz yoğunluk 0.8’di. Biz bu yoğunluğu bölgesel olarak parça parça 2’ye çıkardık. Yani 2 katından fazla emsalini arttırdık. Biz bu artışı sizlerin lehine kullandık. Bu küçük bir olay değil. Bu 13 mahallemizde 2017 yılında kentsel dönüşüm konusunda destan yazdık. Müteahhitlerimiz sizleri ziyaret edecek, onlardan ricamız hiçbir vatandaşımızın hakkını ihlal etmeden görüşmeler gerçekleştirmelerini ve inşaatlarına başlamalarını rica ediyorum. Vatandaşlarımızdan ricam nasıl sizlerin hakkını yemeyecekse, sizlerde haklarınızı koruyarak anlaşın. Bu süreci atlatalım ve daha güzel bir Bağlar Mahallesi’nin temellerini en kısa sürede atalım. İnşallah güzel mahallelerde güzel evlerde oturacağız" diye konuştu.

Müteahhitlerin hepsine aynı mesafede olduğunu kaydeden Başkan Can şöyle devam etti:

"Sizlerin haklarını korumak, sizleri bilgilendirmek bizlerin boynumuzun borcu. Sormak istedikleriniz için buyurun belediyemizin imar müdürlüğüne gelin. Çayınızı için soracaklarınızı sorun. Müteahhitleri araştırın. Bizler şu müteahhit yapar diyemeyiz. Sizlerden ve müteahhitlerden ricam bu süreci çok uzun tutmamanız. Bu mahallemizde şu anda Kesmen Petrol'ün karşı tarafında cami yeri işaretledim. İnşallah bir hayırsever işadamımızla görüşüyorum. İnşallah görüşmelerimiz olumlu sonuçlanırsa altı taziye evi, üstü çifte minareli caminin bu yılın içerisinde temelini atarız. Ayrıca Kesmen Petrol'ün oradan gelen yola bir köprü daha yapmamız lazım. Bu köprüyle ilgilide çalışmaya başladık. Allah birlik beraberliğimizi bozdurmasın. Bizim görevimiz sadece yol park yapmak değil. Huzurlu güvenli bir Tarsus içinde mücadele ediyoruz” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×