#039;#039;SIKINTILI GÜNLER ZORDUR ANCAK BAZI GÜZELLİK TABLOLARINI DA ORTAYA ÇIKARIR#039;#039;

Türk dünyasında binlerce yıldır aralıksız kutlanan Nevruzun gece ile gündüzü, kış ile yazı bahar mevsiminde eşitlediği için adalet, denge, ışık, aydınlık, cömertlik ve mutluluğun sembolü olarak kabul edildiğini belirterek sözlerine başladı. Nevruz’un aynı zamanda hareket, coşku, uyanış ve hürriyet anlamlarına geldiğini ifade eden Başkan Kocamaz, “Esasen insanlığın huzur ve mutluluğu kadim insan-doğa dengesine dayanır. Bu uyum aynı zamanda insanın kendisiyle barışık olduğunun da göstergesidir. İnsanlığın daha mutlu, daha müreffeh olabilmesi için gelişme ve ilerlemenin tabiatla uyumlu yürütülmesi gerekir. Bu yönüyle Nevruz, barış, dostluk, kardeşlik gibi evrensel değerlerin paylaşılıp zenginleşeceği mükemmel bir zemindir. Aziz milletimiz binlerce yıldır bu denge anlayışla hareket etmiş, farklılıkları zenginlik kabul eden hoşgörüsü ve barışçı kimliğiyle tarihe damgasını vuran uygarlıklar meydana getirmiştir” dedi.

 

“İrademizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi bir avuç hainin eline bırakacak değildik”

 

Türk milletinin çok önemli anlamlar yüklediği Nevruz’un, asırlarca Türk-İslam coğrafyasında barışa, kardeşliğe ve kucaklaşmaya işaret ettiğini belirten Başkan Kocamaz, “Bereket, sevgi, saygı, dayanışma, yardımlaşma, bütünleşme ve nezaketin büyük bir ahenkle iç içe geçtiği Nevruz, milli birlik ve beraberlik ateşimizin gür nefesi, fitne ve nifak alevlerini söndüren bahar rüzgârıdır. Bilinmelidir ki, Nevruz’u hain emelleri için bir fırsat olarak gören; bölünme ve ayrışmanın provasını yapan mihraklar, Türk milletinin birlik ve kardeşlik iradesi karşısında yok olup gideceklerdir. Baharın müjdecisi bu kutlu günü zehirli eylemler ve küstah meydan okumalar için fırsat olarak görenler ve buna içten içe destek verenler mutlaka hak ettikleri cevabı alacaklardır” şeklinde konuştu.

 

2 yıl önce Türkiye’nin birliğine kasteden düşmanların Türk milletinden gereken cevabı fazlası ile aldıklarını sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Sizlerin de yaşadığınız gibi15 Temmuz 2016 gecesi milletçe büyük bir badire atlattık. Silahlı kuvvetlerimiz içinde yuvalanan bir ihanet şebekesinin suikastına uğradık. Elbette ki irademizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi bir avuç hainin eline bırakacak değildik. Hep birlikte sokaklara döküldük; “Sonuna kadar Demokrasi, sonsuza kadar Cumhuriyet” diye haykırdık. Milli irademizin, seçilmiş hükümetin arkasında Toroslar gibi dimdik durduk; demokrasimizi Truva Atlarına yem etmedik. Ardından biliyorsunuz “demokrasi nöbetlerini” başlattık. Yenikapı Mitinginin yapıldığı gün, Mersin olarak birlik ve beraberliğin en güzel örneğini sergiledik” ifadelerini kullandı.

 

“Sıkıntılı günler zordur ancak bazı güzellik tablolarını da ortaya çıkarır”

 

20 Ocak’tan bu yana sürmekte olan Zeytin Dalı Harekâtındaki gurur verici sahneler izlendiğini ekleyerek konuşmasına devam eden Başkan Kocamaz, “15 Temmuz karşısında canını ortaya koyan hürriyet aşığı aziz milletimiz, mukaddesleri uğruna her riski göze alabildiğini bir kez daha göstermiştir. O dehşetli ibret günlerinde öz değerleri ve ordu-millet kimliğiyle iman tazelemiştir. Sıkıntılı günler zordur ancak bazı güzellik tablolarını da ortaya çıkarır. Şimdi benzer bir gurur tablosunu Zeytin Dalı Harekâtı sırasında aynıyla yaşıyoruz. Kanı, canı ve duasıyla Mehmetçiğin yanında olan milletimiz, şanlı tarihimizin şeref levhalarına yenilerini eklemektedir” diye belirtti.

 

Bahar müjdesi Nevruz’un Türk milletini çepeçevre kuşatan bela ve musibetlerin yok olması için değerli bir fırsat oluşturmasını temenni eden Başkan Kocamaz, “Bu kutlu bayramın birliğimizi ve dirliğimizi daha da güçlendirmesini temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle 81 milyonluk Türkiye’nin, 350 milyonluk Türk dünyasının kutlu Nevruz bayramını içtenlikle kutluyorum. Ne mutlu Nevruz’u bayram gibi kutlayana. Ne mutlu Türk’üm diyene” dedi.

 

Başkan Kocamaz’dan coşkulu Nevruz şiiri

 

Başkan Kocamaz, baharın müjdecisi Nevruz için düzenlenen törenin sonunda kendi yazdığı, “Canlandırır toprağı, Yeşil eder yaprağı, O barışa koşturur, Bereketle coşturur. İnsanlığın harmanı, Kabartıyor ayranı, Nevruz Türk’ün Bayramı. Kutlamamak bize ar! Türk’ün töresinde var! Güneş bir başka doğar, Dünyaya barış salar, Hakk’ın fermanı Nevruz, Türk’ün bayramı Nevruz” dizelerinden oluşan şiirini okudu.

Halk oyunları gösterisi ile başlayan Nevruz kutlamaları Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın verdiği muhteşem konser ile devam etti.

Kafkas oyunu ile Mersinlilerin coştuğu program Başkan Kocamaz’ında katıldığı sinsin oyunu ile devam etti. Sinsin oyunu sonrası vatandaşlar Nevruz ateşi etrafında dans ederek, baharın gelişini hep birlikte kucakladı. Daha sonra geniş bir halka olarak halay çeken vatandaşlara katılan ve halay başı olan Başkan Kocamaz, uzun süre halayı bırakmadı. Kutlamalar, Başkan Kocamaz ve vatandaşların Nevruz Ateşi’nin üzerinden atlamaları ile sona erdi.

Protokol üyelerine kefiye-şapka giydirilmesi ve yumurta tokuşturulması ritüelinin yerine getirilmesi ile alanda renkli görüntüler yaşanırken, Nevruz Halayının başını çeken Başkan Kocamaz, Nevruz coşkusunu vatandaşlarla birlikte yaşadı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×