Şimşek :quot; Araçlarda Cam Filmi Serbest Bırakılmalıdırquot;

 MHP'li Vekil Şimşek,  mecliste "502 sıra sayılı Kanun Tasarısı'nın 5'inci maddesinde verilecek önerge üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldı. Şimşek, şöyle konuştu:" 618 sayılı Limanlar Kanunu'nda batık gemilere ilişkin düzenlemeler bulunmasına rağmen batık olmayan ancak karaya oturmuş yarı batık hâlde bulunan gemiler ile terkedilmiş veya atıl hâlde bulunan gemilerin bulundukları yerden kaldırılması hususunda herhangi bir düzenleme bulunmaması sebebiyle tasarıdaki düzenlemeler bu anlamda olumludur.

MTV AŞAĞIYA ÇEKİLMELİ
 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 1386'ncı maddesi üzerine haciz bulunan gemilerin tehlike teşkil etmesi durumunda vaktinden evvel satılabilmesi için liman başkanına icra mahkemelerine başvurma yetkisi vermiş olsa da satış işlemlerinin oldukça uzun sürmesi mevcut düzenlemeyle öngörülen amaca ulaşmaya engel olmaktadır. Belirtilen kanuni boşluk ve hacizli gemilerin satış işlemlerinin sonuçlandırılamaması, ülkemizde terk edilmiş gemiler ya da sahibi belli olsa da üzerinde takyidat bulunan terk edilmiş gemiler sorununu ortaya çıkarmıştır. Bu gemiler çoğu zaman yıllarca limanlarda beklemekte ve potansiyel olarak çevresel risk taşımaktadır. Bahsi geçen gemilerin arz ettiği riskler nedeniyle bir an önce satışının sağlanması ve onarılarak veya hurda hâline getirilerek tekrar ekonomiye kazandırılması gerekmektedir. Bu anlamda, getirilen tasarıyı olumlu bulmaktayız.Yalnız, bu tasarıyla beraber, özellikle motorlu taşıtlar vergisinde motor hacmi ve fiyatına göre yeni bir düzenleme yapılmıştır. Burada bedeli 40 bin liraya kadar olan araçlardan yüzde 15; 40 bin-70 bin olan arası araçlardan yüzde 25; 70 binden yukarı araçlardan da yüzde 45 gibi vergi alınacağı söylenmiştir. Yani Hükûmet, daha önceki yüzde 40'lık MTV artışından aslında geri adım atar gibi yapıp yine bedele göre ve motor hacmine göre bir düzenleme yaparak -araç bedellerinin de yüksek olduğunu göz önünde bulundurarak- yaklaşık yüzde 30-35 gibi bir oran üzerinde vatandaştan MTV alma durumuna gelmiştir. MTV'nin daha makul rakamlara çekilmesi Milliyetçi Hareket Partisinin görüşüdür."

ARAÇLARDA CAM FİLMİ SERBEST BIRAKILMALI
2016 yılında araçlara cam filmi takılma serbest bırakılmıştır. Özellikle Mersin, Adana, Urfa gibi sıcak bölgelerde insanlar güneşten korunmak için araçlarına cam filmi taktırmaktadırlar." diyen Şimşek, konuşmasına şöyle devam etti:" Şu anda cam filmi taktırılması iptal ettirilmekte ve bununla ilgili, iptal ettirmeyenlere 437 lira ceza yazılmaktadır. Vatandaş bunu söktürmek için gittiği zaman bunun için de en az 100-150 lira söktürme parası ödemektedir. Hükûmetin aldığı kararların arkasında durmasını... Yani 2016, 2017 ne değişti? Bir gün serbest bıraktınız, bir gün sonra yeniden yasaklıyorsunuz. Birçok küçük esnaf bununla ilgili belki yatırım yapmış, cam filmi almış. Kaportacılardan, camcılardan bununla ilgili çok sayıda şikâyet almaktayız. Ayrıca, Hükûmetin, çiftçiye ucuz mazot projesini artık bir an önce hayata geçirmesini bekliyoruz. Yine çiftçilerle beraber gerçekten bileklerinin gücüyle çalışan, alın terlerini kazanmaya çalışan kamyonculara da ucuz mazot verilmesini bekliyoruz.

Ulaştırma Komisyonunda Sayın Bakan sunum yaparken yatları gösterdi ve bunlara ucuz mazot verildiğini sunum sırasında anlattı. Ben de orada şunu söyledim: Yani yatlara ucuz mazot verilmesi ülkenin hayrınaysa verilsin ama Türkiye'nin her yerine zor şartlarda nakliye yapan, bileklerinin gücüyle emeklerini kazanan kamyonculara da mutlaka bu ucuz mazotun verilmesi lazım."

"Bir Türk vatandaşı olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin Sırbistan'dan et alması bana batıyor." siteminden bulunan vekil Şimşek, "Hükûmetin acil ve ivedi olarak Bakanlar Kurulunda karar alarak -insanımız var, arazimiz var, meramız var, yaylağımız, otlağımız var- önümüzdeki yıllarda Türkiye'yi bu sorundan kurtarması gerekiyor. Milliyetçi Hareket Partisinin seçim vaatlerinde yer aldığı şekilde, biz adres de gösteriyoruz, yer de gösteriyoruz, nerede yapılacağını gösteriyoruz. Hirfanlı Barajı'nın etrafında 100-150 dönümlük araziler, çiftçilere, 200-250 başlık büyükbaş hayvanlarla dağıtılabilir ve burada büyükbaş hayvan üretimi yapılabilir. Ayrıca, Gölbaşı'ndan Ulukışla'ya kadar, Konya Kulu makasından Konya'ya kadar, Konya'dan Ereğli'ye kadar olan bölgelerde binlerce dönüm mera vardır. Burada yeter ki hayvanların içme suyunu temin edelim ve insanlarımıza imkân sunalım, Türk insanı iki yıl içerisinde bu sorunu kökünden çözecektir ve Türkiye dışarıya canlı hayvan ve et ihraç eder hâle gelecektir diyorum. Bu duygu ve düşüncelerle yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum." diye konuştu.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×