Şimşek quot;Mersin Acil Olarak Doğal Afet Bölgesi İlan Edilmeliquot;

 Meclis genel kurulunda konuşan MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek şunları söyledi. Görüşülmekte olan kanun teklifi üzerinde söz aldım ama bugün seçim bölgem olan Mersin'de yaşanan sel afetiyle ilgili konuşmak istiyorum. Öncelikle buradan, bütün Mersin ve ilçelerinde yoğun yağışlardan dolayı yaşanan sel ve dün geceki lodos ve fırtınadan dolayı Mersin merkez ve yine Mersin'in bütün ilçelerinde yaşanan afetten dolayı bütün hemşehrilerime geçmiş olsun diyorum.

Afetin boyutu gerçekten buradan bakıldığında görülenlerden çok daha fazla. Henüz ocak ayı olmasına rağmen hem Adana Barajı'nın hem Mersin'i besleyen diğer en önemli kaynak Berdan Barajı'nın doluluk seviyesi yükseldi. Doğal bir afetle yılda yağacak yağmur belki son on on beş gün içerisinde yağdı. Dolayısıyla özellikle Tarsus'ta hem Adana Seyhan Barajı hem Tarsus Berdan Barajı kapaklarının açılmasıyla yaklaşık 30 bin dönüm arazi ve çok sayıda köy sular ve seller altında kaldı.

Tabii, valilik, belediyeler, bütün kurumlar, Devlet Su İşleri yoğun bir mücadele veriyor, TEDAŞ yoğun bir mücadele veriyor ama bu kadar yağışla bu mücadelenin sonuç vermesi mümkün değil. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. En azından şu ana kadar bir can ve mal kaybı yaşanmadı. Birçok hayvan çiftliğindeki hayvanlar boşaltıldı, köyler boşaltıldı ama insanlarımız, çiftçilerimiz zaten çok zor durumdaydı. Özellikle Halitağa köyü, Akarsu köyü, Egemen köyü, Kelahmet, Baharlı ve Ağzıdelik köyleri Tarsus'ta, Mersin merkezde de dünkü lodostan sonra o güzelim Adnan Menderes Bulvarı ve Mersin sahilleri bir savaş meydanı görüntüsü andırıyor. Yani çok büyük ağaçlar yerle bir oldu, saatte 100-110 kilometreyi bulan büyük bir lodos yaşandı. Şehrin bütün ilçelerinde ve şehir merkezinde birçok noktada elektrik kesintileri yaşandı, Erdemli'de Erdemli deresi ve Limonlu'daki Lemas çayı taştı. Bu bölgedeki buğday arazileri, sebze ve meyve seraları ve birçok narenciye bahçesi hem lodostan hem yağıştan seller altında kaldı.

Ben buradan Hükûmete çağrıda bulunuyorum. Zaten çok zor durumda olan Mersin'in geç kalınmadan, acilen Bakanlar Kurulu kararıyla doğal afet bölgesi ilan edilmeli ve valilik kanalıyla altyapıda çok büyük zararlar gören Mersin'deki 13 ilçe ve merkez belediyenin tamamına mutlaka altyapıdaki tahribatı, zararı karşılamak adına acil bir yardım gönderilmeli ve bir nebze olsun Mersin bir nefes almalıdır.

Bir de, ayrıca, geçtiğimiz yıl gerçekten Mersin'de 3-4 defa sel afeti yaşandı. Tabii, Hükûmetimiz belli dönemlerde çiftçilerimizin borçlarıyla ilgili ertelemeler yaptı ama maalesef çiftçinin ertelenen borçları da ödeme şansı yok. Yani şu anda tarım yapılan bölgenin yüzde 80'i sular altında Mersin'de. Ki Mersin Türkiye'nin yaş sebze, meyve ihracatının yaklaşık yüzde 40'ını karşılayıp ihracatta Türkiye'de 1'inci sırada olan Antalya'nın bile önüne geçmiş olan bir kent. Tarımdaki zararın boyutunu buradan ben Hükûmete tekrar aktarıyorum ve acilen hem Ziraat Bankası hem tarım kredi hem de diğer bankalara olan kredi borçlarının mazeret sunulmaksızın, gerekçe istenmeksizin... Zaten Mersin'in tamamında bir afet olmuş, bunu bütün Mersin biliyor. Türkiye'nin başka illerinde de afetler var, mutlaka buralarla ilgili tedbirler alınacak ama Mersin gerçekten çok zor durumda. Ben gerek Tarım Bakanımızın gerekse sosyal yardımlardan sorumlu bakanımızın ivedi bir tedbir almasını, acil bir kaynak aktarmasını talep ediyorum. Bakanlar Kurulunda da Mersin'in doğal afet bölgesi ilan edilerek Mersinliye bir müjde verilmesini talep ediyorum."dedi

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×