Uslu, Hepimiz birer engelli adayıyız

Hepimiz birer engelli adayıyız.

 

 

MHP Edirne Milletvekili MYK Üyesi Cemaleddin USLU 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle bir açıklamada bulundu.

Uslu, “Toplumsal yapının ve sosyal ilişkilerin temel unsurlarından biri olan engellilerin toplumsal yapıya entegre edilmesi halen dünyadaki en büyük sorunlardan biridir.Dünya Sağlık Örgütünün ve Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı araştırmalara göre dünyanın ve ülkemizin sahip olduğu nüfusun %10 unu engelliler oluşturmaktadır.

 

Engellilerimizin günlük hayatta karşılaşmış oldukları en büyük problem, sahip olunan "engeller" değil, toplumun onların engelliliğini sürekli hatırlatması ve engellerini daha da artırmasıdır.Tarihin her döneminde medeniyete beşik olmuş devletler kuran milletimizin ne kadar merhametli olduğu ve engellisine ne kadar şefkatli davrandığı bilinen bir gerçektir. Kendi engelli çocuğunu tüm imkânsızlıklara rağmen sıırtında okula götüren cefakar anne babaların yürek burkan görüntüleri ülkemizin bir çok bölgesinde karşımıza çıkmaktadır. Engellilerin sorunlarını çözmek sadece engellilere acımak ve onlara her gördüğümüzde yardım etmekle değil, onların hiçbir desteğe ihtiyacı olmadan hayatlarını idame ettirecek bir sistem oluşturmakla çözülür. Engelliler insan doğası gereği engellerine alışarak, sanki engeli yokmuş gibi yaşamayı başarmaktadırlar. Ancak toplumun onlara karşı zihninde oluşturduğu engeller ve zorlu hayat koşulları onlara, yaşamı daha çekilmez kılmaktadır.Kadirşinas Edirne halkının gerek engelli gerekse engelsiz vatandaşına olan saygı ve sevgisini yakinen bilen bir fert olarak, bir milletin ve devletin engellilerine gösterdiği tutum o toplumun medeniyet göstergesi olduğunu bu vesile ile bir daha vurgulamak isterim.

 

Daha medeni bir toplumda yaşama imkanı sağlayan bir devletimiz ve engellilerini özümseyen, duyarlı ve bilinç düzeyi yüksek bir millet olabilme şuuru ile Engellilerimizin tüm sorunlarının çözüldüğü bir gelecek temennisiyle Engellilerimizin bu anlamlı günlerini kutluyor, Tüm Engelli vatandaşlarımıza selam ve saygılar sunuyorum.

 

 

 

 anadoludahergün
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×