Bu günlerde tüm dünyanın korkulu kabusu olan korana virüsüne dur demek için daha çok tedbir almak lazım diye düşünüyorum. Sadece 65 yaş üstü insanları tecrit (sokağa çıkma yasağı) etmekle bu iş çözülmez. 65 yaş altı kişilerde dünyada ölüm oranı az diye onların sokakta olması son derece yanlış. Onlar taşıyıcı görevi görüyorlar, yanı virüsün yayılmasına sebep oluyorlar. Hatırlarsanız çin ne yaptı. Sokağa çıkma yasağı uyguladı herkesi evine kapattı. Korana virüsü bulaşmış olanlarla olmayanları böylece ayırmış oldu. Bu kolay olmadı tabi basında da gördük bazı evlerin kapısını kaynak yaparak insanların içeride kalmasını sağladılar.

Korana virüsü gözle görülmüyor ki kimde var kim de yok. Toplu taşım aracının hangi koltuğunda var, hangisinde yok. Onun için korunmak lazım. Günlerdir bilim adamları maske çözüm değil mümkün olduğunca temastan kaçının diyor. Ama bizim insanlarımız dinlemeden, kahvelerde kağıt oynadılar okey oynadılar. Kahveleri kapattık bu seferde parklara taşındılar orada oynamaya başladılar, çok yanlış. Toplu halde piknik yapmaya gittiler. Eşinin, çocuğunu, veya senin, komşunun virüs taşıyıp taşamadığını bilmiyorsun ki.

Korana bulaşmaması için daha etkim çözüm şart, bir an önce bundan kurtulmak istiyorsak. Başka ülkelerin yaptığı gibi ciddi çözümler üretmeliyiz.

Benim aklıma gelen biraz daha ciddi olan çözüm mutlaka Hükümetin, Sağlık Bakanının da geliyordur ama ben yine de aklıma geleni yazmak istiyorum.  15- 20 günlüğüne toplu karantina şart diye düşünüyorum. Bu virüsün kuluçka süresi 14 gün diye biliniyor, öyleyse şu anda Türkiye’de bulaşan bulaştı, taşıyan taşıyor, önemli olan yeni kişilere bulaşmasın, yeni taşıyıcılar olmasını istemiyorsak. 15-20 gün sokağa çıkma yasağı uygulanması. Bu süre zarfında virüs bulaşmış olanlar kontrol altına alınır. Virüs bulaşmamış insanlara yeni bulaşma olmayacağından kısa süre içinde bir çözüm üretilebilir diye düşünüyorum. Bu ne zaman yapılmalı belki de hemen bu gün. Beklemenin bir anlamı yok. Yaz gelince havalar ısınınca kendiliğinden gitmesini beklemek hiç mantıklı gelmiyor bana.

Sadece korana virüsü görülen şehirleri karantinaya alınamaz mı diyenleri duyar gibi oluyorum. Bana göre bu da çok yanlış olur o bölgeyi karantinaya aldınız. İnsanlar paniğe kapılıp da kendi şehrinden başka şehre kaçmaya başlarsa bu çok tehlikeli olur. Tıpkı italyanın başına gelen bizim de başımıza gelir. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Abdulvahit Doğar 2 ay önce

Kıymetli Şadan kardeşi; eline, diline, yüreğine sağlık olsun. İnan kaleme aldığın bu Corona Virus’tan korunma tedbirleri, tüm ülkemizin behemehal alması ve insanlarımızın harfiyen uyması gerekli tedbirlerdir. Daha vakit çooook geç olmadan ülkemiz ve tüm insanlık adına, geleceğimizin sağlıklı yaşamı adına kaleme aldıklarınızın çok mühim bir dizi tedbir olarak düşünmek gerekiyor. Sizin de vurguladığınız gibi sadece devlet eliyle yapılan tedbirlerin de yeterli olmayacağı, bu konuda halkın üzerinde eğitimsel farkındalığı daha da güçlendirici çalışmalara yer vermek gerekiyor. En derin selam ve saygılarımla.

Misafir Avatar
Neriman Bilici 2 ay önce

Ağzına yüreğine kalemine sağlık