Memleket Meselesi 31 Aralıkta vizyonda

Memleket Meselesi 31 Aralık’ta vizyonda

Yörük öğretmenin dramı

 

 

Başrollerinde Ahmet Uğurlu, Füsun Demirel, Tuna Orhan ve Bora Akkaş’ın yer aldığı, sezonun trajikomik türde öne çıkan filmi ‘Memleket Meselesi’, yönetmen İsa Yıldız’ın memleketi olan Gazipaşa ve Alanyada çekilip tamamlandı. Alanya'dan da beş oyuncunun rol aldığı film 31 Aralık 2010 tarihinde vizyona giriyor.filmde yörük kökenli bir öğretmenin hak arayışı treji komik bir dille anlatılıyor.

 

Daha önce sadece senarist olarak adını duyuran, ‘Acı Hayat’, ‘Gazi’, ‘Cennet Mahallesi’, ‘Reyting Hamdi’ ve daha birçok diziye imzasını atan Gazipaşalı  İsa Yıldız, ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu işinde memleketine vefa borcunu ödedi ve tüm yöre halkını ve akrabalarını filminde oynattı. Yaklaşık 1000 kişiyi bulan yöre halkı ve usta oyuncuların birlikteliği ile ortaya çıkan filmde,  okulun öğrenci ve öğretmenleri de ücret almadan oynayarak destek oldular. Filmin bir diğer başrolü olan Akkız adlı keçi de seyircinin aklında kalacak bir oyunculuk sergiledi!

SİNEMASI OLMAYAN İLÇEDE ÇEKİM YAPILDI

Gazipaşa’da  sinema bulunmadığını üzülerek ifade eden senarist yönetmen İsa Yıldız ‘Sineması olmayan yerde, film çektik. Tüm yöre halkı filmi izlemek için çevre ilçelere özellikle Alanya ya gitmek zorunda kalacaklar. Bu durum da filmimiz gibi çok traji komik’ dedi.  31 Aralık 2010’da beyazperdede sinema izleyicisiyle buluşacak olan ‘Memleket Meselesi’, Gazipaşa Alanya Ankara ve İstanbul hattında tamamlandı.

YÖRÜK ÖĞRETMENİN HAK ARAYIŞI

Filmde, bir kasabada sıradan bir ilkokul öğretmeni olan yörük kökenli Adil Hoca’nın uğradığı bir haksızlıktan sonra gururunun incinmesinin ve hakkını aramak için bir adalet mücadelesi başlatmasının hikayesi anlatılmaktadır. Adli mercilerden sonuç alamayınca, hak arama mücadelesini ‘Memleket Meselesi’ haline getiren Adil Hoca’nın (Ahmet Uğurlu) uğraşı aslında onun şahsında herkesin savaşıdır.

YEREL ŞİVELİ İLK FİLM

Büyük bölümü Gazipaşa da çekilen Memleket Meselesi isimli sinema filminde bir ilk daha yaşandı. TV ve sinemalarda doğu güneydoğu Karadeniz ve Ege şiveli dizi ve filmler oynarken ilk kez Akdeniz şivesi ve özellikle Alanya Gazipaşa şivesi filmde ağırlıklı olarak yer aldı. Oyuncu kadrosunun akdeniz bölgesi doğumlu olanlar arasından seçilmeside ayrı bir özellik. Başrolde yer alan Ahmet Uğurlu ve Tuna Orhan'ın aslen Ermenek ilçesi Uğurlu köyünden olduklarıda öğrenildi.

31 ARALIKDA VİZYONDA

Gazipaşalı İsa Yıldız'ın senaryosunu yazıp çektiği Memleket Meselesi isimli film ACR yapım adına çekildi. Sefa Tiryaki'nin yapımcı olduğu filmde ;  Ahmet Uğurlu, Füsun Demirel,Tuna Orhan, Ahmet Kural, Bora Akkaş, Bekir Çiçekdemir, İştar Gökseven, Serhan Toksoy, Emre Budak, Zeki Göksel Yıldırım, Kamuran İnselel, Oğuz Tunç, Can Hacıkadiroğlu, Ulaş Kaya, Zeki Demir, Selahattin Terlemez, Akın Paşaoğlu ve Nejat Koper önemli rolleri paylaştılar. Gazipşa Belediye Başkanı Cem Burak Özgenç vali rolüyle filmde konuk oyuncu oldu. film 31 Aralık dan itibaren türkiye genelinde 140 sinemada Avrupada ise Almanya Fransa Hollanda İngiltere ve Avusturyada sinemalarda gösterime girecek./ Zeki DEMİR/ALANYAanadoludahergün
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×