ÖĞRENCİLER FOTOĞRAFLARINI SERGİLEDİ

Adana'da ilköğretim öğrencilerinin iğne deliği tekniğiyle çektiği fotoğraflardan oluşan "Geçmişin İzinde Geleceğin Peşinde" isimli sergi Adana Kültür Sanat Merkezi’nde açıldı.
Buhara İlköğretim Okulu 4–E sınıfından 24 öğrencinin 75 fotoğrafından oluşan sergisi beğeniyle gezildi. Adana’nın tarihi ve turistik mekânlarının tanıtımına katkı sağlamak ve çocuklarda bu mirasa sahip çıkma bilincini oluşturmak amacıyla hazırlanan serginin açılışında konuşan Vali Yardımcısı Reşat Özdemir, öğretimden çok resim, müzik, fotoğraf gibi eğitsel faaliyetlerdeki eksikliklerin giderilmesine yönelik proje üzerinde çalıştıklarını söyledi.
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, her türlü sanatsal etkinliğe destek vereceklerini belirtti. MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan ise geleceğin aydınlık yüzü olan çocuk ve gençlere yapılacak yatırımların önemini vurguladı. İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat ise dünya lideri bir Türkiye’nin yolunun eğitimden geçtiğine işaret etti.
"Geçmişin izinde geleceğin peşinde iğne deliği fotoğraf sergisinin" proje sorumlusu Müge Köstem de bu yıl ilginç ve çocukların ufkunu açacak bir proje araştırması yaparken bu çalışmanın ortaya çıktığını kaydetti.
Fotoğrafçılık düşüncesini Dr. Haluk Uygur ile paylaştığına işaret eden Köstem, "Çocukların hiç birinin fotoğraf makinesi yoktu. Haluk Uygur, çocukların bir teneke kutuyla bile fotoğraf çekebileceğini söyledi. O an inanamadım. Beni bu işin eğitmeni Öğretmen Nuri Gürdil ile tanıştırdı. Ondan aldığım bilgiyi sınıfa sundum. Sınıf projeyi kabul etti" dedi.
Eğitmen ve küratör Nuri Gürdil de iğne deliği tekniğiyle Türkiye’nin tüm okullarında öğrencilerin fotoğrafla tanışmasının sağlanabileceğini dile getirdi.
Aksi halde çocukların "fotoğraf makinesi alana kadar" tüm kabiliyetlerini kaybetmek zorunda kalabileceğini aktaran Gürdil, "Fotoğraf için yalnızca bir karanlık kutu yeterlidir. O halde iğne deliği tekniği çocuk ve gençlerin fotoğrafa başlamasının, sanatla, sanat mekanlarıyla tanışmasının önünü açabilir. Bu ne sadece fotoğraf projesidir, nede de teknolojiyi reddediştir. Konserve kutularından el yapımı camera obscuraları ile küçük fotoğrafçıların yetişebileceğini gösterdik. Ayrıca fotoğraf için pahalı makinelerden çok akıl ve özveriye gereksinim olduğunun kanıtladık" şeklinde konuştu.
Sergi, 21 Ocak Cuma gününe kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.İHA
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×