Haberleri Tümü

KIRSALDAKİ İMAR MAĞDURLARI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanlığı’nın kırsaldaki köylüyü yakından ilgilendiren ve İmar Kanunu’ndan kaynaklanan inşaatlarla ilgili yaşanan sorunların çözümü için başlattığı çalışma hızla ilerliyor.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanlığı’nın kırsaldaki köylüyü yakından ilgilendiren ve İmar Kanunu’ndan kaynaklanan inşaatlarla ilgili yaşanan sorunların çözümü için başlattığı çalışma hızla ilerliyor.
MHP İl Başkanı Ahmet Erdoğan, Tufanbeyli ilçesinin Pekmezli köyünde Remzi Pekmez adlı vatandaşın kendi tarlasına iki oğlu tarafından yapılan konut inşaatına İl Özel İdaresi’nce 3194 Sayılı İmar Kanunu’na muhalefetten 7 bin liralık ceza yazılması ile gündeme gelen sorunla ilgili İl Genel Meclis üyelerinden rapor hazırlanmasını istemişti.
MHP İl Genel Meclis Üyeleri Faruk Kuş ve Kazım Karaşoğlu, imar düzenlemelerine ilişkin mevcut kanun ve mevzuatları taradılar, ilgili Odalar nezdinde de görüşmeler yaparak destek aldılar.
Kuş ve Karaşoğlu’nun birlikte hazırladığı rapora göre, sorunun temelinde 2007 yılında 3194 Sayılı İmar Kanunu’na ilişkin yönetmelik esaslarındaki değişiklikler yatıyor. Raporda, belediye ve mücavir alanlar dışında kalan yerlerde yapılacak barınma, hayvancılık ve tarımsal amaçlı inşaatlar için köy nüfusuna kayıtlı olma ve köyde ikamet etme şartının iptali gerektiğine yer veriliyor.
Mülkiyet paylaşım sürecinin çok uzun olduğuna işaret edilen raporda, inşaatlara ilişkin eksik bürokratik işlemlerinin tamamlanması için daha uzun süre verilmesi, inşaat izni için muhtarlık ve valilik onayının yeterli görülmesi, inşaat sahiplerine kesilen ceza oranlarında ise gelişmişlik düzeyinin dikkate alınması gerektiğine vurgu yapılıyor.
Belediye ve mücavir alan dışında ve içinde kalan meskun mahal, mezra, yerleşik alan sınırlarının da güncellenmesi, gerektiğinde genişletilmesi ihtiyacının gündeme getirildiği raporda, ifraz işlemlerinde en fazla 5 parsel sınırlamasının kaldırılması, ikinci ifraza da izin verilmesi, kat yüksekliği sınırının ise 6 metreden 7.5 metreye çıkarılması talep ediliyor.
MHP İl Genel Meclis Üyeleri Faruk Kuş ve Kazım Karaşoğlu’nun hazırladıkları rapor İl Başkanı Ahmet Erdoğan tarafından MHP Adana milletvekilleri Recai Yıldırım, Yılmaz Tankut, Kürşat Atılgan ve Muharrem Varlı’ya gönderildi. MHP Adana milletvekillerinin önümüzdeki süreçte ilgili kanun değişikliği için teklif hazırlayarak Meclis’e sunması bekleniyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz