Siyaset Haberleri Tümü

Ağırbaş, Yıllık Raporda 126. Sıradayız

DSP İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması isteği ile TBMM, Başkanlığı’na “Kadın – Erkek Eşitliği” hakkında soru önergesi verdi.

Ağırbaş, Yıllık Raporda Erkek-Kadın Eşitliğinde 126. Sıradayız

 DSP İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması isteği ile TBMM, Başkanlığı’na “Kadın – Erkek Eşitliği” hakkında soru önergesi verdi.

Milletvekili Ağırbaş’ın soru önergesi şöyle; “     Dünya Ekonomik Forumunun kadın-erkek eşitliği konusunda yayımladığı yıllık raporda Türkiye, 134 ülke arasında 126ncı sırada yer almıştır.
Nüfusumuzun yarısını teşkil eden kadınlarımız; sağlık, eğitim gibi hizmetlerden, istihdamdan, Gayri Safi Milli Hasıladan alınan paydan ve siyasi temsil gibi olanaklardan dünya standartlarının altında yararlanmaktadırlar. Türkiyenin, geçtiğimiz yılda Toplumsal Cinsiyet
Eşitliği bakımından en kötü durumda olan ülkeler arasında bulunduğu göz önüne alındığında; Hükümetin, kadınlarımızın içinde bulunduğu durumun iyi olduğuna dair doğru olmayan açıklamalar yapmak yerine, ivedilikle kadınlarımızın mevcut durumunu düzeltici hususların hayata geçirilmesine olanak verecek zihniyet dönüşümünü ortaya koyacak siyasi kararlılığı
göstermesi gerekmektedir. Üç çocuk isteğiyle evde oturtulmak istenen kadınlarımızın geleceğimiz olan çocuklarımızın yetiştirilmesindeki etkisi de göz önüne alındığında söz konusu raporda yer alan verilerin ışığında acilen gerekli tedbirler alınması hususunda kamuoyu bir beklenti halindedir.
    1. Dünya Ekonomik Forumunun kadın-erkek eşitliği konusunda yayımladığı yıllık raporda 134 ülke arasında 126ncı sırada yer almamız, kadınlarımızın; sağlık, eğitim, ekonomik güç ve siyasi temsil gibi alanlardaki sorunlarının devam ettiğinin göstergesi değil midir?  Kadın
erkek eşitsizliğinin giderilmesi yönünde hükümet neden kararlı ve etkin adımlar atmayı tercih etmemektedir?
    2. Türkiye, Dünya Ekonomik Forumunun kadın-erkek eşitliği konusunda yayımladığı yıllık raporlarda sürekli Toplumsal Cinsiyet Eşitliği bakımından en kötü durumda olan ülkeler arasında yer almaktadır. Kadın erkek eşitliğini sağlamanın yolu kadınların siyasette daha etkin olmasını sağlamaktan geçtiğine dair dünyada kabul görmüş bir düşünce olduğu göz önüne alındığında, kadınların siyasette belli oranda temsil edilmesini garanti altına alacak olan kontenjan uygulamasına ilişkin olumsuz bakış açınızı değiştirmeyi düşünmekte misiniz? Siyasette kadınlara kontenjan uygulanmasına ilişkin hükümetin bir girişimi olacak mıdır?
    3. Kadınlara Anayasada, yasalarda sağlanan eşitliğin bugüne kadar fiiliyata yansımaması, hükümetin kendi içinde ve toplumun bütününü kapsayacak kadınlar için eşitlik açılımı politikası ortaya koyması gerektiğinin bir göstergesi değil midir?
    4. Hükümet, Dünya Ekonomik Forumunun kadın-erkek eşitliği konusunda yayımladığı yıllık raporlarda Türkiyenin 3. Dünya ülkeleriyle aynı sıralamada olmasını içine sindirmeye devam mı edecektir?  Yoksa, ülkemizin sıralamada asıl olması gereken yere yükseltecek tedbirleri artık alacak mıdır?
Kaynak. Anadolu’da Hergün

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları