Siyaset Haberleri Tümü

BAŞBAKAN YENİ ROL ÜSTLENME GAYRETİNDE

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Mısır Devlet Başkanı Mübarek'e, 'Halkın taleplerine kulak ver' diye seslenen Başbakan'a çağrı yaparak, "Sen önce dön de ülkene bak. Halkın taleplerine kulak vermesi gereken kendisi" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Mısır Devlet Başkanı Mübarek'e, 'Halkın taleplerine kulak ver' diye seslenen Başbakan'a çağrı yaparak, "Sen önce dön de ülkene bak. Halkın taleplerine kulak vermesi gereken kendisi" dedi.
MHP Grup Başkanvekili Vural ve Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Adalet Komisyonu üyesi Yalçın, geçen hafta Adalet Komisyonu'nda yaşananlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Meclis'in açık olması ve komisyonların çalışması adına bu koltukları terk etmeyeceklerini ifade eden Yalçın, "CHP'nin istifa takdiri kendini bağlar. Biz bu inisiyatifi doğru bulmuyoruz" diye konuştu.
Yargıtay ve Danıştay kanunlarında değişiklik öngören tasarının görüşüldüğü komisyonda çok ciddi bir usul hatası yapıldığını savunan Yalçın, 2008 yılında Yargıtay'ın üye sayısının düşürülmesiyle ilgili verilen kanun tasarısı ile MHP'nin Adli Tıp Kurumu'nun yapısıyla ilgili kanun teklifinin, bu tasarıyla birleştirilmesi gerektiğini söyledi. 2008 yılında Yargıtay'ın üye sayısını düşürmek isteyen iktidarın bugün neden tam tersi bir tasarıyı Meclis'e getirdiğinin sorgulanması gerektiğini kaydeden Yalçın,
"Çünkü artık HSYK'nın yapısı değişmiş, iktidarla aynı frekansta bir yapı oluşmuştur" şeklinde konuştu.
Hükümetin, Hizbullah tahliyelerinin kamuoyunda neden olduğu infialden istifade ederek Yargıtay ve Danıştay'ın yapısını değiştirmeye tevessül ettiğini savunan Yalçın, kamu vicdanının bir yargı kararını bölünerek değerlendirmesinin doğru olmadığını belirtti. Toplumun bir bölümünün MHP'yi AK Parti ile birlikte hareket etmekle suçladığını, bir başka olayda ise MHP'nin CHP ile birlikte hareket ettiği eleştirilerinin yöneltildiğini anlatan Yalçın, bunun doğru olmadığını vurguladı. MHP'nin, hem yargının oturmuş
yapısı ve geleneklerini değiştirmeyecek, hem de vatandaşların yargıdan beklentilerini karşılayacak bir çözüm önerisinde bulunduklarını dile getiren Yalçın, iş yükünün azaltılması için yüksek yargı organlarına geçici görevlendirme yapılmasını ve geçici görevlendirilen hakim ve savcıların iş yükünün eritilmesinden sonra istinaf mahkemelerinde görevlerini sürdürmeleri yönündeki önerilerinin basında ve diğer partiler nezdinde karşılık bulmadığını kaydetti. Yalçın, "Bir horoz dövüşünün bir parçası olmayacağız.
Biz komisyonda kendi siyasi kaprislerimizi paylaşıyor değiliz" dedi.
MHP Grup Başkanvekili Vural ise Adalet Komisyonu'nda milletin sesi olan milletvekillerinin sesinin kısılmak ve hakkının gasp edilmek istendiğini savunarak, "Buna karşılık CHP, hakkı suistimal eden bir yaklaşım içinde olmuştur" diye konuştu.
Fetva makamıyla yönetilen bir demokrasi olamayacağını dile getiren Vural, iş yükü fazla diye koskoca bir yargı oluşturmak yerine geçici görevlendirmeyle bu iş yükünün eritilmesini önerdiklerini söyledi. Böyle obez yapılarla yargının yürütülemeyeceğini belirten Vural, komisyonda yaşanan tartışmalardan dolayı CHP ve AK Parti'yi suçladı. Vural, "İki siyasi zihniyet de taraf oluşturup bu kavgayı kendi aralarındaki bir kavga haline dönüştürmek istediler. Bizim kavgamız milletin kavgası" şeklinde konuştu.

"BAŞBAKAN YENİ ROL ÜSTLENME GAYRETİNDE"
Vural, Başbakan Erdoğan'ın dün partisinin grup toplantısında Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e yaptığı, 'Halkın taleplerine kulak ver' çağrısıyla ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Ortadoğu'nun bugün yeniden dizayn edilmek istendiğini söyleyen Vural, Tunus'ta yaşananlardan, Mısır'da yaşananlardan sonra sesi çıkmayan Başbakan Erdoğan'ın, ABD Başkanı Obama'dan telefon aldıktan sonra sesini çıkarmaya başladığını söyledi. Vural şunları kaydetti:
"Halkın orada tepkisini görünce hemen meseleye kaynak yapmıştır. Mısır'da halkın talepleri üzerinden demokrasi çağrısı yapıyor. Sen önce dön de bir ülkene bak. Sayın Başbakan'ın yeni rol üstlenme gayretine girdiğini görüyoruz. Ortadoğu'da krallardan, sultanlardan ödüller alan da Recep Tayyip Erdoğan'dır. Başbakan'a göre artık kral öldü, yaşasın yeni kral. Ortadoğu'da Başbakan'ın özlem duyduğu Başkanlık sistemleri yıkılıyorsa, ders alması gereken aynı zamanda Başbakan'dır. Bugün Türkiye'de Başkanlık
sistemini bir özlem olarak sunabilmektedir. Parlamenter demokrasiyi yönetemeyenler gücü daha fazla elinde tutmak için Başkanlık rejimi hayallerine girmişlerdir. Bugün Türkiye giderek Ortadoğu sultanlarının ve tek adamların yönettiği ülkelere benzetilerek uyumlulaştırılmak istenmektedir. Türkiye'de milli ordu yerine kendi ordusunu kurmak isteyen bir hükümetle karşı karşıyayız."

"BAŞBAKAN SİYASET TERZİLİĞİ YAPAN BAŞTERZİ"
"Başbakan'ın, elinde kör bir makas, milletin değil kendi arzu ve hedefleri için siyaset terziliği yapan baş terzi olduğunu" öne süren Vural, "Mübarek'e, 'Halkın haykırışına kulak ver' diyor. Halkın taleplerine kulak vermesi gereken kendisi" dedi.
Denizli'de Başbakan geçerken işaret yaptılar diye insanların gözaltına alındığını anlatan Vural, yapılan işaretin 'bozkurt' işareti olarak anlaşıldığını, oysa bu işaretin 'heavy metal' işareti olduğunu söyledi. 'İleri demokrasi' sözünden sürekli bahsedilen Türkiye'de artık Başbakan'ı protesto etmenin bile suç haline geldiğini savunan Vural, "Mübarek'e akıl verirken aynada kimi görüyorsun mübarek Başbakan. İnşallah sandıkta gereken cevabı alacaktır bizim mübarek Başbakanımız" diye konuştu.

"SUİKAST HABERLERİ ÜZERİNDEN YENİ HEDEFLER OLUŞTURULUYOR"
Vural, basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan'a yönelik suikast iddialarıyla ilgili soru üzerine Vural, bu iddialara ilişkin MİT yazısının 2007 yılına ait olduğuna işaret ederek, İçişleri Bakanı'nın, 'Araştp'fdsılmak ve hakkının gasp eırdık, yok öyle bir şey' dediğini hatırlattı. 2007'de neden bu insanların yakalanmadığını soran Vural, suikast haberleri üzerinden yeni mağduriyetler, yeni hedefler oluşturulmak istendiğini öne sürdü. Başbakan'ı bir yerlerin hedefi
olarak gösterme gayretleri bulunduğunu kaydeden Vural, "Hedefi olmuştur. Biz de hedefiz. Bizim de korumamız var. Son zamanlarda arttı tabi bir takım tehditler. Bütün bunlar olabilir. Ama somut bir ihbar varsa bu ihbar neticesinde devlet hangi adımları attı. Bu ihbar doğru çıktı mı çıkmadı mı?" şeklinde konuştu.
Başbakan'ın yaptığı açılışlarla ilgili muhalefetin eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Vural, bugüne kadar Başbakan'ın hangi fabrikayı açtığını sorarak, bu kadar açılışa rağmen işsizliğin arttığını söyledi. Televizyon programlarının açılışını da Başbakan'ın yapması önerisinde bulunan Vural, hava durumu haberlerinde, spor haberlerinde bile Recep Tayyip Erdoğan'ı görmekten artık gına geldiğini söyledi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın diğer yüksek yargı organları ve muhalefete yönelik
eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Vural, Kılıç'a sert tepki gösterdi. Vural şunları kaydetti:
"Anayasa Mahkemesi Başkanı cübbesini çıkarsın, gelsin AK Parti'den aday olsun. Hangi yargı reformundan bahsediyorsun sen ey Haşim Kılıç. Ben milletin yargısını istiyorum beyefendi. Siyasi düşüncenizin yargısını istemiyorum. Muhalefete dil uzatmasın. Yürütme hakkında söz söyleyebilen bağımsız yargı olabilir. Sayın Haşim Kılıç, muhalefeti susturmak yerine hiç olmazsa muhalefetin sesini kısan hükümet hakkında bir iki laf etse daha iyi olur."
Vural, aldığı tehditlerde ilgili bir soruya ise, "Tehdit konusu siyaseten değerlendireceğim bir konu değil" karşılığını verdi.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz