Siyaset Haberleri Tümü

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARINA CEVAP

SAYIN CUMHURBAŞKANI'NIN BAŞKANLIK SİSTEMİ KONUSUNDA ÇEKİNCELERİ VARSA NİÇİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE YÜRÜTMENİN YARGIYA HAKİM OLMASI HUSUSUNDA YETKİSİNİ KULLANMADI

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkan Vekili ve İzmir milletvekili Oktay Vural, parti olarak parlamenter demokrasiden yana olduklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın başkanlık sistemi konusunda çekinceleri varsa niçin anayasa değişikliği ve yürütmenin yargıya hakim olması hususunda yetkisini kullanmadı? Biz haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytan değiliz" dedi.
Bursa'da temaslarda bulunan Vural, Tophane'de partililerle bir araya geldi. Vural, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili soru üzerine, MHP olarak parlamenter demokrasiden yana olduklarını, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de başkanlık sistemi konusunda tereddütleri olduğunu ifade ederek, "İki sırça köşkte makam ve mevki tartışması ile post kavgası başladı. Burası padişahlık değil. Kendinize göre makamlar ve mekanlar oluşturmak doğru değil. Burası demokratik bir ülkedir. Biz parlamenter demokrasiden
yanayız. Cumhurbaşkanı, başkanlık sistemi ilgili bazı çekincelerinin olduğunu ifade etti. Ben Sayın Cumhurbaşkanı'na sesleniyorum: 12 Eylül'de referanduma sunulan anayasa değişikliği konusunda yürütmenin yargıya hakim olması noktasında niye yetkinizi kullanmadınız? Orada ne sistemi vardı? Sayın Başbakan, 'Tertemiz bir anayasa yapalım' diyor. 'Bu sefer metot hatası olmasın' diyor. Ben de şunu söylüyorum: 12 Eylül'de referanduma sunulan anayasa değişikliğiyle demokrasi geriledi. Yargıya siyaset hakim oldu.
Yürütme yargıya hakim oldu. Yargı siyasallaştı. Bu düşüncedeyseniz niçin anayasa değişikliği konusunda yetkinizi kullanmadınız? Metot hatanızı düzeltmek için niçin yetkinizi kullanmadınız?" şeklinde konuştu.
"Biz haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan değiliz" diyen Vural, "Herkes görevini iyi yapmalıdır. Bu dünyaya adaleti biz getirdik. Biz kimseye haksızlık etmedik. Soykırımla ilgili kara yaftayı yapıştırmak isteyenlere karşı bizim tarihimizde utanılacak bir şey yok. Gururla gidiyoruz" dedi.

"TORBA YASA UCUBEDİR"
'Torba Yasası' konusunda MHP'nin tavrını değerlendiren Vural, "Vatandaşın mağduriyetini gidermek için çıkarılan Torba Yasa'ya yamanan birtakım hususlar var. Bunların çıkarılmasını isteyeceğiz. Yeniden yapılandırma çıkarıyorlar. Burada sorumlu olan hükümettir. Torba yasadaki bu borçlara mümkün olduğu kadar tedbir alınmalıdır. Pansuman tedbirler yeterli değil. Kaç kere yeniden yapılandırma yapıldı. Şimdi yeniden kredi kartı mağdurları var. Karşılıksız çek sebebiyle alacağını alamayanlar var. Bu, hükümetin
ekonomik politikasının bir sonucudur. Bu Torba Yasa denen ucubeyle bunları gidermeye çalışıyoruz" açıklamasını yaptı.

"TAHTEREVALLİ SİYASETİ YAPILIYOR"
Başbakan Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasındaki tartışmaların 'tahterevalli siyaseti' olduğunu kaydeden Vural, birtakım siyasi üslup bozuklukları olduğunu belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"Tahterevalli siyaseti yapıyorlar. İmralı'dan gelen yol haritasının AK Parti ve CHP'yi kuşattığını görüyoruz. İmralı yol haritası sunuyor. Devlet anayasa hazırlıyor. İmralı teklifler yapıyor. CHP, İmralı'nın önerileri doğrultusunda adım atılmasını istiyor. Belli konularda AK Parti ve CHP'nin birtakım merkezler tarafından aynı eksene kaydırılmasını ibretle izliyoruz. Bu politikanın Türkiye'ye faydası yoktur. Bu milletin emelleri ile uğraşmayın. Terörün siyasallaşması çalışmalarına ön ayak olmayın. Otel
odalarında İsrail ile buluştular. Davos'ta, 'One minute' deniyor. OECD üyeliğini kabul ediyorlar. Dış İşleri Bakanlığı ile gizli görüşmeler var. Arayı düzeltmek için Başbakan Erdoğan yardımcılarını Davos'a gönderiyor. Maliye Bakanı da oraya gidiyor. Geçen seneden beri ne değişti?"
Vural, MHP Bursa milletvekili Necati Özensoy ve Adana milletvekili Yılmaz Tankut ile Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri'ni ziyaret etti. Vural, türbe çıkışında bir satıcıdan 10 liralık kestane kebabı aldı. Tophane'den Kapalı Çarşı'ya kadar yürüyen Vural, bazı vatandaşlarla sohbet etti. Bursaspor atkısını boynuna takarak çarşı esnafına, 'Hayırlı işler' dileyen Vural, Kapalı Çarşı Derneği'ni de ziyaret etti.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz