Siyaset Haberleri Tümü

BÖLÜNMÜŞ YOL HARİTALARINA HARİTALI CEVAP

BÖLÜNMÜŞ YOLLAR İYİ AMA SEN BÖLÜNMÜŞ TÜRKİYE HARİTALARINDAN HABER VER.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında gösterdiği bölünmüş yol haritalarına AB'nin yayınladığı ve Güneydoğu'nun Kürdistan toprağı olarak gösterildiği haritalarla cevap verdi. Vural, "Bölünmüş yollar iyi ama bölünmüş Türkiye haritalarından haber ver sen" dedi.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Başbakan Erdoğan'ın 2006 yılında Mersin ziyareti sırasında 'Ananı da al git' dediği Mustafa Kemal Öncel'in annesinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "Başbakan herhalde artık ahirette hesaplaşacaktır" diye konuştu. Başbakan Erdoğan helalleşemeden çiftçinin anasının rahmetli olduğunu belirten Vural, Erdoğan'ı en azından bütün analardan özür dilemesi gerektiğini söyledi.

"BEREKET VERSİN AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİ İŞİN FARKINDA"
Başbakan Erdoğan'ın zaman zaman gözyaşlarıyla süslediği grup toplantılarını bu kez haritalarla yaptığını kaydeden Vural, Erdoğan'ın dünkü grup toplantısında kara yolu ve hava yolu haritalarını gösterdiğini anlattı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nden bu konuda bir bilgi notu istediğini belirten Vural, buna göre 2002 yılında Türkiye'de karayolu ağı 63 bin 143 kilometreyken, 2010 yılında bu rakamın 64 bin 823 olduğunu söyledi. Karayolu ağına AK Parti iktidarı döneminde bin 700 kilometre yol eklendiğini ifade
eden Vural, Başbakan'ın sanki kendilerinden önce hiç yol yapılmamış gibi davrandığını ifade etti. Vural, grup toplantısında milletvekillerinin yanlış haritayı alkışladıklarını da hatırlatarak, "Bereket versin milletvekilleri de işin farkında, 2002 yılının haritasını alkışladılar" diye konuştu.
Vural, basın toplantısına getirdiği bazı haritaları basın mensuplarına göstererek, AB, Irak'ın kuzeyi, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği ve NATO tarafından yayınlanan bu haritalarda Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğusunun Kürdistan toprağı olarak gösterildiğini söyledi. Vural şöyle konuştu:
"Bölünmüş yollar iyi ama bölünmüş Türkiye haritalarından haber ver sen. Bu haritalar 2002'de yoktu. Bölünmüş Türkiye haritaları senin döneminde yayınlanmaya başladı."
Türkiye'nin işsizlik haritasını da gösteren Vural, haritanın 2002'den bu yana nerelere gelindiğini gösterdiğini söyledi. Türkiye'nin 70 bin dönüm toprağının yabancılara satıldığını kaydeden Vural, bölünmüş yol haritasını gösteren Başbakan'ın bölünmüş Türkiye'nin farkında olmasını istediklerini söyledi.

"BU TAHLİYELER VİCDANLARI YARALIYOR"
Vural, basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını da cevapladı. Tutukluluk süreleriyle ilgili kanun değişikliğinin yürürlüğe girmesinin ardından yaşanan tahliyelerle ilgili soru üzerine Vural, bu kanunun 4 Aralık 2004'te çıktığını ve bugüne kadar 3 kez ertelendiğini hatırlattı. 31 Aralık 2010'da kanunun neden ertelenmediğini soran Vural, "Siz Türkiye'de yargının hızlandırılması, hakim ve savcı açığının kapatılması, Yargıtay'ın iş yükünün hafifletilmesi konusunda adım mı attınız. Böyle bir
altyapı olmadan bunu gündeme getirdiğinizde sonuçlar da yanlış çıkabiliyor" değerlendirmesini yaptı.
Hükümetin bütün sorumluluğu üst yargıya yıkarak doğrudan Yargıtay'ı hedef aldığını savunan Vural, "Hükümet, HSYK'yı ele geçirme operasyonunun yanında Yargıtay üzerinde de bir operasyon yapma hazırlığı içindedir" dedi. Hükümetin yargıda bir reform yapmadığını savunan Vural, yargılama sürelerinin kısaltılması konusunda atılan bir adım bulunmadığını belirtti. Bu nedenle tahliyelerin tartışmalı hale geldiğini kaydeden Vural, geciken adaletin vicdanları yaraladığını, bu tahliyelerin de yine vicdanları
yaraladığını söyledi. Vural, "Türkiye'de adalet sistemi AK Parti eliyle darma duman edildi" dedi.
Hükümetin Roman açılımıyla ilgili bir soru üzerine Vural, hükümetin fazla açıldığını, yüzemez hale geldiğini söyledi. Hükümetin yaptığı açılımlarının içini boş olduğunun görüldüğünü söyleyen Vural, açılımdan bahsedilerek bölücülüğe kapı aralanmak istendiğini savundu. Vural, MHP olarak ayrımcılığı ortadan kaldıracak her türlü adımı destekleyeceklerini söyledi.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz