Siyaset Haberleri Tümü

ÇAVUŞLU BELDESİ ÇÖP TESİSİ’NE TEPKİ

HP Giresun Milletvekili Murat Özkan, Giresun’un Görele ilçesine bağlı Çavuşlu beldesine kurulacak çöp tesisi ile ilgili Çavuşlu belediye binasında bir basın açıklaması yaptı.

HP Giresun Milletvekili Murat Özkan, Giresun’un Görele ilçesine bağlı Çavuşlu beldesine kurulacak çöp tesisi ile ilgili Çavuşlu belediye binasında bir basın açıklaması yaptı.
Karadeniz’in çöp probleminin çözülmesinin bir depolama sahası bulmakla sonuçlandırılamayacağını belirten Özkan, “Çavuşlu beldesinde söz konusu kurulması düşünülen çöp tesisinin yeri belediye planında kentsel gelişme alanı olarak gösteriliyor. Kentsel gelişme alanı olarak gösterilen bu alanda hükümetin alacağı herhangi bir kararla bir çöp tesisi yapma yetkisi yoktur. Mevcut hukuk kanunları değiştirilmediği sürece buranın çöp deposu olup olmayacağına karar verme yetkisi Çavuşlu halkının seçmiş olduğu Çavuşlu Belediye Meclisi’ne aittir. Bu yetki ne Başbakan’a ne Çevre ve Orman Bakanı’na nede valiye aittir” dedi.
Bunu farklı şekilde yorumlayanların hukuk bilmediklerini ifade eden Milletvekili Murat Özkan, “Anayasa’yı değiştirirler belediyelerin yetkilerini elinden alırlar ama bu demokratik değil. Eğer uygulanırsa buda tam totaliter rejimin yansıması olur. Hiçbir güç hiçbir makam Çavuşlu Belediye Meclisi’nin yerine geçerek karar alamaz. Burada yapılacak her türlü inşaatın ruhsatını imara uygun olup olmadığını tespit etme ve yetki verme görevi belediyenindir. Belediye bu yetkisini buraya bir çöp tesisi yapılmasına karşıdır. Buraya çöp tesisi yapacağım diyen vali, milletvekili veya Çevre Bakanı’nın hukuk bilgilerinden şüphe ederim. Bunları hukuk öğrenmeye davet ediyorum. Belediye’nin amiri halktır, belediyenin üst makamı yoktur. Bir belediyenin üst makamı olmaz belediyenin aldığı kararları birilerinin ortadan kaldırması ya da onun yerine kara alması mümkün değildir” diye konuştu.
“Belediyenin kararlarına karşı yargıya başvurulabilinir” diyen Milletvekili Murat Özkan, “Burada yapılacak olan bir çöp tesisi belediyenin onayına tabidir, belediye buna izin verirse yapılır vermiyorsa yapılamaz. Çevre Bakanlığı ya da Belediyeler Birliği proje yaparlar, Çavuşlu Belediyesi’ne müracaat ederler. Belediye bu projeyi inceler uygun görürse ruhsatlandırır, uygun görmezse ruhsatlandırmaz yani bu işin çözümü diyalogla olur. Ben Ankara’da daha büyük bir makamdayım diye bir yetkisi yoktur. Hiçbir makam belediyenin üzerinde değildir. Belediye kendi başına kendi karar organı vardır, kararını alır ve uygular. Belediyenin almış olduğu kararlar bir başka makamın tasdikine tabi değildir. Belediye başkanı yerine Türkiye cumhuriyeti kanunları çerçevesinde hiçbir makam hiçbir merci karar alamaz. Ama belediye başkanının aldığı kararı yargıya götürürler yargı bozarsa tekrar belediyenin önüne gelir belediye hukuka uygun kararı almaya çalışır ama benim burada gördüğüm hukuka aykırılığı belediye değil diğer taraf yapıyor. ÇET Raporu yapabilirler ama sonuçta belediyeden ruhsat almaları gerekiyor. Belediye’ye sormadan inşaat başlarsa ne olur bu sefer kaçak inşaat olur ve belediye de gider orayı mühürler. İnşaatı yapanlar hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunur. Bunlar içinde cezai işlem yapılır” ifadelerini kullandı.
Çavuşlu’ya çöp tesisi yapılmasına Çavuşlu halkının karşı olduğunu anlatan Milletvekili Murat Özkan, şunları söyledi:
“Ben çöp tesisinin kurulmaması için eylem yapılmasını tavsiye etmiyorum. Neden etmiyorum hukuki açıdan yetki belediyenin elinde diğer söylenenler havanda su dövmektir. Şimdi burada Çavuşlu Belediyesi istemediği sürece hiç kimsenin burada tesis yapma hak ve yetkisi yok. Bunu ben değil, hukuk söylüyor. Hayır, arkadaş ben yaptım oldu derse bu hukuk devleti olmaz. Onun adı başka bir devlet olur. Hukuk okumuş olmak hukuk bilmeyi de gerektirmiyor. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu profesör ama hukuktan nasibini almamış. Bir söz vardır yarın doktor candan yarım hukukçu da maldan eder.”

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz