Siyaset Haberleri Tümü

DEĞİŞİKLİK ÖNERGESİ KABUL EDİLDİ

Torba Kanunu’nu çıkartmak için gece geç saatlere kadar çalışan milletvekilleri 27 Ocak 2011 tarihinde 13. oturuma; saat 01.03’te hükümetin katıldığı, komisyonun takdire bıraktığı, 606 sıra sayılı Kanun Tasarısının 31. maddesi değişiklik önergesinde belirtilen aylıksız izinli olanların izinli oldukları süreler için yüzde 12 genel sağlık sigortası işveren tarafından ödenmesi şartını içeren ve Recep Taner’inde imzası bulunan 31. madde değişiklik önergesi görüşmesiyle başladı.

Torba Kanunu’nu çıkartmak için gece geç saatlere kadar çalışan milletvekilleri 27 Ocak 2011 tarihinde 13. oturuma; saat 01.03’te hükümetin katıldığı, komisyonun takdire bıraktığı, 606 sıra sayılı Kanun Tasarısının 31. maddesi değişiklik önergesinde belirtilen aylıksız izinli olanların izinli oldukları süreler için yüzde 12 genel sağlık sigortası işveren tarafından ödenmesi şartını içeren ve Recep Taner’inde imzası bulunan 31. madde değişiklik önergesi görüşmesiyle başladı.
Önergeyle ilgili MHP grubu adına konuşan Aydın Milletvekili Recep Taner torba kanun tasarısı gündeme geldiğinden bu yana, SGK düzenlemeleriyle ilgili birçok aksaklığın vatandaşlar tarafından gündeme getirildiğini belirtti. Taner konuşmasında “Bağ-Kur’lular dâhil birçok iş kolu için iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanmakta iken, değişik kanunlarla emeklilik hakkını kazanan ancak ekonomik şartlar gereğince tekrar çalışmaya başlayan emeklilerin aylıklarından yüzde 15 destek primi kesilmesine rağmen, bu kesilen destek primleri hiçbir işe yaramamaktadır. Destek primi kesintisine tabi olanlar ileride iş kazası veya meslek hastalıklarıyla karşılaştıklarında, ödemiş oldukları destek primlerinden yararlanmak istemektedirler. Ayrıca 2946 sayılı Tarım Bağ-Kur’lu kapsamında 1994 yılından itibaren satmış oldukları tarımsal ürünler için düzenledikleri müstahsil makbuzlarıyla üreticilerden yüzde 1 kesinti yapılmış, bu Bağ-Kur kesintileri kurum hesaplarına girmediği veya kesinti yapılan üreticilerin listeleri kesinti yapanlarca ilgili birimlere verilmediğinden mağdur durumdadırlar. Bu tür sıkıntısı olanların, ellerindeki teşvik edici belgeleri olması hâlinde, 1994 yılı itibarıyla tescillerinin yapılabilmesi ve yine aynı kapsamda "22 yaşını doldurmuş aile reisi olan kadın kayıt olabilir" şartından dolayı, kadınlarımızın birçoğu bu haklarını ancak dava açarak kazanabilmekteler, bunların da giderilmesi gerekir” dedi.
BAĞ-KUR BORCU OLAN ESNAFTAN, VERİLMEYEN SAĞLIK HİZMET BEDELİ TAHSİL EDİLMESİN
Konuşmasında Bağkur prim borçlarının yeniden yapılandırılması gerektiğini belirten Taner, “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4’üncü maddesinin (b) bendine göre, altmış günden fazla prim borcu olduğu gerekçesiyle esnaf kesimi sağlık hizmetlerinden faydalanamadığı hâlde verilmeyen sağlık hizmetlerinin primi tahsil edilmek istenmektedir. Daha önceki yapılandırmalarda da gündeme getirdiğimiz bu düzenlemeyi bir kere daha dikkatinize sunuyoruz. BAĞ-KUR borcu olan esnaflarımızın sizlerden talebi, vermediğiniz sağlık hizmetlerinin bedelini tahsil etmeyin. Bu yapılandırma ile borcunu ödeyemeyecek durumda olan esnaflara talepleri hâlinde emeklilik sürelerine ilave edilmek suretiyle mevcut prim borçlarının silinmesi imkânını da verilmesi yönündedir.” dedi.
1999 ÖNCESİ SGK KAPSAMINDA OLUP, PRİM ÖDEME GÜN VE SÜRESİNİ YERİNE GETİRENLER YAŞ HADDİ BEKLEMEDEN BİR KEREYE MAHSUS EMEKLİ EDİLMELİ
Bir türlü düşürülemeyen işsizlik oranlarının çok yüksek olduğu bir dönemde hükümetin elini güçlendirecek önerilerinin gündemde olduğuna da değinen Taner “Bu gerçekleştiği takdirde ortaya çıkacak olan on binlerce kadro da iş ve aş bekleyenlerin umudu hâline gelecektir. O talepte 1999 öncesinde sosyal güvenlik kapsamına dâhil olmuş, prim ödemiş ve daha sonra da 2006’da yapılan yaş şartı düzenlemesi ile emeklilik hakları gasp edilen ve şu anda gerekli olan prim ödeme gün sayısını ve süresini yerine getirdikleri hâlde, yaş haddi uygulaması ile müktesep hakları ellerinden alınarak emeklilikleri verilmeyen on binlerce vatandaşımız, bir kereye mahsus verilecek hakla bu torba düzenlemenin içinde kendilerinin mağduriyetinin giderilmesini, binlerce işsize iş ortamı yaratacak önergenin sizlerin desteğiyle kabulünü beklemekteler. Ayrıca Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu konuyla ilgili kanun düzenlemesi de Meclis Başkanlığı’na sunulacaktır” diye kıonuştu.
Recep Taner’in önerge hakkındaki konuşmasının ardından oylamaya geçildi.
Bu oylamayla MHP Milletvekilleri Oktay Vural, Recep Taner, Erkan Akçay, Mustafa Kalaycı, A.Duran Bulut, Metin Ergun, Nevzat Korkmaz, Mehmet Günal ve Kadir Ural’ın imzalarının bulunduğu 606 sıra sayılı Kanun Tasarısının 31 inci maddesinde geçen "yüzde 12" ibaresinden sonra gelmek üzere "oranında" ibaresinin eklenmesi arz ve teklif edilen ‘Aylıksız izinli olanların izinli oldukları süreler için yüzde 12 genel sağlık sigortası işveren tarafından ödenmesi şartı’ kabul edilmiş oldu.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz