Siyaset Haberleri Tümü

EKİCİ’DEN YARGIYA “HİZBULLAH” TEPKİSİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici, Hizbullah davasının karara bağlanmasının geciktirilmesinde etkisi olan bürokrat ve hukukçuların incelenmesi gerektiğini söyledi.

 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici, Hizbullah davasının karara bağlanmasının geciktirilmesinde etkisi olan bürokrat ve hukukçuların incelenmesi gerektiğini söyledi.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici, MHP İstanbul Milletvekili Durmuş Ali Torlak, MHP MKYK üyesi İbrahim Özyer ve MHP Rize İl Başkanı Zeki Mayi ile birlikte Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği’ni ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ekici, etnik ve mezhepsel temele dayalı bir Anayasa oluşturulmak istendiğini belirterek, “Türkiye çok önemli bir dönemece girmektedir. Şubat ayı içerisinde TBMM’nin alacağı bir karar ile Türkiye 12 Haziran’da seçime gidecektir. Bu seçim bizce çok önemlidir. Türkiye için son derece önemlidir. Türkiye için kritik kararların alınabileceği, bölücü terörün geldiği noktanın farklı bir noktaya taşınabileceği kritik bir sürece girildiğini düşünüyoruz. Bu meyanda seçim sonrasında hazırlanacak yeni Anayasa konusunda da milletimizin dikkatini çekmek MHP açısından son derece önemlidir. Yapılan yeni Anayasa çalışmasının bugünkü taslakları dikkatte alındığında MHP açısından; üniter yapının korunması, Türk milleti tanımının korunması ileride meydana gelmesi muhtemel tehdit ve tehlikeler karşısında MHP olarak son derece duyarlı davranarak bu duyarlılığımızı halkımızla sürekli paylaşacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.
“Kamuoyuna sızan bilgiler doğru çıkarsa, milli birlik ve beraberliğimizi tehdit edici ve demokrasimizi; hür ve eşit yurttaş temelli bir demokrasi olmaktan çıkartarak etnik ve mezhep kökenine dayalı bir demokrasi anlayışına dönüştürecek bir değişim anayasa hazırlandığını müşahade ediyoruz” diyen Ekici, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Bunu birlik ve beraberliğimiz ve Türk Milleti açısından tehlikeli bulduğumuzu beyan ediyoruz. Bizim bu hassasiyetimizi farklı değerlendirenler olabilir. Bir gerçeklik varır ki devlet hayatımızı, millet bütünlüğümüzü ve terörden beslenen siyasetin önünün açılmasını sağlayacak, Türkiye’deki etnik yapıları milletleştirmenin önünü açacak her yapı tehdit edici yapıdır. Bunlarla mücadele etmek birinci görenimizdir. Hükümetin özelikle terörist ve terörizmle mücadelede gösterdiği eksiklik ve demokratik açılım diye başlatılan sonrada milli birlik ve kardeşlik süreci diye adı değiştirilen süreci Türk milleti adına son derece tehlikeli ve kabul edilemez buluyoruz.”

“RİZE’DEN EN AZ BİR MİLLETVEKİLİ ÇIKARTACAĞIZ”
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici, bu seçimde Rize’den en az bir milletvekili çıkartacaklarını belirterek, “Rize’nin siyasette sandalye bakımından küçük ama etki bakımından çok önemli bir yeri vardır. Bu seçimlerde MHP’nin tespitleri Rize’de MHP’yi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin alternatifi haline getirmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin politikalarından ve bu güne kadar izlediği siyasetten şikayetçi olan herkesin toplanabileceği merkez olarak MHP görünüyor. Bir temenninin ötesinde siyasi öngörü olarak söylüyorum MHP kesinlikle Rize ilinde en az bir milletvekili ile Rize’de bu seçimlerde temsil edilecektir” diye konuştu.
Ekici, Hizbullah Davası’nın karara bağlanmasının geciktirilmesindeki bürokrat ve hukuk payının araştırılarak bu bürokrat ve hukukçuların incelenmesi gerektiğini dikkat çekerek, “Bu işin mutlaka düzeltilmesi gerekir. Bu işi Yargıtay ile hükümet arasındaki bir kayıkçı kavgası olmaktan çıkartıp daha tutarlı bir zemine oturtmakta fayda vardır. Özellikle sayın başbakanın üzerine atılı bir görevdir. Yoksa bu tahliyeler devam edecektir. Hizbullah bunun bir örneğidir. Bu dava Hizbullah örgütü ve davası bilerek uyutulmuş, kasıtlı olarak geciktirilmiş bir davadır. Buradaki bürokratik payın ve hukuk payının mutlaka araştırılması gerekir. Bu davanın geciktirilmesinde katkı sağlayan bürokrat ve hukukçuların mutlaka incelenmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz