Siyaset Haberleri Tümü

MECLİSTE 'İŞÇİ ALIMI' TARTIŞMASI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Alim Işık Mecliste yaptığı konuşmasında, Garp Linyit İşletmeleri (GLİ) Müessese Müdürlüğünde işçi alımına ilişkin Milletvekili Hüsnü Ordu ile AK Parti İlçe Başkanı, Müessese Müdürü, ilçe kaymakamı ve bazı belde belediye başkanlarının da katıldığı bir toplantı yapıldığını ve ''Burada işe girmenin yolu iktidar partisinden geçer'' mesajı verildiğini ileri sürdü.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Alim Işık Mecliste yaptığı konuşmasında, Garp Linyit İşletmeleri (GLİ) Müessese Müdürlüğünde işçi alımına ilişkin Milletvekili Hüsnü Ordu ile AK Parti İlçe Başkanı, Müessese Müdürü, ilçe kaymakamı ve bazı belde belediye başkanlarının da katıldığı bir toplantı yapıldığını ve ''Burada işe girmenin yolu iktidar partisinden geçer'' mesajı verildiğini ileri sürdü.
Işık, şunları söyledi: "Bir tatil gününde Müessese binasında AK Parti İlçe Başkanı, Müessese müdürü ve yardımcıları, ilçe kaymakamı, bazı belde belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri, mahalle ve köy muhtarları işçi sendikası temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen toplantı aynı gün basında "Tavşanlı'da GLİ'ye işçi alımı ile ilgili toplantı" başlığı ile gündeme taşınmıştır. İş-Kur aracılığıyla alınan başvuruların devam ettiği bir dönemde son başvuru tarihinden 5 gün önce yapılan ve kamuoyuna bilgilendirme toplantısı olarak yansıtılan bu toplantı diğer siyasi partilerin temsilcilerine ve toplantının düzenlendiği ilçenin belediye başkanına bile haber verilmeden yapılmış olup kamuoyuna adeta (Buraya işe girmenin yolu iktidar partisinden geçer) mesajı verilmiştir. Yaşananlar, değişik iş kollarında lise mezunu 190 işçinin alınacağı duyurulan bu işletme ile birlikte Seyitömer İşletmesine de alınacak 40 kişilik personel alımı için başvuruda bulunan 5500 dolayındaki vatandaşımızda ve ailelerinde derin bir endişeye yol açmıştır. Sadece işletmenin bulunduğu ilçeden katılan sınırlı sayıda kişinin bilgilendirildiği söz konusu toplantını kamuoyunda yarattığı imaj, yapılacak sınavlarda siyasi müdahalenin olacağı ve umutlanan binlerce insanımızın hayallerinin boşa çıkacağı şeklindedir. Şimdi ben buradan kamuoyunda oluşan derin endişede muhatap olan ve toplantıyı basından öğrenen bir milletvekili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına sormak istiyorum. Adeta müessese yöneticilerinin ve sınav komisyonlarında görev alacakların siyasi baskı altına alındığı ve şaibelere yol açan bu toplantı sizin ve bakanlığınız yetkililerin bilgisi dahilinde mi yapılmıştır? İlçenin tüm siyasi parti temsilcileri neden davet edilmemişlerdir? Ülkemizin başka bir yerinde böyle bir usul var mıdır? Bu ve benzeri birçok sorunun akla geldiği konuya ilişkin olarak başvuruda bulunan binlerce insanımızı ve kamuoyunu endişeden kurtaracak bir açıklamanın yapılması gerekmektedir. Daha başvuru sürecinde üzerine gölge düşürülen ve siyasi yatırım olarak kullanılan bu konu Türkiye'ye mal olmuş kuruluşumuzu yıpratmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Oturumda yerinden söz alan Milletvekili Hüsnü Ordu ise söz konusu toplantıya kendisinin de katıldığını, toplantının gizli yapılmadığını, basına ve kamuoyuna açık olduğunu söyledi. Toplantının yalnızca bilgilendirme amaçlı olduğunu anlatan Ordu, ''Siyasi bir amaç yoktur. Bilgilendirme kamuoyunun, basının önünde yapılmıştır'' dedi.
Ordu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu toplantıda kesinlikle ayrım yapılmadan tüm belediye başkanları, tüm muhtarlar ve siyasi partiler davet edildi. Ayrıca toplantıda İlçe Kaymakamı ve GLİ yöneticilerinin de hazır bulunmasıyla özellikle teknik konularda bilgilendirme yapıldı. Özellikle kamulaştırma hakkında GLİ yöneticilerinin verdiği bilgilerle katılımcılara bilgilendirmede bulunulmuştur. Ayrıca MHP'li belde belediye başkanı ile görüştüğümde bu toplantının çok faydalı olduğu tarafıma söylenmiştir. Burada kesinlikle siyasi bir amaç yoktur. Tüm bilgilendirme kamuoyuna basın önünde açıkça yapılmıştır. Burada vurgulanması gereken husus şudur: 6 yılda 200 trilyonluk bir yatırım yapılmıştır. Yılda 155 trilyon ekonomimize katkı sağlanacaktır. İlk defa 20-25 yıl sonra bir kamu alımı yapılacaktır."

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz