MURAT'IN ÖYKÜSÜ
Murat; Tuğrul ile Sevda’nın tek çocuklarıydı birazda nazlı büyümüştü ama başka çocuk yapmaya da cesaret edememişlerdi. Dinimiz “bakabileceğiniz kadar çocuk yapın” demiyor muydu?  Onlar da öyle yapmışlardı. 
Murat okul da başarılı bir çocuktu, ben subay olmak istiyorum diyor başka da bir söz söylemiyordu. Aslında başarılı bir çocuktu çok akıllımıydı aslında çok gayretli bir çocuktu ama en başta da dürüst bir çocuktu. Dersine çalışır yazılısına girer yapabilirse yapar bilemediği sorular için de kopya çekmek gibi bir teşebbüsü olmazdı. Kopya çekmenin hırsızlık olduğu öğretilmişti. Maddi bir şey çalmakla kopya çekmenin aynı olduğunu düşünüyordu. 
Murat’ın giyimine annesi de özen gösterirdi ama kendiside bu konuda çok gayretliydi. Giydiğini üzerine yakıştırırdı  
Asker olma sevdasını gerçekleştirmek için üniversite tercihinde sadece harp okulunu yazmıştı. İyi de puan almıştı. İstese mühendislikler de gelebilirdi.
Sonuçlar açıklandığında sanki kazandığını biliyormuş gibi gayet sakindi.
Sevda hanım
- Oğlum sonuçlara baktın m? 
- Bakmadım anne bakarım 
- Merak etmiyor musun?
- Anne kazanmışımdır kahvaltım bitsin bakarım
Murat kahvaltıdan sonra odasına gitti internetten baktı odasından mutfaktaki annesine seslendi.
- Anne kazanmışım 
- Tebrik ederim oğlum çok sevindim ama sen gideceksin diye de üzülüyorum 
- Anne gidersem fırsat buldukça seni ararım görüntülü görüşürüz, hafta sonları gelirim, bazen siz beni ziyarete gelirsiniz.
- Ne bileyim oğlum yinede…
- Dur anne babamı arayayım …. Baba müjdemi isterim okulu kazandım 
- …………………………
- Tamam, baba akşam görüşürüz
Akşam kapı çalınca Murat hemen gitti kapıyı açtı. Babası pasta yaptırmış üzerine de “tebrikler”  yazdırmıştı.  Babasının elinden onları aldı mutfağa götürdü odasını toplamaya gitti.
- Hoş geldin hayatım 
- Seninde gözün aydım hayırlısı olur inşallah.
- Canım yemek hazır hadi duşunu alda yemeğe oturalım 
- Tamam tatlım 
Tuğrul Bey duşunu almış havluyla saçlarını kurulayarak mutfağa geldi
- Mutfak yine mis gibi kokuyor ne yaptın bakayım 
- Masaya otur bakalım senin en sevdiğin yemekten yaptım 
- Of bayılırım etli nohut yemeğine yanında tereyağlı bulgur pilavı bu köy yufkasını nereden buldun canım 
- Sürpriz üzümünü ye bağını sorma 
- Gelin biz bu gün ve bu günden sonra yemek masasına oturunca dua edelim. Verdiklerinden dolayı Allah’a önce şükredelim sonra yiyelim. Yemekten sonra dua da hep düşünmüşümdür acaba doymasak dua etmeyecek miyiz diye.
Yemekler yendi pasta kesildi kutlama yapıldı Murat odasına gitti anne baba kahvelerini yudumlarlarken Baba Tuğrul biraz düşünceli gibiydi, sevda hanım dayanamadı onun oturduğu ikili koltuğa geçti kocasının sıcaklığını hissedecek kadar ona yaklaştı
- Hayırdır düşünceli görüyorum seni 
- Evet, Murat Okulu kazandı ama daha kazanması gereken bir sürü sınav var.  Başkente gidip beden eğitimi sınavına girecek, sonra yazılı sınavına girecek, mülakata girecek hepsini kazanırsa tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alacak bu da en azından bir hafta demek. Bu da para demek 
- Tuğrul düşündüğün şeye bak zor günlerimiz için sakladığım altınlardan bozdururuz. Biricik yavrumuz istediği yeri kazandı ona bizde destek olacağız tabi ki.
- Haklısın sevdacığım yarın ben yıllık iznime mahsuben on gün izin alayım haftaya pazartesi de gideriz.
- Bende geleyim sizinle 
- Çok isterdim ama bütçemiz kısıtlı biliyorsun 
- Haklısın canım siz gidersiniz. 
   Sağlık raporunda bir kulak burun boğaz  dışında hepsi tamamlanmıştı ama KBB  uzmanı dr. Ramazan bey Murat’ın kulağını muayene etmiş karar verememiş  onları bekletiyordu. O günde çağırdı yeniden istediği tahlil sonuçlarına baktı sonra Tuğrul Bey’i çağırdı 
- Tuğrul Bey, sonuçlar elimde ama doğru kararı verebilmek için kendimi zorluyorum bir türlü karar veremedim siz en iyisi gidin yarın gelin 
- Doktor bey yarın cumartesi  
- O halde pazartesi gelin inşallah o zamana kadar orduya yarar mı yaramaz mı doğru kararı veririm 
- Doktor bey bir haftadır buradayız zaten sıradan bir memurum cebimizde para kalmadı bir haftadır çay simit yiyoruz. Mümkünse kararınızı biraz hızlı verin.  
                              ********
Erdinç hoca ameliyata girdi 
- Günaydın Ramazan hasta hazır mı?
- Hazır hocam 
- Başlayın yıkanıp geliyorum 
7 yaşların da bir çocuğun tonsilit (Bademcik) ameliyatına başlamışlardı. Erdinç hoca ellerini steril şartlarda yıkayıncaya kadar hasta uyutulmuş ağız açacakları hazırlanmıştı. Hocada geldi ameliyat başladı. Ameliyat esnasında prof dr. Erdinç hoca hem ameliyat yapıyor hem de asistanlara sorular soruyordu. 
- Ramazan 
- Buyur hocam 
- Tuğrul beyin oğlu Murat’ın sağlık raporu niye bu kadar uzadı.
- Hocam Murat’ın orta kulağında hafif iltihap var, onun için karar veremedim bu çocuğu sağlam dersem ileride sorun büyürde duyu kaybına uğrar mı diye 
- Ramazan seni severin sen vatansever bir insansın, yanlış vereceğin bir kara için ileride vicdan azabı da çekeceğini biliyorum ama bir de madalyonun diğer yüzü var. Bu insanlar Mersin’nın küçük bir ilçesinden gelmişler maddi durumu iyi olmayan insanlar. Adam cebindeki parasını yetirebilmek için üç gündür gençlik parkında bir bankın üzerinde oğluyla nöbetleşerek yattıklarını ve üç gündür simitle beslendiklerini biliyor musun?
Kararını verirken bunu da düşüneceksin.  Kaldı ki maddi durumları iyi olsa bile bir hafta uzun bir zaman 
- Hocam çok özür dilerim ben işin bu tarafını kaçırmışım çok haklısınız. 
Dr. Ramazan daha fazla konuşmadı hakikaten üzülmüştü.
Pazartesi Dr. Ramazan polikliniğe gidince önce murat’ı çağırdı. Tuğrul Bey de Murat da hafif çekingen bir şekilde içeri girdiler doktor hemen murat’ı koltuğa oturttu muayenesini yaptıktan sonra babaya döndü yaptığımız ilaç tedavisine cevap vermiş. İç kulaktaki iltihap geçici olduğunu anladım yani kronik değilmiş oğlunun raporunu olumlu imzaladım. Hayırlı olsun. Sizden ayrıca özür dilerim ben ilgilendiğim konuya konsantre olunca öbür tarafı kaçırmışım hakkınızı helal edin lütfen. 
- Estağfurullah doktor bey siz görevinizi yaptınız.
Murat İstediği olmuş okula kayıt yaptırma hakkına sahip olmuştu
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×