Her sonbaharda Mut’a gitmek alışkanlık oldu bende. Bu yıl da gittim. Beni Mut’a çeken, sonbaharın farklı güzellikte olmasıydı. Kimine göre ayrılık, kimine göre hüzün, kimine göre sevdaların mevsimi dense de yazdan kışa bir köprüdür sonbahar. Eve dönüşün mevsimidir. Kavurucu yaz sıcağının bittiği, Ilık meltem serinliğidir sonbahar.

Kasvetli kışa hazırlanmanın telaşıdır sonbahar.Yeni açılmış tulumdan, keçi peyniri yemektir, yeni pişmiş pekmezin köpüğünden içmek,haşlanmış ülübü’yü,yerfıstğını yemektir sonbahar. Zeytinlerin kırıldığı, nar ekşisinin kaynatıldığı, bulgurun, konservelerin, turşuların, salçaların hazırlandığı ayrı bir heyecandır. Çam kokulu koyaklarında sarılı kırmızılı alıç toplamaktır. Velhasıl,renktir,berekettir,günbatımıdır,vedadır, hasat mevsimidir sonbahar.

Kim demiş sonbahar hüzün mevsimidir diye? 
Haksızlık bu!

Sonbahar bolluk mevsimidir, tarlalarda çeşit çeşit renklerin sergilendiği, sarı yaprakların dans ettiği mevsimdir sonbahar. Doğa sevgisi kabarır gönlünüzde, resim yapmak gelir içinizden. Veya bir fotoğraf çekmek. Sanki bu manzarayı bir daha göremeyecekmiş gibi bir duyguya kapılırsınız..

Üzerinden yükünü atmış kaysı ağaçları kış uykusuna hazırlanırken, zeytin ağaçları mevsimin son tangosunu oynar. Nar ağaçları, üzerindeki emanetlerden bir an önce kurtulmanın telaşını yaşar.

Büyük bir haşmetle karşınızda duran Mağaras dağı ”bende değiştim” dercesine rüzgâr gülleriyle kucaklaşmanın mutluluğunu yaşarken, arada bir Dandı’daki rüzgâr gülleriyle bakışmanın şımarıklığı ile biraz daha başının dikleştiğini görürsünüz.

Gökyüzündeki mavi, Göksu’daki turkuaz ayrı bir güzeldir. İnsana değişik duyguları yaşatan bu manzara karşısında mevsimsel depresyonları yaşamazsınız. Aksine dinlendiğinizi, rahatladığınızı, Mut’ta mutlu olduğunuzu hissedersiniz. 
Şair; "Her mevsimde Mut'u görmeli insan" derken ne güzel demiş.

Biz gurbetçiler büyük şehirlerin kalabalık bulvarlarında, hayat mücadelesinde koştururken, mevsimlerin nasıl gelip geçtiğini pek fark edemeyiz. Doğanın bizlere sunduğu birçok güzellikleri göremeden mevsimler gelir geçer.
Oysa güzel İlçemiz Mut’ta öyle mi?
Evet, Mut’ta sonbaharı görmeli insan!

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×