Ağıbaş, ortaçağ karanlığına kapı açmaktır

MÜTEDEYYİN İNSANLARIMIZ MAĞDUR EDİLİYOR

 

DSP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş, “Kadınlarımızın inançları gereği başlarını örtmelerini siyasi simge haline getirerek, devlete ve düzene meydan okumaya çalışan siyasi gruplar, mütedeyyin insanlarımızı mağdur etmektedirler” dedi.

 

Oy uğruna bu sorunu derinleştirenlerin, kadınların iş yaşamındaki ağır çalışma saatleri konusunda bir şey yapmadığını belirten Ağırbaş, “Kadınların sorunlarını, başlarını örtüp örtmemelerine endeksleyenlerin gerçekleştirmeyi düşündükleri senaryolara sessiz kalmak,  başın örtülmesi üzerinden despotizmi yerleştirmek isteyenlere fırsat vererek ortaçağ karanlığına kapı açmaktır” görüşünü dile getirdi.

 

DSP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş, dinin siyasete alet edilmesinin mütedeyyin insanları mağdur ettiğini söyledi ve kadınların başörtüsüyle uğraşmak yerine gerçek sorunlarıyla ilgilenilmesi gerektiğini bildirdi.

Ağırbaş, yazılı basın açıklaması yaptı. Ağırbaş’ın açıklaması şöyle:

“Ülkemizde, dinin siyasete alet edilmesinden nemalanan, çıkar sağlayan belli bir kesim bulunmaktadır. Bu görüşteki partiler, kamuoyunda herhangi bir sorun teşkil etmeyen bir takım hususları, önce sorunlu hale sokmakta, sonra da çözümsüz kılacak siyasi tavırlar sergilemektedirler.

Kadınlarımızın inançları gereği olarak başlarını örtmelerini siyasi simge haline getirerek, devlete ve düzene meydan okumaya çalışan bu zihniyetteki siyasi gruplar, mütedeyyin insanlarımızı mağdur etmektedirler.

Oy uğruna sorunu derinleştirmeyi tercih eden bu görüşün sahipleri, kadınlarımızın ağır çalışma şartları ve saatlerinin düzenlenmesi hususunda adım atmamakta, kayıt dışı olarak sosyal güvenlikten mahrum bir şekilde istihdam edilmesine seyirci kalmakta, en az 3 çocuk talebiyle kadını eve mahkum etmek istemektedir. Kadın sorunlarını, başlarını örtmesine endeksleyerek, bir nevi kadınlara hesap vermekten siyasi bir kıvraklıkla kurtulmanın hesaplarını yapmaktadırlar.

Halkımız, siyasi iradelerini temel insan haklarına ilişkin uygulamaları gerçekleştirmek yerine, her fırsatta dini siyasete alet ederek nemalanmak isteyenlere izin vermeyecektir.

Halkımız, dini siyasete alet etmek suretiyle, kadınlarımız üzerinden oynanmak istenen oyunları bozacak güç ve ferasete sahiptir.

Kadınlarımız, erkek egemenliğini savunarak kadınları eve hapsetmeyi düşünenlere,

Ulusal birlikten değil, ümmetçilikten yana olanlara,

Kadın ve genç kızlarımızın özgür düşünmesini yok etmeyi amaçlayanlara,

Kadınları, ‘başı açık, ‘başı örtülü’ diye nitelendirerek, onları saflaştıran, ‘Başı açıklar örtülüleri savunmuyor’ söylemiyle kadınlar arasında ayrılık tohumları atmak isteyenlere,

Kendileri üzerinden siyaset yapmak düşüncesinde olanlara, asla fırsat vermeyecektir.

Kadınların sorunlarını, başlarını örtüp örtmemelerine endeksleyenlerin gerçekleştirmeyi düşündükleri senaryolara sessiz kalmak,  başın örtülmesi üzerinden despotizmi yerleştirmek isteyenlere fırsat vererek ortaçağ karanlığına kapı açmaktır.

Ülkemiz, kadınların üzerinden siyasi rant elde edildiği, insanlarımızın kutuplaştırıldığı zeminden süratle uzaklaşmalıdır. Kadınlarımızı bu şekilde istismara devam etmekte ısrarlı olanlara, en güzel cevabı yine kadınlarımız verecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

 

 anadoludahergün
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×