Anayasa için bize ulaşan talep yok

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, anayasa değişikliği konusunda kendilerine herhangi bir talep veya teklif ulaşmadığını söyledi.

Şandır, TBMM'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, "TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in anayasa değişikliğine ilişkin grup başkanvekilleriyle görüşeceği söylendi. Siz aradınız mı? Aranırsanız cevabınız ne olur?" sorusu üzerine Şandır, "Grup başkanvekili olarak bize ulaşan herhangi bir talep, teklif bulunmamaktadır. Saat 12.00'ye kadar genel merkezdeydim. O saate kadar genel merkezden bize ulaşan böyle bir aramanın olduğu yönünde bilgi de bulunmamaktadır" diye konuştu.

Yeni bir anayasa yapılması konusunda partisinin 24 Eylül 2007'de tarihinde TBMM Başkanlığına yaptığı resmi müracaatın TBMM Başkanı'nın masasında beklediğini ifade eden Şandır, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu bizim teklifimizdir. Anayasayı değiştirmek yeni bir anayasa yapmak konusunda Mecliste bir uzlaşma komisyonunun kurulmasını ve bu komisyonun oy birliğiyle çalışarak anayasanın değiştirilmesi gereken maddelerinin baştan sona gözden geçirilmesini, bir mutabakat belgesi şeklinde yeni bir anayasanın tanzim edilmesini biz MHP olarak istemekteyiz ve tek başına iktidar olduğumuzda bunu gerçekleştireceğimizi taahhüt etmekteyiz.

Teklifimizi ilettiğimizden bu yana iktidar ve ana muhalefet partisi bu yönde samimi bir adım atmış değil. Bugün tekrar toplumun gündemini meşgul etmek anlamında, 'anayasa değiştirmek' konusunda birtakım sözler söylenmektedir ama konuşmak görevlisi değil, yapmak sorumlusu olan ana muhalefet ve iktidar partilerini samimi olmaya ve topluma karşı saygılı olmaya davet ediyoruz. Teklifimiz Sayın Meclis Başkanı'nın masasında beklemektedir. Biz bu konuda Meclis Başkanı'nı da göreve davet ediyoruz."

Geçen yasama döneminde, Mecliste, "birlikte çalışma ortamı oluşturulamadığı" görüşünü dile getiren Şandır, "Şimdi diyoruz ki Meclis çalışsın, komisyonlar kurulsun. Bu komisyonlarda oybirliği metoduyla çalışsınlar. Yaptıkları hazırlıklar tamamlanırsa 24. dönemde yani 2011'de yapılacak seçimden sonra oluşacak Mecliste bunları kanunlaştıralım. Tamamlanmamış olursa 24. Dönem'de de devam edelim ama mutlaka uzlaşarak bir anayasa değişikliği hazırlayalım" diye konuştu.

BDP'nin talepleri

Şandır, bir başka gazetecinin, "BDP'nin talepleri doğrultusunda sizin kırmızı çizgileriniz olacak mı?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Gayet tabii. Yapılacak anayasa veya yapılacak değişikliklerinin tamamı devletin kuruluş hukukuna bağlı kalmak mecburiyetindedir. Devleti kuran iradenin, kuruluşta ortaya koyduğu hukuka tüm anayasa değişikliklerinde uyulmuştur. Bundan sonra da uyulmak mecburiyetindedir. Bu devletinin milletinin adı Türk milletidir. Bu milli kimliği değiştirmeye kimsenin hakkı yoktur. Kurucu hukuku değiştirmeye kalktığınız takdirde devleti yıkar, milleti parçalarsınız."

"Bir de türban ile ilgili düzenleme sözkonusu. Bu düzenlemeye desteğiniz var mı?" sorusu üzerine Şandır, "MHP'nin başın örtülmesiyle ilgili konuda teklifi ortadadır. Bu konuda yapılan anayasa değişikliği teklifi, CHP'nin müracaatıyla Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir" dedi.

"CHP, bu sorunu çözmek istiyorsa samimiyetle MHP ve AKP ile birlikte ortaya koyduğu düzenlemeyi dikkate alması gerekir" diyen Şandır, AK Parti'nin de "MHP ile yaptığı mutabakata uymak gibi bir sorumluluğu bulunduğunu" söyledi.

"AK Parti'nin sebebi kendisine ait olmak üzere birtakım korkuların kontrolünde ilgili düzenlemeyi yapmadığı için başın örtülmesi meselesinin bir toplumsal sorun olarak ülkeyi meşgul ettiği" görüşünü savunan Şandır, "Yapılması gerekeni yapmak konusunda siyasi iktidarı ve ana muhalefet partisi samimi olmaya davet ediyorum. MHP'nin teklifi, çözümü, desteği ve iradesi de ortadır. Samimiyseniz buna destek verin" dedi.anadoludahergün
Anahtar Kelimeler
MhpMehmet şandırAnayasa
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×