Bahçeli: Milliyetçi olsun da nasıl olursa olsun!

 MHP lideri Devlet Bahçeli, Geleneksel Kahvaltılı Sohbet Toplantısı’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Soruları yanıtlayan Bahçeli, MHP Milletvekili Engin Alan’ın da tutuklu olduğu ve savcılık mütalaası aşamasına gelen Ümraniye Davasıyla ilgili olarak, dava sürecinin ’ismini’yadırgadıklarını, 4 yıl 1 ay 23 gün süren yargılamayla ilgili olarak, “Bu mahkemenin adil yapılıp yapılmadığı konusu, delillerin ne kadar gerçekçi olduğu kamuoyunun cevabını beklediği konulardır” dedi ve savcıların mütalaasında bunun açıklık kazanacağını belirtti. Yeni Anayasa sürecinde iktidar kanadından gelen süreçten umut kalmadığı yönündeki yorumları da değerlendiren Bahçeli, “İktidar kaçmak için bahane aramasın” dedi. Uzlaşma komisyonunun önemli çalışmalar yaptığını ifade eden Bahçeli, çalışmalar için süre sınırlaması koymanın hele de iktidar partisinden geliyorsa kamuoyunu aldatmak anlamına geldiğini belirtti. 

Erdoğan’a yanıt

Başka bir soru üzerine, AKP’nin söyleminin milliyetçiliğe kaydığı değerlendirmeleri hakkında konuşan Bahçeli, MHP seçmeninin buna kanmayacağını belirtti ve “Lafta değil fiili milliyetçiyiz, diyor. Milliyetçi olsun da nasıl olursa olsun” dedi. Bahçeli, BDP’li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması konusunda da dokunulmazlıkların Türkiye’yi bölünmeye götürecek yanlışlıkların bir aracı olarak kullanılmaması gerektiğini ifade etti. “Kürsü masuniyeti kalmak kaydıyla gerekli çalışmalar yargı aracılığıyla yapılıp Meclis’e geldiği takdirde dokunulmazlık kaldırılmalıdır” diyen Bahçeli, Başkanlık sistemi konusunda ise Başbakan Erdoğan’ın ne yapmak istediğini anlatamadığını ve anlayamadığını kaydetti. Bahçeli, AKP’nin önerilerinin komisyonda tartışılması gerektiğini ifade ederek, “Geçmişten bugüne uygulanan, aksayan yönleri de bilinen parlamenter sistemin devamında yarar görüyoruz” ifadelerini kullandı.  

Gizli ortak iddiası

Bahçeli zaman zaman AKP’ye destek verdikleri durumların hatırlatılması ve “iktidarın gizli ortağı” eleştirilerinin anımsatılması üzerine de bunların haksı eleştiriler olduğunu, iktidarı yıpratmak için ülkenin birliğini zedeleyecek hareketler yapmanın doğru olmadığını, kendilerinin iktidarı yanlış olduğu noktada uyaracağını, doğru olduğu noktada destekleyebileceğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın yeni bir açılımın sinyalini verdiğinin belirtilmesi üzerine Bahçeli, açılım süreciyle ilgili olarak Atalay’ın Başbakan Erdoğan’ı aldatmaktan vazgeçmesi gerektiğini, bundan sonraki açılımın bağımsız Kürdistan kurulmasıyla ilgili olabileceğini bunun da kabulünün mümkün olmadığını belirtti.yeniçağgazetesi
Anahtar Kelimeler
Devlet Bahçeli Mhp
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×