Bahçeliden Çözüme Destek Geldi

Bahçeli’den Başörtüsü sorununa destek

 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli, "Üniversitelerde Başörtüsü Sorununda gelinen nokta" hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu.

Bahçeli; “Türkiye’nin kanayan yarası üniversitelerde başörtüsü konusunda yaşanan son gelişmeler bu sorunun bugüne kadar çözümsüz kalmasının nedenleri bir kere daha gözler önüne sermiştir.

Milliyetçi Hareket Partisi bu konudaki ilke yaklaşımını baştan itibaren açık ve somut olarak ortaya koymuş ve siyasi partileri istismar hesaplarından uzak ve iyi niyetli ortak çözüme katkı yapmaya davet etmiştir.

Bu çerçevede başörtüsü serbestîsinin sınırlarının kesin çizgilerle belirlenmesi gerektiğini özellikle vurgulamıştır.

Bu düzenlemenin münhasıran üniversitelerle sınırlı kalacağının bir yasal güvenceye bağlanmasını ve siyasi partilerin bu yöndeki iradelerini tereddüde yer bırakmayacak şekilde açıklamalarını önermiştir.

ORTAK BİR UZLAŞI ZEMİNİ BULUNAMAYACAĞI ANLAŞILMIŞTIR

Ancak, bu konuyu istismar aracı olarak gören, istismar tahterevallisinin iki kutupu olan AKP ve CHP’nin siyasi hesapları nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında ortak bir uzlaşı zemini bulunamayacağı anlaşılmaktadır.

Öte yandan yasal yetkileri ve konumu kanunla belirlenmiş olan YÖK başkanının bu konuda yetkilerini aşan girişimlerde bulunması, üniversite öğrenci seçme sınavları ve kamu personeli seçme sınavları için resen düzenlemeler yapması ve bu konuda sürekli görüş beyan etmesi sorunun çözümsüzlüğe itilmesine katkıda bulunmaktadır.

YASAL DÜZENLEMELER TBMM’NİN GÖREV VE YETKİSİNDEDİR

Bu konuda yapılacak yasal düzenlemeler TBMM’nin görev ve yetkisindedir.

Yargı organlarının anayasal yetkilerinin sınırları da anayasa ve kanunlarla belirlenmiştir. TBMM üzerinde “yargı kayyumluğu” tesisi anlamına gelecek açıklamalar bu bakımdan TBMM’nin görev ve yetkilerine kabul edilemez müdahalelerdir.

Her kurum ve kuruluş anayasal çerçeveye ve demokratik parlamenter rejiminin icaplarına riayet etmekle sorumlu olduklarını unutmamalıdır.

Gelinen bu noktada Milliyetçi Hareket Partisi 2008 yılında AKP ile varılan yazılı mutabakatın bütün unsurlarına bağlı olmayı sürdürmektedir. İktidar partisinin bu esaslar çerçevesinde TBMM çatısı altında başlatacağı girişimi desteklemeye hazırdır” dedi.

 

 anadoludahergün
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×