Başbakan ODTÜ hıncını yenemedi!

 Erdoğan’ın protesto

kızgınlığı geçmiyor

Başbakan ODTÜ’de kendisini protesto eden öğrencilerle birlikte öğretim üyelerini de topa tuttu: Böyle öğrenci yetiştiren hocalara da yazıklar olsun!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan DEİK Genel Kurulu’nda düzenlenen toplantıda ODTÜ’deki olaylarla ilgili konuştu. Erdoğan, 4 gün önce yüzde 80 oranında yerli üretim olan ileri teknoloji bir gözlem uydusunun uzaya fırlatıldığını hatırlatarak şöyle konuştu: “Türkiye için böyle tarihi bir anı büyük bir coşkuyla izlerken, yerleşke içinde ne yazık ki o malum muhalefet tarzı, o malum statüko kendisini gösterdi. Ne yazık ki, bizim oraya geleceğimizi bilen, duyan, maalesef bir kısmı o üniversitenin öğrencisi, büyük bir çoğunluğu farklı üniversitelerden gelen öğrenciler, bazılarının öğrencilikle de alakası yok, terör gruplarının içerisinde dolaşan takımlar... Üniversite kampüsünde, sırtlarındaki çantaların içinden molotoflardan tutunuz, taşlara varıncaya kadar... Bu arada üniversitenin kampüsü içinde araba lastikleri yakılmaya başlandı. Bu tablo karşısında polisle çatışmaya başladılar ve şiddete dayalı bir protesto gerçekleştirdiler.”  

Basına yüklendi

Medyada, Göktürk-2 Uydusu’ndan daha çok öğrencilerin şiddete dayalı protestolarının yer aldığını kaydeden Erdoğan, “Hiç kimsenin bu öğrencilerin tarzını eleştirdiğini göremezsiniz. Hiç kimsenin ’Yahu böyle öğrenci olur mu? Bu nasıl bir öğrenci? Bu nasıl bir rektör ve bu nasıl bir yönetim?’demiyor. Niye? Burası bir üniversite ve burada yapılan ilk defa Türkiye uzaya bir uydusunu gönderiyor. Sen burada gerçekten kalite öğrenciler yetiştirdiysen burada olması gereken nedir yönetim?” diye konuştu. 

Hocalara çattı

Türkiye, bugüne kadar yaşamadıklarını yaşarken, kalkıp da bunu bir protesto olarak nitelemenin, bilimden de nasibini almadığını kaydeden Erdoğan, “Bu hocalar öğrencilerini böyle yetiştiriyorsa ben diyorum ki, onlara da yazıklar olsun. Bir defa bir hocanın, öğrencisine ilme saygıyı öğretmesi lazım. İlmin ortaya koyduğu esere saygıyı öğretmesi lazım. Sen ideolojik olarak bunu yapabilen ekibi veya iktidarı kabul etmeyebilirsin ama gerçeğe de teslim olacaksın ve onu da takdir edeceksin. İşin aslı budur ama ne yazık ki bu heyecanı yaşayamayan bir muhalefetin demek ki oralarda uzantıları var” dedi. Bu protestoları şirin göstermek, polisi şiddet yanlısı, protestocuları da masum göstermenin, demokratik ve vicdanlı bir tavır olmadığını belirten Erdoğan, muhalefetin de standartlarını yükseltmek, yenilemek, kendi özeleştirisini yapmak zorunda olduğunu ifade etti. Erdoğan, herkesin, kendileri gibi düşünmesini istemediklerini, böyle bir istekte ve dayatmada asla bulunamayacaklarını söyledi. İnsanların düşüncelerinin, yaşam tarzlarının, dünyaya, olaylara, sorunlara bakışlarının farklı olabileceğini ifade eden Erdoğan, demokrasiyi de ekonomiyi de siyaseti de zenginleştirenin bu farklılık olduğunu vurguladı.yeniçağgazetesi
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×