Bulut, Bor araştırma enstitüsünde ki kadroyu sordu

BULUT;  “BOR ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜN”DEKİ KADROLAŞMAYI  SORDU.

 

 

 

Balıkesir MHP Milletvekili Ahmet Duran BULUT 2003 yılında kurulan Bor Araştırma Enstitüsü ile ilgili olarak Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanının cevaplaması üzerine soru önergesi verdi.

 

Bulut; Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) 2003 yılında kurulduğunu ve BOREN’ DE 3 tip uzman bulunduğunu ifade etti. Bu uzmanların TİP1 Teknik kadrolu uzmanlar, TİP2 Görevlendirme ile çalışan uzmanlar ve TİP3 proje bazlı sözleşmeli çalışan uzmanlar olduğunu belirten Bulut; Boren kuruluş kanuna göre kadrolu uzman olarak emekli olanların Bakanlık daire başkanı statüsünde ve tüm hakları ile (3600 gösterge kıdem, makam tazminatları v.s şeklinde) emekli olmakta bu konu ile yönetmelik SGK tarafından yayımlandığını belirtti.

 

Önergesinde Bulut; Teknik bir enstitüde teknik kadrolu uzmanların azlığına, metalurji mezunlarının kurumda çalışmadığına değindi. Kurumdaki kadrolaşma iddialarına önergesinde geniş yer veren Bulut’un Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanına soruları;

 

Teknik bir enstitü olan bor araştırma enstitüsünde 4 teknik, 4 idareci kadrolu uzmanın varlığı sizce çelişki değil midir?

Teknik kadrolu uzmanların 3 tanesi maden mühendisi, 1 tanesi kimya mühendisidir. Oysaki BOREN projelerinde ağırlıklı yer tutan dallar metalurji-kimya şeklindedir. Bu konularda uzman neden bulunmamaktadır?

 Proje Teşvik İkramiyesi adı altında üniversite hocalarına enstitü ne kadar ücret ödemektedir? Üniversite hocaları hangi kıstaslara göre belirlenmekte ve bir hocaya birden fazla proje yaptırılmış mıdır?

Boren’in hukuki olarak bir olayı olmamıştır. Başkan Erk İNGER’in kızının arkadaşı Avukat Ayşe Altıparmak kurum avukatı olarak dışarıdan aylık ücretli tutularak ödeme yapılmış mıdır? Yapıldıysa aylık ne kadar ücret verilmiştir? Bor Araştırma Enstitüsü için bakanlıktan bir avukat görevlendirilmeyişinin nedeni nedir?

Enstitü bilgisayarlarında kullanılan muhasebe SCT ve personel gibi işler için aynı firmaya yazılımlar yaptırıldığı halde 3 farklı yazılım için 3 sözleşme yapılıp ayrı ayrı bakım ve değişiklik ücreti ödendiği doğru mudur?

Enstitüde çalışan Teknik Kadrolu uzmanlardan Poyraz (uzun) Yargıçoğlu babası SGS Genel Müdür Yardımcısı ile Enerji ve Tabi Kaynaklar eski bakanının Hilmi GÜLER ile ne gibi bir bağı vardır?

İdari kadrolu uzmanlardan Ziraat Bankası emeklisi olan Atıl KANDAZ’ın Hilmi Güler ile yakınlık derecesi nedir?

Yine idari kadrolu uzmanlardan Zeynep Uslu’nun Hilmi Güler’in özel iş ortağının kızı olduğu doğru mudur?

TİP3 Proje Bazlı Sözleşmeli Çalışan uzmanlardan Mustafa KISAKÜREK’in Hilmi GÜLER’in halasının yeğeni olduğu doğru mudur? Eğer doğruysa enstitü, Bakanın yakınları ve özel iş ortaklarının yakınları ile dolmuştur? Teknik Kadrolu bir uzman ile (3600 ek göstergeli), idari kadrolu bir uzman (2200 ek göstergeli) BOREN’de ayrı maaşlarla çalışması neden kaynaklanmaktadır?

Teknik kadrodan istihdam edilen uzmanlığa atanmanın usul ve esasları neye göre tespit edilmektedir?anadoludahergün
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×