Çelik, kamuoyu tedirgin

Çelik, kamuoyu tedirgin

 

MHP Mersin Milletvekili Behiç Çelik, Tarım ve Köyişleri Bakın Mehdi Eker’in cevaplandırmasını isteyerek TBMM’ne soru önergesi verdi.

Kırmızı et fiyatındaki artış ve kurbanlıklara uygulandığı iddia edilen hormonlu ilaçların kamuoyunun tedirgin ettiğini vurgulayan Çelik, Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarını alırken hormonlu ilaç kullanılıp kullanılmadığını nasıl tespit edecekler? Bakanlık olarak bu konuda ne gibi tedbirler almaktasınız?” dedi.

 

İŞTE ÇELİK’İN SORGU ÖNERGESİ

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

    Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi EKER tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 

 

MHP Mersin Milletvekili
Behiç Çelik

          

Kırmızı et fiyatlarındaki artışın yanı sıra yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle şimdi de kurbanlıklara uygulandığı iddia edilen hormon ilaçları kamuoyunu meşgul ve tedirgin etmektedir.

Sözkonusu hormon ilaçlarının; Lübnan, İran ve Suriye'den yasa dışı yollarla getirildiği kurbanlıklara enjekte edildiği bu sayede küçükbaş hayvanların 15–20, büyükbaşların ise 50–60 kilogram fazla geldiği iddia edilmektedir. Elde edilen haksız kazancın yanı sıra denetimsiz kullanılan ilaçların insan sağlığı açısından da çok ciddi riskler taşıdığı tartışılmaz bir gerçektir.

 Dünya Gıda Günü ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 65. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen toplantıya katıldıktan sonra basına yaptığınız açıklamalarda, “3 yıldan beri Asya'dan Avrupa'ya hayvan geçişi zaten yapılmıyor. Trakya bölgesini şaptan ari tutmak istiyorduk. Ari belgemizi aldık. Sertifikamızı aldık. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre de Türkiye'de Trakya bölgesi, şap hastalığından ari bir alan haline geldi. Anadolu yakasına hayvan getirenler hayvanlarını buralarda satacak. Avrupa yakasında üretilenler de oraya satılacak. Tedbirlerimizi aldık, Kurban Bayramı'nda herhangi bir sorun beklemiyoruz" şeklinde ifadeleriniz bulunmaktadır.

 

            Buna göre:

 

1-      Bahse konu hormon ilaçların temini, satışı ve kullanılması gibi konularda ne gibi tedbirler almaktasınız?

2-      Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarını alırken hormonlu ilaç kullanılıp kullanılmadığını nasıl tespit edecekler? Bakanlık olarak bu konuda ne gibi tedbirler almaktasınız?

3-      Şap hastalığı konusunda tüm Türkiye ne zaman Ari alan haline gelecektir? Bu konuda ne gibi çalışmalar yürütmektesiniz?

 anadoludahergün
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×